امیدوارم بتوانم دوباره به فضا پرواز کنم!گفت‌وگوی اختصاصی کانوت با انوشه انصاری

نخستین حروف نام انوشه انصاری روی دست‌کش‌هایش

شش سال پیش لحظه‌ای تاریخی برای ایران رقم می‌خورد و آن هم پرواز نخستین فضانورد ایرانی به ایستگاه فضایی بود. در آن زمان تب عظیمی جامعه‌ی فضایی و نجومی کشور را فرا گرفت و در هر محفلی که می‌نشستی سخنی از پرواز انوشه به گوش می‌رسید. سرانجام در ۱۸ دسامبر ۲۰۰۶/ ۲۸ شهریور ۱۳۸۵ انوشه انصاری بانوی فضانورد ایرانی موفق شد تا از جوّ زمین خارج شود و لحظه‌ای بی‌نظیر را تجربه کند که پیش از این٬ برای رسیدن به آن زحمت فراوانی کشیده بود. آری٬ او هزینه‌ی سنگینی را برای تحقق رویای دیرینه‌ی خود پرداخته بوداکنون پس از شش سال فرصت را مغتنم شمردیم و گفت‌وگویی را با او ترتیب دادیم که در ادامه می‌خوانید.

خانم انوشه انصاری عزیز٬ نخست تولد ۴۶ سالگی‌تان و همچنین ششمین سالگرد سفرتان به ایستگاه فضایی بین‌المللی را تبریک عرض می‌کنمبه نظر می‌آید این روزها سفرهای توریستی به فضا هزینه‌ای بیش از ۳۵ میلیون دلار در پی دارد٬ با توجه به این که شما یک‌بار هزینه‌ی مالی سنگینی را برای سفر به فضا پرداختید تا به رویای دیرینه‌ی خود دست‌ یابید اما دوباره به فضا برنگشتید آیا این افزایش هزینه‌ها سبب شده تا شما دوباره برای سفر به فضا اقدام نکنید یا برنامه‌ای دیگر در پیش دارید؟

با توجه‌ به هزینه‌های سنگینی که سفرهای فضایی در پی‌ دارند فقط یک بار ممکن است که کسی بتواند آن را در همه‌ی عمرش تجربه کند اما این‌جا دقیقاً همان جایی است که صنایع فضایی خصوصی شرایط را تغییر می‌دهندبا توجه به رقابتی که در این عرصه وجود دارد هزینه‌ی این سفرها کاهش خواهد یافت و سبب می‌شود تا همه‌ی مردم بتوانند احساسی بی‌نظیر را تجربه کنندمن امیدوارم که دوباره بتوانم به فضا پرواز کنم اما در حال حاضر٬ مشغول راه‌اندازی شرکت جدیدم در زمینه‌ی فناوری هستم.

 شما در ایستگاه فضایی چند آزمایش‌ برای سازمان فضایی اروپا انجام دادیداما به نظر می‌آید که گردش‌گران فضایی فقط تمایل دارند که فضای خارج از جوّ را تجربه کنند و چندان هم به مسایل علمی کاری نداشته باشنددر مصاحبه‌‌های پیشین خود اعلام کردید که علاقه‌ای ندارید شما را گردش‌گر فضایی بنامند و شما یک شرکت‌کننده‌ی فضایی Space Participant هستیدآیا ممکن است تفاوت میان این دو اصطلاح را توضیح دهید؟

کلمه‌ی گردش‌گر٬‌ سبب می‌شود تا پیچیدگی‌ها و تلاش‌هایی که در راه سفرهای فضایی قرار دارند کم‌اهمیت جلوه داده شوندمن همیشه کوه‌نوردانی را مثال می‌زنم که به کوه اورست می‌روندهیچ‌کس آن‌ها را گردش‌گران اورست نمی‌خواند زیرا آن‌ها باید تمرین کنند و خودشان را برای یک سفر دشوار آماده کنندافرادی مانند من هم که به فضا سفر می‌کنند باید شش ماه از سال را تمرین کنند و خودشان را برای سفر آماده کنند٬ یاد بگیرند که چگونه با تجهیزات کار کنند یا آن‌ها را تعمیر کنند و خودشان را از نظر جسمی و روحی٬ برای سفری دشوار و خطرناک آماده کنندحال آن که گردشگران بلیت می‌خرند٬ لباس‌های‌شان را جمع می‌کنند٬ دوربین‌شان را برمی‌دارند و به راه می‌افتندمن فکر نمی‌کنم بتوان این دو را با یکدیگر مقایسه کردشرکت‌کننده‌ی فضایی Space Participant یک اصطلاح فنی است که سازمان‌های فضایی به فضانوردان و دانشمندانی نسبت می‌دهند که به فضا سفر می‌کنند.

پرواز داخل ایستگاه فضایی بین‌المللی ISS

 به نظر می‌آید به نسبت‌ سال‌های گذشته دیگر فضا یک رؤیای دوردست تلقی نمی‌شودهمین چند ماه پیش بود که فضاپیمای اژدها Dragon متعلق به شرکت Space X با موفقیت به ایستگاه فضایی الحاق شد و به زمین بازگشت که این نوید رونق سفرهای فضایی تجاری را می‌دهدنظرتان درباره‌ی این‌گونه سفرها چیست؟

این همان چیزی است که من با برگزاری جایزه‌ی انصاری ایکس‌پرایز Ansari X Prize همواره از آن پشتیبانی و حمایت کرده‌امآینده‌ی فضا٬‌ باید با همکاری سازمان‌های خصوصی و سازمان‌های دولتی مانند ناسا یا اسا بنا شود.

 
آیا علاقه‌مندان به فضا٬ این امکان را دارند تا بلیت‌های سفرهای فضایی را پیش‌خرید کنند؟

بله٬ شرکت‌های ویرجین گالکتیک٬ ایکس‌کور و چند شرکت دیگر هم‌اکنون از مشتریان خود برای‌ سفر با فضاپیماهای زیرمداری‌شان٬ ثبت‌نام به عمل آورده‌اند.

 
این سفرها چقدر هزینه خواهند داشت؟

هزینه‌ی این سفرها بین ۹۰ تا ۲۰۰ هزار دلار متغیر است.

 
شما نیز به عنوان مدیر شرکت Prodea Systems با همکاری شرکت Space Adventures در زمینه‌ی سفرهای فضایی تجاری روی فضاپیمای ⁠Explorer یا Cosmopolis XXI کار می‌کنیدآیا این فضاپیما به فضاپیمای Space⁠Ship one شباهت دارد؟ اگر ممکن است درباره‌ی این پروژه‌ توضیح دهیداکنون در چه مرحله‌ای قرار دارد؟

این یک پروژه‌ی آزمایشی بود که کامل شده استمن نمی‌توانم اطلاعات بیشتری در این زمینه بدهم.

سخنرانی انوشه انصاری به عنوان مدیر شرکت پرودی سیستمز


 
با توجه به این که شما عضو هیأت اُمنای نهاد X prize هستید آیا پس از جایزه‌ی ۱۰ میلیون‌دلاری موفقیت‌آمیز Ansari X prize جایزه‌ی دیگری را نیز تعریف کرده‌اید؟ آیا جوانان علاقه‌مند ایران می‌توانند در این‌گونه مسابقات شرکت کنند؟

بستگی دارد که چه نوع رقابتی برگزار شوداما بیشتر رقابت‌ها٬ پذیرای همه‌ی علاقه‌مندان است.

 
پس از این‌که از فضا برگشتید کتابی را با عنوان My Dream of Stars نوشتیدچه چیز باعث شد تا شروع به نگارش این کتاب کنید؟

این کتاب داستان زندگی مرا از دوران کودکی‌ام در ایران تا سفرم به فضا در بر می‌گیرد. دوستانم و بسیاری از مردم که داستانم را شنیده بودند من را تشویق کردند تا این کتاب را بنویسم و من احساس کردم که ممکن است درس خوبی برای دختران جوان باشد تا رویاهاشان را دنبال کنندامیدوارم این کتاب بتواند برای هرکسی که رویایی در سر دارد الهام‌بخش باشد [لبخند می‌زند]


آیا از ترجمه‌ی فارسی کتاب‌ خود اطلاعی دارید؟

این کتاب٬ ‌بدون دخالت من٬ به ‌دست دو ناشر جداگانه به فارسی ترجمه شده استبنابراین من هیچ اطلاعی از ترجمه٬ کیفیت و دقت آن‌ها ندارم.

انوشه انصاری در حال امضا کردن کتاب‌هایش

از این که وقت‌تان را در اختیار من قرار دادید سپاس‌گزارم.

                                                                                                                                                               

با تشکر از خانم کتایون حقیقی که ما را در انجام این مصاحبه یاری کردند.

همه‌ی تصاویر به طور اختصاصی در اختیار کانوت قرار داده شده‌اند.

پیوندک این مصاحبه: http://wp.me/p2Grn7-of

درباره نویسنده

174مطلب نوشته است .

[email protected]

 • حنا

  .کمک کردن به دیگران کار اجباری نیست که بخوایی بخاطرش دیگران رو سرزنش کن.مشکل مردم هم باید حکومت … ایران حل کنه نه انوشه انصاری اقاییی روشن فکر

 • باعث افتخار ما ایرانیان هستی

 • هانی

  سلام انوشه جون.من چندین ماهه دنباله یه راهه ارتباطی باشماهستم توروخدا لطفا یجوری بمن پیام بدید واقعا مهمه.من ایران هستم ومیخوام باهاتون حرف خیلی مهمی رو بزنم لطفا.اگه میشه ازتلگرام بمن پیام بدید ۰۹۳۵….

 • ملیحه

  اینکه ایشون با۶مرد به فضا رفته بودند یه توهین به همه مردهای ایرانیه

 • امین

  سلام
  مگر این خانم برای تحقیق به فضا رفته بودند که از او با افتخار یاد می کنید ؟
  این خانم ، به عنوان گردشگر و فقط برای تفریح و کسب نام ، ۲۰ ملیون دلار ثروت پدری را تقدیم سازمان های فضایی آمریکا و روسیه کرد .
  در صورتی که در خیلی از روستاهای کشورمان ، یک اطاق به عنوان مدرسه وجود ندارد.
  با ۲۰ ملیون دلار می شد که مشکل عمده ای از گرسنگان و کارتن خوابان کشورمون رو حل کرد .
  واقعا جای تاسف داره که ایرانی ها ، تحت تاثیر تبلیغات ، مشغول بت سازی هستند و اندکی تعقل به خرج نمی دهند و از یک زن که برای تجربه کردن سرگرمی جدید ، ۲۰ ملیون دلار را به باد می دهد ، به عنوان فضانورد یاد می کنند و از او تجلیل هم به عمل می آورند !!!!
  ایشان در وبلاگ شخصی شان ، اهداف خود را از به هدر دادن این مبلغ هنگفت ، چنین بیان می کنند :
  ——-
  انوشه که همواره آرزوی مسافرت به فضا را در سر داشته ؛ اکنون که رویای خود را در حال تحقق میبیند
  علاقه مند است تا تجربیات خود را با دیگران در میان بگذارد.اهداف اوازاین سفرعبارتند از:
  . بعنوان یک سفیر فضایی ، نوعی آگاهی عمومی را در خصوص آینده ی کاوشهای فضایی بوجود آورد ه و
  اشتیاق به فراگیری در این زمینه را بالا برد.
  . الهام بخش جوانان سراسر دنیا ، خصوصا دختران باشد و آنان را ترغیب به دنبال کردن آرزوهای خود نماید.
  . بعنوان اولین سفیر فضایی، مبلغ صلح و تفاهم میان ملتها باشد.

  • مریم

   نمی دونم به آدم … ای مثل تو چی باید بگم برو این مطلب رو بخون شاید حالت خوب شد
   http://canot.ir/?p=9586

 • منجم گمنام

  سلام
  به نظر میرسه که از روی اکراه مصاحبه کرده. 
  از روی بی اعتنایی 
  جوابای نصفه نیمه
  شاید

  • مریم

   مثل اینکه اصلا متوجه نیستی که داری درباره کی حرف میزنی !!!!!!
   انوشه انصاری یه دانشمند و فضانورد و … هست و مشخصه که هر یک ثانیه ی اون صد برابریک ساعت من و تو ارزش داره بی کار که نیست

 • شهرزاد ميرسلطاني

  بار ها و بارها کتاب شون رو خوندم،اما نمیدونستم بی اطلاع خودشون بوده 🙁 ای کاش ترجمه درست بوده باشه.

 • صفورا

  من از مدتها قبل ، حتی در طی دورانی که ایشان در فضا بودند براشون پیام گذاشتم و پیگیر کارهاشونم اما متاسفانه هیچ پاسخی دریافت نکردم
  ایشون مایه افتخار و مباعات همه ما ایرانیها هستند و چه زیباست که ملیت خودشونو فراموش نکردند
  عاشق این پشتکار و همت والاشون هستم و امیدوارم همواره شاد ، سالم و پیروز باشند
  (هرچند از طریق سایتشون آدرشونو بدست آوردم اما اگه راهی وجود داره که بتونم با ایشون ارتباط برقرار کنم ممنون میشم راهنمایی کنید. امیدوارم از این راه بتونم برای شکوفایی انگیزه و استعداد جوانان ایران زمین بهره ببرم)

  • مهدی نجفی زیازی

   خانم انصاری به علت مشغله‌های کاری٬ به‌ندرت فرصت می‌کنند تا پاسخ حجم فراوان ایمیل‌هایی که به‌دستشان می‌رسد را بدهند. اما ایشان در شبکه‌ی اجتماعی توییتر عضو هستند و با علاقه‌مندانشان در ارتباطند. حساب کاربری توییتر انوشه انصاری: [email protected]

 • علی نوروزی

  این افتخاری برای ایرانی ها بود.مصاحبه خوبی بود.برای خانم انصاری و شما آرزوی موفقیت بیشتر میکنم.

 • amir

  عالیییییییییییییییییییییییییییییییییی بود من افتخار می کنم که بانویی ایرانی توانسته در امریکا از بقیه پیشی گرفته و اسم خود را در ذهن مردم حک کند.

 • mohamadrasol hamidi

  با تشکر از این که با عزیز همه ما ایرانی ها خانوم انوشه انصاری مصاحبه کردید هر کس کتاب ایشون و مصاحبه ها شون رو بخونه و ببنینه از عمق وجود دوستدار ایشون میشه با آرزوی موفقیت روز افزون برای ایشون و تمام ایرانیان عزیز

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress