گذر ماه از مقابل زمین

به‌تازگی ناسا انیمیشنی را از مجموعه‌ی تصاویر واقعی عبور ماه از مقابل رخ آفتابی زمین منتشر کرده است که در نوع خود بی‌نظیر است. این تصاویر از دریچه‌ی دوربین‌های مدارگرد DSCOVR ثبت شده‌اند و در آن‌ها «نیمه‌ی تاریک ماه» که هرگز از زمین دیده نمی‌شود به خوبی نمایان شده است.

فضاپیمای DSCOVR به منظور مطالعه‌ی شرایط اقلیمی زمین و بادهای خورشیدی حدود شش ماه پیش به فضا پرتاب شد و فقط پس از ۱۰۰ روز از پرتاب موفق شد در مدار پایدار L1 میان زمین و خورشید قرار بگیرد. فاصله‌ی این فضاپیما از زمین حدود ۱/۶ میلیون کیلومتر است که به این ترتیب در موقعیتی فراتر از مدار زمین و ماه قرار دارد. این فضاپیما با دوربین EPIC و دو دوربین دیگر نصب شده روی فضاپیما این تصاویر را ثبت کرده‌ است. در این مجموعه‌ی تصاویر عبور ماه از مقابل زمین نیز دیده می‌شود که تضاد رنگی بسیار واضحی را در پس‌زمینه‌ی تیره‌ی فضا ایجاد کرده است.

L1-Orbit

فضاپیمای DSCOVR در نقطه‌ی لاگرانژی L1 قرار دارد که در آ‌ن خورشید و زمین در تعادل گرانشی‌اند. امتیاز تصویر: NOAA

به نقل از ناسا ، به محض این‌که دوربین EPIC رصدهای روزانه‌ی خود را از ماه آینده‌ آغاز کند ناسا نیز تصاویر رنگی روزانه‌ای را منتشر خواهد کرد. این تصاویر مناظر گوناگونی از زمین را نمایش خواهد داد زیرا زمین درحال چرخش به دور خودش است. آماده کردن هر تصویر ممکن است بین ۱۲ تا ۳۶ ساعت طول بکشد.

مأموریت DSCOVR مأموریت مشترک میان ناسا، سازمان ملی اقیانوس و جوّی NOAA و نیروی هوایی آمریکاست که هدف اصلی آن ارائه‌ی گزارش زنده از وضعیت بادهای خورشید به زمین است.

 

درباره نویسنده

179مطلب نوشته است .

[email protected]

تمام حقوق این سایت برای © 2017 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress