موشک‌های جدید SLS ناسا: راهی دورترین مقصدها

SLS Rockets

موشک‌های جدید ناسا طوری طراحی می‌شوند که فضانوردان را به سیارک‌ها، مریخ یا هرنقطه‌ی دیگری در فضا ببرند و باعث پیشرفت ملاحظه‌پذیری در زمینه‌ی روبوتیک خواهند شد.

این موشک عظیم با نام «سامانه‌ی پرتاب فضایی یا SLS» (مخفف عبارت Space Launch System) برای نخستین بار در سال ۲۰۱۸/۱۳۹۷ آزمایش خواهد شد. البته این آزمایش بدون سرنشین خواهد بود. این موشک‌های قدرتمند با سرعتی بی‌نظیر می‌توانند مدت سفرهای میان‌سیاره‌ای را کوتاه کنند.

«جان گرانزفلد، John Grunsfeld» مدیر بخش مأموریت‌های علمی ناسا معتقد است که این موشک‌ها علم را تغییر خواهند داد و اکتشافات فضایی را متحول می‌کنند. گرانزفلد برای نشان دادن قدرت این موشک‌ها مأموریت اروپا (قمر سیاره‌ی مشتری) را مثال می‌زند که قرار است در میانه‌ی دهه‌ی ۲۰ میلادی (تقریباً بیشتر از ۵ سال دیگر)‌ انجام شود. با موشک‌هایی که در حال حاضر استفاده می‌شوند نزدیک به ۸ سال طول خواهد کشید تا به مشتری برسیم اما با موشک‌های SLS این سفر به ۳ سال کاهش می‌یابد.

فضاپیمای «افق‌های نو، New Horizons» که تقریباً دو هفته‌ی پیش از کنار پلوتو گذشت با وزن ۴۸۰ کیلوگرم و سوخت کامل با موشک‌ اطلس ۵ به فضا پرتاب شد که تا امروز در نوع خود سریع‌ترین محسوب می‌شود. با این‌حال افق‌های نو مستقیماً از میان منظومه‌ی پلوتو عبور کرد و در کلِ برنامه فقط یک‌بار برای گذر از کنار این سیاره‌ی کوتوله برنامه‌ریزی شده بود. اما آن‌طور که «آلن استرن، Alen Stern»  محقق اصلی مأموریت افق‌های نو می‌گوید: «مأموریتی مانند کاوش‌گر اروپا طوری برنامه‌ریزی خواهد شد که در کم‌ترین حالت ۴۵ بار در مدار مشتری از کنار اروپا عبور کند و چنین پروژه‌ای با موشک‌های اطلس ممکن نیست. در چنین سفرهایی به سوخت زیادی نیاز است و هیچ راهی تا امروز برای سبک‌کردن آن وجود نداشته است، موشک‌های SLS به ما توان انجام دادن مأموریت‌های شگفت‌انگیزی را خواهد داد و من امیدوارم بتوانیم با آن‌ها خیلی زود بار دیگر به پلوتو و کمربند کایپر بازگردیم».

علاوه بر این‌ موشک‌های SLS می‌توانند با خود تلسکوپ‌ها و ابزارهای قدرتمند و بزرگ را حمل کنند. حتی شاید بتوان همه‌ی رصدخانه و ابزارهای مورد نیاز تحقیقات علمی را با این موشک‌ها به فضا برد و آن‌طور که گرانزفلد بلندنظرانه می‌گوید: «در سفرهای سرنشین‌دار، می‌توانیم بخشی از ابزارها را که فضانوردان  می‌توانند سَرِهَم کنند، در فضاپیما قرار بدهیم. آن‌ها می‌توانند با این تلسکوپ‌ها و ابزارها جوّ پیرامون سیاره‌های ناشناخته را بررسی کنند».  

موشک‌های جدید  ۹۸ مترند و با خود ۷۷ تُن را تا مدارهای پایینی زمین حمل می‌کنند. این موشک‌ها ۱۰ درصد بیشتر از موشک‌های ساترن ۵ (زحل ۵ ، Saturn V) نیروی رانش ایجاد می‌کنند. موشک‌ ساترن ۵ همان موشکی است که با آن مأموریت‌های مشهور آپولو انجام شد. جالب است بدانید که این موشک‌ها سنگین‌ترین، بلندترین (تقریباً ۱۱۰ متر) و قدرتمندترین موشک‌هایی هستند که تا امروز ساخته شده‌اند. این موشک می‌توانست نزدیک به ۱۱۸ هزار کیلوگرم را تا مدارهای پایینی زمین ببرد. به همین‌علت ناسا تصمیم دارد مدل‌هایی از SLS را با ارتفاع ۱۱۷ متر و قدرت حمل بار تا ۱۳۰ هزار کیلوگرم طراحی کند که تازه بتوانند ۲۰ درصد بیشتر از ساترن ۵ نیروی رانش ایجاد کنند.

در سال ۱۳۹۷ این موشک‌ها برای آزمایش شدن به مدار ماه فرستاده خواهند شد و پرتاب آن‌ها با سرنشین برای سال ۱۳۹۸ و البته بعد از آن برنامه‌ریزی شده است.

 

درباره نویسنده

166مطلب نوشته است .

  • Farshad

    عالی

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress