فضانوردان، نخستین کلم کاملاً فضایی را خوردند

LETTUCE - KELLY

فضانوردان حاضر در ایستگاه فضایی بین‌المللی نخستین کلم قرمزی را، که کاملاً در فضا رشد و پرورش یافته بود، خوردند.

فضانوران خلاف مردم عادی روی زمین منوی غذایی متنوعی ندارند. غذاهای‌شان محدود است و همگی از زمین برای‌شان فرستاده می‌شود. بیشتر این غذاها آماده است و استرلیزه شده‌اند تا در مدت زما ن طولانی فاسد نشوند. اما ناسا گروهی دیگر از غذاها را برای فضانوردان در نظر گرفته که همگی تازه هستند و تاریخ انقضای آن‌ها بسیار محدود است و یک تا دو روز بعد از تحویل شدن در ایستگاه فضایی باید مصرف بشوند. این غذاها علاوه بر ارزش غذایی تأثیر روان‌شناختی مثبتی روی فضانوردان دارند. اما این فرآیند برای سفرهای طولانی‌تر غیرممکن است؛ مانند سفر به مریخ.

دانشمندان ناسا به کمک فضانوردان ایستگاه فضایی موفق شده‌اند که منابع غذایی گوناگونی را در فضا رشد بدهند تا به مرحله‌ی برداشت و نهایتاً مصرف برسد. یکی از این منابع سبزیجات هستند. کلم قرمز یکی ازانواع این سبزیجات بود که سرانجام با موفقیت آزمایش شد. اسکات کلی، فضانورد ناسا، به همراه دو فضانورد دیگراین کلم را با کمی روغن و سرکه در مقابل دوربین‌های زنده‌ی ایستگاه فضایی خوردند تا میلیون‌ها نفر در سراسر زمین هم شاهد خورده‌شدن نخستین سالاد کاملاً فضایی باشند.

اسکات کلی به همراه برادر دوقلویش، به مدت یک سال در خدمت ناسا خواهند بود تا آزمایش‌های گوناگونی فیزیکی و رفتاری روی‌شان انجام شود. در حالی که او در ایستگاه فضایی است برادرش مارک روی زمین آزمایش‌های مشابهی را انجام خواهد داد تا دانشمندان بتواند تأثیرات زندگی طولانی مدت در فضا روی بدن و رفتار انسان را مطالعه کنند.

پرورش منابع تازه‌ی فضایی هم برای سفرهای طولانی مدت بسیار اهمیت دارد. ناسا نیز با این آزمایش نشان خواهد داد که این کار امکان‌پذیر شده است و در آینده‌ی نزدیک فضانوردان ایستگاه فضایی می‌توانند از مواد غذایی که خود در آن‌جا پرورش می‌دهند، استفاده کنند.

 جیوجا ماسا، دانشمند گیاه‌شناسی ناسا می‌گوید:«هرچه انسان بیشتر از زمین فاصله می‌گیرد نیاز به پرورش گیاهان هم بیشتر می‌شود. این امر نه تنها می‌توان مبع تغذیه‌ی مناسبی باشد بلکه به تهویه‌ی هوا و نشاط روانی انسان هم کمک خواهد کرد». مجموعه‌ی این فعّالیت‌ها علاوه بر اطلاعات ارزشمند زیست‌محیطی، جدیت ناسا برای سفر به مریخ را نشان می‌دهد که گفته می‌شود در سال ۲۰۳۰ میلادی اتفاق خواهد افتاد.

درباره نویسنده

179مطلب نوشته است .

[email protected]

 • امیر

  درود.

  جمله‌ی نخستِ نوشتار، دو تا «را» دارد.

  می‌دانم؛ پیش می‌آید.
  اما از «کانون نگارش و ترجمه» بعید است.

  • تحریریه‌ی کانوت

   از اشتباهی که به‌وجود آمد عذرخواهی می‌کنیم. تصحیح شد.

تمام حقوق این سایت برای © 2017 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress