دو دانشجو: کاشف چگال‌ترین کهکشان‌های عالم

CK7w3ayWwAAdM_p

دو دانشجوی دوره‌ی کارشناسی نجوم، از دانشگاه سن‌خوزه، دو کهکشان یافته‌اند که چگال‌ترین کهکشان‌های شناخته‌شده‌اند. این کهکشان‌ها بقایای خوشه‌های ستاره‌ای یا کهکشان‌های دیگری هستند که در گذشته حول مرکز کهکشان‌های بزرگ‌تر از خودشان می‌گشته‌اند و به مرور با آن کهکشان‌های بزرگ‌تر ادغام شده‌اند.

کهکشان‌های جدید به نام‌های « M59-UCD3» و « M85-HCC1» تقریباً ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ برابر از راه شیری درخشان‌ترند. نکته‌ی بسیار شگفت‌انگیز درباره‌ی آن‌ها این است که کهکشان M59-UCD3 تقریباً ۲۰۰ بار و M85-HCC1 یک میلیون بار کوچک‌تر از راه شیری‌ هستند. تصویر کنید اگر بر سیاره‌ای در این کهکشان‌ها زندگی می‌کردید، شب‌هایتان پُر بود از تلألو درخشان میلیون‌ها ستاره‌ها! کهکشان M59-UCD3 دور کهکشان مارپیچی M59 (در صورت فلکی سنبله) می‌گردد.

هردو کهکشان به دسته‌ی جدیدی به نام «کهکشان‌های کوتوله‌ی فرافِشُرده» تعلق دارند. کهکشان‌های کوتوله‌ی فرافشرده ویژگی‌های جالبی دارند؛ مثلاً آن‌ها میزبان سیاه‌چاله‌ای ابرپُرجرم هستند و سرشار از عناصر سنگین مانند آهن. وجود این عناصر سنگین نشان می‌دهد که روزگاری این کهکشان‌ها بسیار بزرگ‌تر بوده‌اند.  

این دو دانشجو «مایکل سَندُوال، Michael Sandoval» و «ریچارد وو، Richard Vo»، با استفاده از داده‌های پیمایش‌گر دیچیتالی آسمان اسلون (Sloan Digital Sky Survey)، تلسکوپ سوبارو، تلسکوپ فضایی هابل و طیف‌سنج تلسکوپ تحقیقاتی اخترفیزیک جنوبی (SOAR) در شیلی این کهکشان‌ها را کشف کرده‌اند. 

درباره نویسنده

166مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای © 2017 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress