گالری ژئولوژکی پلوتو بخش دوم

هواکره‌ی آبی سیاره‌ی کوتوله‌ی پلوتو- این تصویر با دوربین تصویربرداری_طیف‌نگارترکیبی (MVIC) کاوشگر افق‌های نو گرفته شده است- امتیاز تصویر: NASA/JHUAPL/SwRI

بررسی تصاویر و داده‌های دریافتی جدید، زیبایی‌های پنهان این دنیای دورافتاده را آشکارتر کرده و پرسش‌های دیگری را پیش‌ پای دانشمندان گذاشت.

آسمان آبی پلوتو

نخستین عکس رنگی به دست‌آمده از هواکره‌ی پلوتو نشان می‌دهد آسمان این سیاره به هنگام طلوع و غروب به رنگ آبی رنگ دیده می‌شود. «آلن استرن» پژوهشگر اصلی مأموریت افق‌های نو  _از موسسه پژوهشی جنوب غربی ایالات متحده_ در این‌باره چنین گفت: «چه کسی انتظار داشت در کمربندکایپر آسمانی آبی‌رنگ وجود داشته باشد؟ این بسیار زیبا و شگفت‌انگیز است.»

بررسی‌ها نشان میدهند دلیل آبی شدن آسمان پلوتو  وجود ذرات دوده‌نمایی(soot like particles) با ساختاری بسیار پیچیده در جو یا هواکره‌ی آن است. البته به دلیل پایین بودن تراکم ذرات در سرسو، آسمان پلوتو سیاه‌رنگ است. اما به هنگام طلوع و غروب خورشید به علت اثر تجمعی‌شان در دیدِ افقی تراکم بالاتری از آن‌ها در مسیر نور قرار می‌گیرند که این مسئله آبی شدن آسمان را به همراه دارد.

جالب است بدانید ذراتی که موجب آبی شدن رنگ آسمان در پلوتو می‌شوند خود تقریباً قرمز یا خاکستری هستند.

«تولین _ tholins» عامل اصلی آسمان آبی و نواحی قرمز در پلوتو

چراییِ آبی بودن آسمان در زمین با پلوتو کاملا متفاوت است. آبی بودن آسمان سیاره‌ی ما به فرایند پراکندگی نور در ملوکول‌های بسیار ریز گاز نیتروژن که حدود ۸۰درصد جوّ زمین را شامل می‌شود بازمی‌گردد. اما در پلوتو ذرات دوده‌نما یا مولکول‌هایی به نام «تولین _ tholins» که در لایه‎های بالایی جوّ پلوتو تشکیل می‌شوند عهده‌دار رنگ آبی آسمان هستند که نسبت به ملکول‌های نیتروژن ساختارهای بسیار بزرگ‌تری دارند. در گزاره‌ای کوتاه می‌توان گفت این ملوکول‌های قرمز_قهوه‌ای در نتیجه‌ی زنجیره‌ای از برهم‌کنش شیمیایی نورفرابنفش خورشید با گاز متان و نیتروژن به وجود می‌آیند.

در ادامه این ذرات دوده‌نما در فرایندی دیگر به سطح سیاره ریزش می‌کنند و رنگ قرمز برخی نواحی پلوتو را موجب می‌شوند.

«تولین _ tholins» مولکولی است که از تابش پرتو فرابنفش خورشید بر ترکیبات آلی مانند متان و …تشکیل می‌شود. امروزه تولین در زمین به طور طبیعی تولید می‌شود و مقدار آن در اجرام یخی منظومه‌ی شمسی بیرونی بسیار است. با توجه به ترکیبات پیچیده‌‌اش برگزیدن یک نام مناسب برای این ملکول که به خوبی بیانگر ویژگی‌هایش باشد کار آسانی نبود. نخستین‌بار «کارل‌ساگان» اصطلاح «تولین _ tholins» به این ملکول پیچیده نسبت داد. «سارا هورست _ Sarah Hörst» پژوهشگر شیمیِ جو در دانشگاه جانز هاپکینز، آن را «کثیف و روغنی» می‌نامد که اصطلاح درک‌پذیرتری برای عموم است.

یخ‌های سطحی قرمزرنگ

خبر مهم دیگر حاکی از وجود نواحی متعددِ کوچکی از یخِ آب در سطح پلوتو است. این اکتشاف در بررسی داده‌های گرفته‌شده با ابزار طیف‌نگار نقشه‌کشیِ ترکیبی کاوشگر افق‌های نو حاصل شد.

یخِ‌آب قرمزرنگ در پلوتو- برای درک بهتر این مناطق با رنگ قرمز نمایان شده‌اند. امتیاز تصویر:NASA/JHUAPL/SwRI منبع انتشارتصویر: sci-news

«جیسون کوک» از اعضای تیم علمی این ماموریت در خصوص یخِ آب کشف شده در پلوتو چنین گفت: «بنابر تصاویر دریافتی افزون بر مقداری یخِ آب کشف شده اما در بیشتر بخش‌های سطح پلوتو تقریباً هیچ نشانه‌ای از یخِ آب وجود ندارد! همچنین درک چراییِ آشفتگی در پراکندگی یخِ‌آب در پلوتو  یک از چالش‌های پیش رو است».

یکی از نمود‌های پرسش‌برانگیز این اکتشاف آن است که موقعیت نواحی حاوی یخِ آب با موقعیت مناطق قرمز رنگ دیده شده در تصویر رنگی سطح پلوتو یکسان است. «سیلویا پروتوپاپا» یکی دیگر از اعضای تیم علمی این پروژه میگوید : «من از قرمز بودن رنگ یخِ آب بسیار شگفت‌زده شده‌ام، ما همچنان به ارتباط بین یخِ آب و رنگ قرمزگون تولین _ tholins پی نبرده‌ایم!»

درباره نویسنده

85مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress