«کاوشگر افق‌های نو» در راهی نو

چندی پیش «کاوشگر افق‌های نو» پس از حدود ۱۰سال انتظار به رویارویی با سیاره‌ی کوتوله‌ی پلوتو رسید و سرانجام با فرستادن تصاویری دقیق و دیدنی از ویژگی‌های سطحی آن پرده‌برداری کرد. اما جالب است بدانید پیش از آن‌که «کاوشگر افق‌های نو» به پلوتو برسد به دلیل تنگنای گزینشی، فرایند پیدا کردن جرم یا هدف بعدی خیلی زود به یک مشکل بزرگ تبدیل شد. مشکلی که در شوق رسیدن کاوشگر به پلوتو کمتر به چشم آمد.

این مسئله‌ی مهم در چشم‌اندازِ کلان‌کار «کاوشگر افق‌های نو» پیش‌بینی شده بود. به همین سبب از حدود ۳سال پیش از آن، کار جستجوی هدف بعدیِ کاوشگر با استفاده از تلسکوپ‌های بزرگ زمینی آغاز شده بود. جستجویی گسترده که البته به هیچ نتیجه‌ای نرسیده بود. کم‌بودِ اندوخته‌ی سوخت کاوشگر و تنگنای زمانی پروژه دو عامل مهم و تاثیرگزار در برگزیدن مقصد بعدی این کاوشگر شمرده می‌شد.

اما در واپسین جستجوها تلسکوپ فضایی هابل در یک بازه‌ی زمانی سه ماهه‌ (ژوئن (۲۰۱۴/۰۳) الی سپتامبر (۲۰۱۴/۰۶)) پیروز شد سه هدف مناسب برای «کاوشگر افق‌های نو» پیدا کند. این سه هدف که در لیست اجرام تلسکوپ هابل با نام‌های «PT1 و PT2 و PT3» نا‌م‌گزاری شده بودند به گونه‌ای موشکافانه مورد بازبینی قرار گرفتند. توانشِ هر جرم نسبت به چگونگیِ کار ارزیابی شد و سرانجام جرم «PT1 یـــا ۲۰۱۴MU69» برای نشانه‌رویِ بعدی کاوشگر برگزیده شد.

جرم گفته شده در فاصله‌ی ۴۳/۳ (چهل‌ و سه و سه‌دهم) واحدنجومی برابر با ۶،۴۹۰،۰۰۰،۰۰۰کیلومتری از خورشید واقع شده است. درخشش آن نزدیک به ۲۰درصد است و با قدردیدگانی برابر با  ۲۵/۶ (بیست و پنج و شش‌دهم) چیزی نزدیک به ۲۰۰میلیون‌بار کم‌‌نورتر از توان دید چشم بدون ابزار است. این جرم با پهنای ۴۵کیومتر نزدیک به ۱۰برابر یک دنباله‌دار معمولی است.

نکته‌ی مهم در این است که ویژگی‌های درون‌داشتی هدف بعدی کاوشگر، بنیانِ کار جستجو نبود اما در یک رخ‌داد بختمندانه این جرم با خروج از مرکزی  کمابیش برابر با ۰/۰۵ (پنج‌صدم) از شکل مداری دایروی برخوردار است. از سویی شیب یا انحراف صفحه‌ی مداری آن نزدیک به ۲/۵ (دو و نیم) درجه است. بنابراین هدف برگزیده شده خیلی در آشفتگی‌های شکل‌گیری سامانه‌ی خورشیدی (یا همان منظومه‎ی شمسی) همراه نبوده و دگرگون نشده است. به گفته‌ی «آلن استرن» سرپرست ماموریت «کاوشگر افق‌های نو» این جرم دربردارنده‌ی داده‌هایی باستانیِ دست‌نخورده‌ای است که در پاسخ به چگونگی زایش سامانه‌ی خورشیدی (یا همان منظومه‎ی شمسی)  بسیار راه‌گشا خواهد بود.

درباره نویسنده

85مطلب نوشته است .

 • سلام . می تونم با ذکر منبع از مطالبتون در وبلاگم استفاده کنم ؟

  • مسعود رضازاده

   سلام دوست عزیز. 
   استفاده از مطالب کانوت با ذکر نام منبع آزاد است.

 • كامران

  لطفا اینستاگرام را هم راه بیاندازید
  با تشکر

  • مسعود رضازاده

   از اینکه مطالب کانوت را دنبال می‌کنید سپاسگزاریم، به زودی صفحه اینستگرام کانوت راه‌اندازی می‌شه.

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress