گراسیمنکو در نزدیکی خورشید

_84845173_outburst_in_action

امروز صبح ساعت ۶ و ۳۳ دقیقه، دنباله‌دار ۶۷p/ چریوموف-گراسیمنکو به نزدیک‌ترین فاصله‌اش از خورشید، یعنی ۱۸۶ میلیون کیلومتری آن بین مدار زمین و مریخ، رسید. همین‌طور که دنباله‌دار به خورشید نزدیک می‌شود دنباله‌ای درخشان‌تر از غبار و گاز را با خود به همراه می‌برد.  

آژانس فضایی اروپا یکی از زیباترین تصاویر از دنباله‌ی گراسیمنکو را روز سه‌شنبه منتشر کرد (تصویر بالا). معمولاً این فواره‌های درخشان نسبت به هسته‌ی دنباله‌دار کم‌نورترند و برای عکس‌برداری از آن‌ها باید کنتراست عکس را بیشتر کرد. اما در این مورد آن‌قدر فوران گاز و غبار درخشان‌تر از هسته‌ی دنباله‌دار بود که به افزایش کنتراست نیاز نشد.

گراسیمنکو اکنون با سرعت تقریبی ۳۴ کیلومتر در ثانیه و قدری نزدیک به ۱۳ در صورت فلکی جوزا (دوپیکر) در حرکت است. در تصاویر سه‌گانه‌ای که رزتا از دنباله‌دار با فاصله‌ی ۱۸ دقیقه‌ای گرفته (پایین)، ظهور و ناپدید‌شدن یخ‌های بخارشده ثبت شده است. فردا دنباله‌دار بیشترین مقدار نور خورشید را دریافت خواهد کرد اما معلوم نیست که حتماً فردا به اوج فعّالیت نیز برسد. 

کاوش‌گر رزتا که از سال گذشته مشغول بررسی گراسیمنکو است به‌علّت نزدیک شدن دنباله‌دار به خورشید مجبور به عقب‌نشینی در مدار خود شده است. با افزایش غبار و بخار یخ‌، رزتا اکنون به بیش از ۳۰۰ کیلومتری دنباله‌دار مهاجرت کرده و بعد از دور شدن گراسیمنکو از خورشید، دوباره به سطح آن نزدیک خواهد شد (احتمالاً به ۱۰ تا ۳۰ کیلومتری سطح دنباله‌دار برمی‌گردد). رزتا نخستین کاوش‌گر ساخته‌ی دست بشر است که دنباله‌داری را تا نزدیکی خورشید همراهی می‌کند.

_84845177_outburst_in_action

درباره نویسنده

179مطلب نوشته است .

[email protected]

تمام حقوق این سایت برای © 2017 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress