شباهنگام ریزگردی پلوتو

nh-pluto-hazy-skies_0

فقط هفت ساعت از ملاقات نزدیک افق‌های نو (New Horizons) با پلوتو می‌گذشت که این فضاپیما روی خود را به سوی پلوتو برگرداند و این تصویر باشکوه را از جوّ تابان پلوتو ثبت کرد؛ جوّی که نور خورشید سبب درخشش آن شده بود. در این تصویر لایه‌های ریزگرد، مرتفع‌تر از آن‌چیزی است که دانشمندان انتظارش را داشتند. 

پس از آن که‌ فقط هفت ساعت از «عبور نزدیک» می‌گذشت، فضاپیمای افق‌های نو دوربین «لوری، LORRI» را به سوی پلوتو چرخاند و موفق شد منظره‌ی عبور پرتوهای خروشید از درون جوّ پلوتو را ثبت کند. در پی این درخشش، ریزگردهای جوّ آشکار شدند. دانشمندان با بررسی دقیق‌تر تصویر تخمین ‌زدند که اتفاع این ریزگردها از سطح پلوتو حدود ۱۳۰ کیلومتر است. در تحلیل‌ها اولیه، دو لایه‌ی ریزگرد کامل متمایز مشاهده  شدند. یکی در ارتفاع ۸۰ کیلومتری و دیگری در ارتفاع ۵۰ کیلومتری. 

آلن استرن٬ سرپرست مأموریت می‌گوید: « فک‌ام روی زمین افتاد وقتی برای نخستین بار تصویر جوّ یکی از اعضای کمربند کایپر را دیدم. چنین تصویری به ما یادآوری می‌کند که کاوش‌های فضایی چیزی فراتر از کشف‌های بی‌نظیر را برای‌مان به ارمغان می‌آورد و آن زیبایی بی‌حد وحصر است».  

بررسی جوّ پلوتو سرنخ‌هایی را درباره‌ی خود پلوتو در اختیار ما قرار می‌دهد. مایکل سامر از اعضای مأموریت می‌گوید: « ریزگردهایی که در این تصویر آشکارشده‌اند المان‌ بسیاری مهمی در ساخت ترکیب‌های هیدروکربنی است که باعث ایجاد رنگ سرخ‌فام در سطح پلوتو می‌شود». 

مدل‌ها نشان می‌دهند که این ریزگردها زمانی شکل می‌گیرند که نور فرابنفش خورشید با برخورد به گاز متان باعث شکافته شدن آن می‌شود. متان یک هیدروکربن ساده است که در سراسر جوّ پلوتو وجود دارد. خُرد شدن متان سبب به وجود آمدن گازهای هیدروکربنی پیچیده‌تر می‌شود؛ گازهایی مانند اتیلن و استیلن که هر دو آن‌ها نیز با برررسی‌ها فضاپیمای افق‌های نو در جوّ پلوتو کشف شدند. وقتی که این هیدروکربن‌ها به لایه‌های زیرین و سردتر جوّ پلوتو فرو می‌روند متراکم می‌شوند و به شکل ذرات یخی درمی‌آیند و ریزگردها را پدید می‌آورند. هنگامی که نور فرابنفش خورشید به این ریزگردها برخورد می‌کند آن‌ها را طی فرآیندی شیمیایی به تولین تبدیل می‌کند. تولین هیدروکربنی تیره است که سبب رنگ گرفتن سطح پلوتو می‌شود. سامر می‌گوید: «با توجه به این که ارتفاع این ریزگردهادر ارتفاع ۱۳۰ کیلومتری است باید بررسی کنیم تا بفهمیم چه اتفاقی در این سیاره رخ می‌دهد».

درباره نویسنده

174مطلب نوشته است .

[email protected]

  • سلطانپور

    بی نهایت سپاس از انعکاس تازه ترین خبرها.

تمام حقوق این سایت برای © 2017 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress