ناسا: چشم سرخ مشتری کوچک تر شده است

Hubble-Ju

دو تصویر از مشتری که علاوه بر حرکت ابرها رنگ پریدگی چشم سرخ و متمایل شدن آن به نارنجی را نشان می دهد. امتیاز تصویر: A Simon (GSFC), M Wong (UC Berkeley), and G Orton (JPL-Caltech)/Nasa/ESA

به تازگی دانشمندان با بررسی داده‌های دریافتی از تلسکوپ هابل متوجه تغییرات عمده‌ای روی طوفان معروف مشتری موسوم به چشم سرخ شده‌اند.

تصاویر اخیر تلسکوپ هابل نشان می‌دهد که این طوفان سهمگین حدود ۲۴۰ کیلومتر نسبت به سال گذشته کوچک‌تر شده است. بر اساس شواهد، حدود ۱۰۰ سال پیش طول این طوفان به ۴۰,۰۰۰ کیلومتر می‌رسید اما اکنون به کمتر از نصف رسیده است. رنگ این طوفان هم نسبت به گذشته محو شده و به رنگ نارنجی متمایل شده است.

علاوه بر این رشته‌های رازآلودی در مرکز این ناحیه پدید آمده‌اند که در حال پخش شدن در کل طوفان است. این رشته ها با سرعت ۵۴۰ کیلومتر بر ساعت در حال حرکت اند.

در تصاویر اخیر نوعی موج‌های جوی هم مشاهده شده است  که شبیه به موج‌های جوّی زمین است. این نوع از موج‌ها پیش از این حدود ده ها سال پیش در پرواز کنارگذری فضاپیمای ویجر ۲ از مشتری ثبت شده بودند.

هر سال، ناسا طی برنامه‌ای با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل از سیارات بیرونی منظومه‌ی شمسی عکاسی می‌کند. این تصاویر سبب می‌شود تا دانشمندان بتوانند به طور منظم تغییرات گوناگون سیارات را رصد و بررسی کنند و نقشه‌های جدیدی را از سطح سیاره بازسازی کنند. این نقشه‌ها علاوه بر این که اطلاعات جدیدی را از سیارات بیرونی در اختیار دانشمندان قرار می‌دهد، این امکان را فراهم می‌آورند تا معماهایی جوّی که درباره‌ی سیارات فراخورشیدی یا سیاره‌ی زمین با آن روبرو هستند را بهتر درک کنند.

درباره نویسنده

179مطلب نوشته است .

[email protected]

  • گوریل

    ای ول 
    خوشم اومد

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress