یخ‌های جاری بر پلوتو

iceFlow

مترجم: رضا مفضلی

مأموریت «افق‌های نو،New Horizons» شواهدی مبنی بر وجود جریان یخ در سطح پلوتو کشف کرد. این جریان یخ در لبه‌ی سمت چپ ناحیه‌ی قلب شکل پلوتو مشاهده شده است.

nh_03_olkin_01

پلوتو از نگاه افق‌های نو با رنگ‌های مصنوعی

نمای نزدیک از تصاویر جدید «لوری، LORRI» – دوربین شناسایی دوربرد فضاپیمای افق‌های نو – نشانه‌هایی از فعّالیت‌های زمین‌شناسی تازه در سطح پلوتو، آشکار کرده است؛ چیزی که دانشمندان امید به پیدا کردن آن داشتند ولی انتظار آن نمی‌رفت. جان اسپنسر (John Spencer)  یکی از محققیق این مأموریت می‌گوید: «ما سطحی شبیه به این را تا به‌حال فقط در سیاره‌های فعّالی مانند زمین یا مریخ دیده بودیم».

تصاویر نمای نزدیک، جزئیات جذابی را در محدوده‌ای که به‌طور غیر رسمی به آن «دشت اسپوتنیک، Sputnik Planum» می‌گویند، نشان می‌دهد. این محدوده در نیمه‌ی غربی ناحیه‌ی قلب شکل پلوتو – که «منطقه‌ی تامبا، Tombaugh Regio» نامیده می‌شود – قرار دارد. به‌وضوح مشخص است که صفحه‌ای از یخ، مانند یخچال‌های طبیعی در زمین، در آن‌جا جریان داشته است و شاید هنوز هم جاری باشد.

دشت اسپوتنیک، واقع در قلب پلوتو، مخزنی از یخ است. دو منطقه‌ی آبی مایل به سفید که در جنوب شرقی و شمال غربی قلب قرار دارند، می‌توانند نشان‌دهنده‌ی یخ‌هایی باشند که از این دشت به بیرون حرکت کرده‌اند. علاوه بر این، ترکیب جدید اطلاعات تصویربردار «رالف، Ralph» نشان می‌دهد که مرکز دشت اسپوتنیک، سرشار از نیتروژن، کربن مونواکسید و متان است. در دمای سطحی پلوتو، یعنی منفی ۲۳۴ درجه‌ی سلسیوس، این یخ‌ها می‌توانند مانند  یخچال‌های طبیعی، جاری باشند.

در جنوبی‌ترین منطقه‌ی قلب و در نزدیکی منطقه‌ی استوایی تیره، ناحیه‌ای پست و پیر قرار دارد که با یخ‌های جوان احاطه شده است. این ناحیه را به‌طور غیررسمی «منطقه‌ی کُلولو، Cthulhu Regio» مینامند.

دانشمندان در تلاشند تا با تصاویر رنگی پردازش‌شده تفاوت‌های موجود در ترکیبات و بافت سطح پلوتو را شناسایی کنند. هنگامی‌که تصاویر نمای نزدیک با اطلاعات رنگیِ به‌دست آمده از تصویربردار رالف ترکیب می‌شوند، تصویری شگفت‌آور از پلوتو به‌وجود می‌آید. تیره‌ترین ناحیه‌ها در استوا قرار دارند، بخش‌هایی که رنگی تیره-روشن دارند در عرض‌های جغرافیایی میانه و بخش‌های روشن یخی، قطب شمال را در برگرفته‌اند. دانشمندان این الگوی رنگی را با جابه‌جایی فصلی یخ‌ها از استوا به سوی قطب، تفسیر کرده‌اند. البته این الگو در محلی که قلب پلوتو قرار دارد تغییر چشمگیری می‌کند.

 

درباره نویسنده

179مطلب نوشته است .

[email protected]

تمام حقوق این سایت برای © 2017 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress