روی مریخ آب مایع جاری است

MW 1

رگه های تیره ی این تصویر ممکن است آب جاری روی مریخ باشد. امتیاز تصویر: JPL/NASA

مدت زمان طولانی بود که دانشمندان به دنبال آب مایع روی مریخ بودند. در گوشه و کنار مریخ ردپای آن را می دیدند اما مداراک کافی در اختیار نداشتند تا حضور آن را تأیید کنند. سرانجام این تعقیب و گریز به پایان آمد. آخرین یافته های مدارگرد MRO نشان می دهد که در مریخ کنونی آب شور مایع جاری است؛ آبی که ممکن است میزبان حیات باشد.

این که این جریان های آبی شور میزبان حیات باشد بستگی به میزان شور بودن آن ها دارد. لوجندرا اوجیا، از موسسه ی فناروی جورجیا و از اعضای پژوهش می گوید: «اگر این آب کاملا از پرکلرات اشباع شده باشد حیات – از نوعی که ما روی زمین می شناسیم- ممکن نیست در چنین وضعیتی نجات پیدا کند. اما اگر درصدی کمی از پرکلرات داخل آن باشد آن موقع اوضاع خوب است.»

خطوط تاریکی که روی شیب ها و دامنه ی کوه ها و گودال ها دیده می شود در گذر زمان کشیده تر می شوند، محو می شوند و دوباره در فصل تابستان مریخ که هوا گرم تر می شود آشکار می شوند. چنین رگه هایی پیش از این هم در تصاویر دریافتی از مریخ مشاهده شده بود که گمان به حضور آب را تقویت می کرد اما آن چه دانشمندان امروز به آن دست یافته اند داده هایی به مدارکی به مراتب قوی تر از داده های پیشین است که از طیف نگار CRISM مدارگرد MRO به سوی زمین ارسال شده است. ابن طیف نگار با تحلیل بازتاب نور خورشید از این نواحی به دنبال الگوهایی می گردد که نشان دهد چه نوع مواد معدنی در مریخ وجود دارد.

نمک می تواند آب جوّ را جذب کند و سبب شود تا نقطه ی انجماد آن کاهش پیدا کند. در چنین حالتی آب می تواند در حال مایع در هوای سرد مریخ حضور داشته باشد؛ بدون آن که یخ بزند. داده های طیفی از چهار منطقه با رگه های بازگشتی نشان دادند که در این نواحی هیدرات نمک (نمک آبدار) وجود دارد که احتمالا به صورت منیزیم پرکلرات، منیزیم کلرات و سدیم پرکلرات شکل گرفته اند.

MW2

اندازه ی این رگه ها در فصل های گوناگون متفاوت است. امتیاز تصویر: JPL/NASA

گودال گیل Gale مریخ یکی دیگر از نواحی است که میزبان چنین رگه های موسمی است. هرچند این گودال جزو آن چهار منطقه تحت بررسی طیف نگار نبوده اما احتمال می رود که در این گودال هم آب مایع جاری شده باشد. این گودال یکی از مکان های اولیه ی کاوش مریخ نورد کنجکاوی است. به طوری که این مریخ نورد فقط در فاصله ی پنجاه کیلومتری آن قرار دارد. با تأیید شدن حضور مایع روی سطح مریخ، اهداف کاوش های مریخ وارد فاز تازه تری خواهد شد. به این ترتیب توجه و تعهد ناسا برای پیدا کردن حیات روی سیاره سرخ افزایش پیدا خواهد کرد.

صحرای آتاکاما با شرایط محیطی سخت و دشوار اش میزبان گونه ای از میکروب هاست که توانسته اند روی رطوبت خاک حاصل از آب شور زمین زندگی کنند و نجات یابند. برخی تصور می کنند که میکروب های مشابه این امکان زندگی روی مریخ را هم دارند.

MW3

نشانه های بیشتری از آب؟ امتیاز تصویر: JPL/NASA

برخی از دانشمندان اخترزیست شناس از ناسا انتقاد کرده اند که چرا در مأموریت آینده «مریخ ۲۰۲۰» ابزار تعیین کننده ی توالی دی ان ای را کنار گذاشته است. ابزارهایی که می توانند به فرایند پیدا کردن میکروارگانیسم ها کمک کنند. گروهی دیگر از دانشمندان هم با مدارک به دست آمده از طریق مریخ نوردها قانع نمی شوند و معتقدند برای این که ثابت شود حیات روی مریخ وجود دارد باید نمونه ی از خاک  مریخ به زمین برگردانده شود؛ عملیاتی که قرار است در مأموریت آینده ی ناسا موسوم به «مریخ ۲۰۲۰» انجام شود. اوجیا می گوید:« ما با اطمینان می توانیم بگوییم منطقه ای که ما اکنون در حال کاوش آن هستیم نسبت به بقیه ی مناطق مریخ -که کاملا برهوت است- احتمال سکونت پذیری بیشتری وجود دارد.»

برگرفته از New Scientist

برچسب :

درباره نویسنده

174مطلب نوشته است .

[email protected]

تمام حقوق این سایت برای © 2017 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress