کشف عجیب مریخ‌نورد کنجکاوی

mars-curiosity-rover-lamoose-pia19828-full

این سنگ که «لاموس، Lamoose» نامیده می‌شود یکی از منابع سیلیس است که به تازگی بررسی شده است. امتیاز تصویر: NASA/JPL-Caltech/MSSS

کم‌کم به سومین سالگرد فرود مریخ‌نورد «کنجکاوی، Curiosity» نزدیک می‌شویم و این مریخ‌نورد به‌تازگی در سنگ‌های سیاره‌ی سرخ مقدار بسیار زیادی سیلیس (سیلیسیم دی‌اکسید) یافته است. سیلیس ترکیبی از اکسیژن و سیلیسیم است که به‌وفور در کوارتزهای زمینی یافت می‌شود. علاوه بر این فراموش نکنید که در کُل سیلیسیم دی‌اکسید یکی از فراوان‌ترین ترکیبات در زمین است و به وفور در انواع سنگ‌ها و شن‌ها وجود دارد. 

درواقع دانشمندان مأموریت کنجکاوی این مریخ‌نورد را ۴۶ متر بعد از عبور از مکانی که سیلیس یافته است، متوقف کرده‌ و دوباره او را به عقب برگردانده‌اند. این منطقه‌ی جدید که سیلیس در آن یافت شده است، «اِلک، ELK» نامیده می‌شود و دو ابزار کنجکاوی: لیزر «ChemCam» و طیف‌سنج « DAN» مقدار زیادی سیلیسیم و هیدروژن در آن یافته‌اند. این مقدار زیاد سیلیسیم نشان می‌دهد که شرایط برای باقی ماندن مواد آلیِ باستانی مهیا است. بنابراین بررسی دوباره‌ی این منطقه بسیار مهم است.

لیزر «ChemCam» به سوی هدفش نشانه می‌رود و با تابش نور (در طیف نامرئی) باعث برانگیخته شدن الکترون‌های هدف می‌شود در نتیجه این برانگیختگی نوری به لیزر بازمی‌گردد که اطلاعات طیف آن به ابزارهای دیگر انتقال داده می‌شود تا بررسی شوند. سنگ‌های «اِلک» هزارمین هدف این لیزر بوده‌اند و تا به‌حال ChemCam بیش از ۲۶۰ هزار بار به سوی هدف‌های گوناگون نشانه رفته است. 

درباره نویسنده

179مطلب نوشته است .

[email protected]

تمام حقوق این سایت برای © 2017 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress