تظاهرات مردم هاوایی علیه بزرگ‌ترین تلسکوپ قله‌ی موناکی

Honolulu

مخالفان ساخت تلسکوپ ۳۰ متری در کوه موناکی هاوایی – امتیاز تصویر: الکساندر ویتز٬، نیچر

تا به امروز شاید بحث‌برانگیزترین مسئله‌ای که اتحادیه‌ی جهانی نجوم با آن روبرو شده بود تصمیم‌گیری سال ۲۰۰۶ درباره‌ی تنزیل رتبه‌ی پلوتو به یک سیاره‌‌ی کوتوله بود. اما در ۴ اوت/ ۱۳ مرداد، تظاهراتی که علیه ساخت تلسکوپ جدیدی روی قله‌ی مقدس موناکی هاوایی شکل گرفته بود به کنار مقر عمومی اتحادیه‌ی جهانی نجوم کشیده شد. اتحادیه‌ی جهانی نجوم (IAU) از روز ۳ اوت گردهمایی بزرگی را با حضور ۲۵۰۰ منجم از ۷۵ کشور جهان در هونولولو برگزار کرده است که تا روز ۱۴ اوت ادامه خواهد داشت.

تظاهرکنندگان که پرچم‌هایی به دست داشتند، بیرون مرکز همایش هونولولو کنفرانس خبری برگزار کردند و مخالفت خود را با ساخت تلسکوپ ۳۰ متری روی قله موناکی ابراز داشتند. روی یکی از پلاکاردها نوشته شده بود: « تلسکوپ ۳۰ متری: بی‌حرمتی بس است.» و روی پلاکارد دیگر « ما نمی‌خواهیم تلسکوپ‌های اسباب‌بازی شما روی کوه مقدس ما باشد.» به چشم می‌خورد.

یکی از تظاهرکنندگان که روی پیراهنش نوشته «محافظ کوه» می‌گوید: «ما مشکلی با نجوم نداریم». او که از ساکنان جزیره‌ی اوهو است ادامه می‌دهد: «ما فقط داریم سعی می‌کنیم عقایدمان را به اشتراک بگذاریم».

 قله‌ی موناکی با ارتفاع ۴۲۰۰ متر از سطح دریا، میزبان ۱۳ رصدخانه‌ی نجومی است که در تملک دانشگاه هاوایی قرار دارد. تلسکوپ ۱/۵ میلیارد دلاری TMT آمریکا بزرگ‌ترین همه‌ی آن‌ها خواهد بود. اما برخی از مردم هاوایی معتقدند که این تلسکوپ محیط زیست را بر هم می‌زند و روح کوه را جریحه‌دار می‌کند.

یکی از رهبران تظاهرکنندگان می‌گوید: « نجوم خوب است اما ضروری نیست. سیاره‌ی خودمان این پایین دارد می‌میرد».

تظاهرات بر سر کوه موناکی در طول یک هفته‌ی اخیر به اوج خود رسید. هفت نفر در نخستین ساعات ۳۱ ژوئیه/۹ مرداد دستگیر شدند. این افراد بر سر راه رسیدن به کوه موناکی چادر زده بودند و قانونی که موقتاً ایجاد هرگونه کمپ در موناکی را منع می‌کند نقض کرده بودند. در همان شب ۲۰ نفر دیگر در جزیره‌ی کناری٬ به اتهام سد معبر کامیون‌هایی که در راه محل سازه‌ی تلسکوپ  خورشیدی ۴/۲ متری دانیل اینویه بودند دستگیر شدند.

اتحادیه‌ی جهانی نجوم چهارچوپ مشخصی برای حل این مناقشه ندارد اما منجمان و تظاهرکنندگان ممکن است هفته‌ی آینده‌ جلسه‌ای برگزار کنند و طی آن‌ دغدغه‌های خود را مطرح کنند.

 —

برگرفته از NATURE

درباره نویسنده

179مطلب نوشته است .

[email protected]

تمام حقوق این سایت برای © 2017 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress