اَبَـر ماه‌گرفتگی کلی ۶مهرماه

همان‌طور که در نقشه‌ی بالا نمایان است. مناطق شرقی کشورماه‌گرفتگی را به صورت جزئی خواهند دید. به این ترتیب بسته به فاصله‌ی ناظر نسبت به خط جداکننده درصد گرفت جزئی تغییر می‌کند. همچنین در مناطق مرکز و غرب کشور نیز هرچه بیشتر به سمت غرب پیش برویم درصدگرفت کلی بیشتر شده و همچنین ارتفاع ماه نسبت به خط افق افزایش می‌یابد.

پدیده‌ی ما‌گرفتی همواره یکی از رخ‌دادهای پرشور و مهم نجومی بوده است. گره‌خوردن و ریشه‌دوانیدن خسوف وکسوف در مناسبت‌های دینی و فرهنگی موجب گشته تا این دو رخ‌داد اغلب بزرگ‌ترین نیروی انگیزشی مردم برای علاقه‌مندی و دروازه‌ی ورود به حوزه‌ی دانش ستاره‌شناسی باشند.

این گرفت کلی ۲۶اُمین شماره از سری ساروس ۱۳۷ است. زمان آغاز تا پایان این اَبَر گرفت کلی از حدود نیمه‌شب تا صبح‌گاه روز دوشنبه ششم مهر خواهد بود. بنابر داد‌ه‌های منتشر شده مناطق شرقی کشور گرفت را به صورت جزئی خواهند دید اما پیش از شروع گرفت کلی ماه در آن مناطق غروب خواهد کرد. مناطق مرکز و غرب کشور نیز «گرفت کلی» را در شرایطی خواهند دید که ماه تنها چند درجه _غربی‌ترین نقاط کشور تقریباً زیر ۱۰ درجه_ بالای افق قرار دارد و اندکی بعد در آن مناطق هم ماه غروب خواهد کرد.

نکته‌ی مهم در این گرفت آن است که ماه در کم‌ترین فاصله نسبت به زمین قرار دارد. به این ترتیب ماه در نمایی موسوم به «اَبَـر ماه» خودنمایی خواهد کرد. یعنی ۱۴درصد بزرگتر و ۳۰ درصد درخشان‌تر! به این ترتیب این گرفت به یک اَبَرگرفت مبدل شده که شرایط مناسبی برای رصد، اسکچ و عکاسی فراهم آورده است.

تنها عاملی که بر کیفیت رصد این رخ‌داد اثر منفی خواهد داشت روشن شدن تدریجی آسمان است. زیرا همزمان با نزدیک‌شدن ماه به تمام سایه‌ی زمین و ورود به آن، کشور ما نیز به کم‌کم به منطقه‌ی نیم‌سایه‌ی زمین وارد خواهد شد که این فرانید روشن شدن نسبی آسمان را به همراه دارد.

اینفوگرافی بالا تماس‌های شش‌گانه‌ی این ماه‌گرفتی را نشان می‌دهد. کاملا روشن است نزدیک شدن به لحظه‌ی طلوع خورشید بر کیفیت رصدی مراحل نشان‌داده شده در شکل اثر خواهد گذاشت. داده‌نگاریِ اصلی : فِرِد اسپناک

درباره نویسنده

85مطلب نوشته است .

  • من دیدم عالییییییییییییییییی بود

  • الهام باقری

    ممنون. خیلی خوب و مفید بود. 

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress