نزدیک‌ترین سیاره‌ی سنگی فراخورشیدی به زمین

تصویری خیالی از سیاره‌ی سنگی جدید و ستاره‌اش. امتیاز تصویر:  NASA/JPL-Caltech

تصویری خیالی از سیاره‌ی سنگی جدید و ستاره‌اش. امتیاز تصویر: NASA/JPL-Caltech

مترجم: رضا مفضلی

دانشمندان با استفاده از تلسکوپ فضایی «اسپیتزر، Spitzer» توانستند کشف نزدیک‌ترین  سیاره‌ی سنگی را تأیید کردنداین سیاره که HD 219134b نام گرفت، از زمین بزرگ‌تر  و معدنی از اطلاعات ارزشمند علمی است. فاصله‌ی آن از زمین ۲۱ سال نوری است و به اندازه‌ای به ستارهی میزبانش نزدیک است که امکان تشکیل و حفظ حیات روی آن وجود ندارد.  این ستاره که با چشم غیرمسلح نیز در آسمان تاریک دیده می‌شود در صورت فلکی ذات‌الکرسی و در نزدیکی ستاره‌ی قطبی قرار دارد.

این سیاره‌ی جدید با طیف‌سنجی به نام «هارپس اِن، Harps N» که بر تلسکوپ ۳/۶ متری گالیله (در جزایر قناری) نصب است و با روش سرعت زاویه‌ای، کشف شده است. جرم این سیاره ۴/۵ برابر جرم زمین و مدت گردش آن به‌دور ستاره‌اش ۳ روز است. علاوه بر طیف‌سنج هارپس، بررسی‌های تلسکوپ اسپیتزر در نور فروسرخ گذر سیاره از مقابل ستاره‌اش را تأیید کرد و ابعاد آن را برابر با ۱/۶ برابر زمین تخمین زد. چگالی این سیاره‌ی سنگی ۶ گرم در سانتی‌متر مکعب است که سنگی بودن آن را نشان می‌دهد.

دایره‌ی زرد رنگ مکان ستاره‌ی‌ مادر این سیاره را نشان می‌دهد. امتیاز تصویر:NASA/JPL-Caltech/DSS

دایره‌ی زرد رنگ مکان ستاره‌ی‌ مادر این سیاره را نشان می‌دهد. امتیاز تصویر:NASA/JPL-Caltech/DSS

به اعتقاد دانشمندان این سیاره یکی از اهداف ایده‌آل برای تلسکوپ فضایی جیمز وب (James Webb) در سال ۲۰۱۸/۱۳۹۷ خواهد بود. فقط بخشی از سیاره‌های فراخورشیدی با روش گذر شناسایی می‌شوند. یافتن سیاره در روش گذر هنگامی اتفاق می‌افتد که سیاره در مدار گردش خود به‌دور ستاره‌ی میزبان، دقیقاً بین ستاره و زمین قرار بگیرد و باعث کاهش نور ستاره شود. رصد‌خانه‌های زمینی این کاهش نور را تشخیص داده و نه‌تنها ابعاد سیاره که با بررسی طیف به‌دست آمده از ستاره در هنگام گذر، سرنخ‌هایی از ترکیبات سطحی، جوّ سیاره یا حتی اطلاعات مداری دقیق‌تر آن را به‌دست می‌آورند.

توضیح : روش «سرعت شعاعی Radial Velocity» روشی است که در آن سیاره با بررسی تأثیری که جاذبه‌ی آن بر ستاره می‌گذارد کشف می‌شود. جاذبه‌ی سیاره باعث می‌شود به‌نوعی ستاره‌ی مادر در جای خود اندکی لنگ بزند. با این روش می‌توان تا حدودی جرم و مدار سیاره را مشخص کرد.

درباره نویسنده

179مطلب نوشته است .

[email protected]

تمام حقوق این سایت برای © 2017 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress