فرصت طلایی برای عکاسان ژرفای آسمان شب

دنباله‌دار کاتالینا، امتیاز تصویر Ian Sharp

دنباله‌دارها همواره در طول تاریخ کانون توجه بوده‌اند. اجرامی دگرسان و زیبا که پس از ورودشان به درون سامانه‌ی خورشیدی (منظومه‌ی شمسی) با ایجاد هم‌خطی و هم‌نشینی‌های نادر، جلوه‌های کم‌نظیری در آسمان شب خلق می‌کنند.

دنباله‌دار «کاتالـینا  C/2013 US10» حدود ۲سال و ۲ ماه پیش در تاریخ ۲۰۱۳/۱۰/۳۱ = ۱۳۹۲/۰۸/۰۹ با یک تلسکوپ ۶۸سانتی اشمیت-کاسگیرین کشف شد. این اکتشاف در تصویربرداری‌های انجام شده در خلال برنامه‌ی «بازبینی آسمان کاتالینا» که به منظور شناسایی دنباله‌دارها و سیارک‌های نزدیک و تهدیدکننده‌ی حیات در زمین پی‌ریزی شده بود حاصل شد.

دنباله‌دار کاتالینا از مهرماه به قدر مناسب برای رصد رسید و تا کنون دست کم دو هم‌نشینی‌ زیبا را موجب شده است. کاتالینا در نخستین هم‌نشینی‌ در تاریخ ۹۴/۰۹/۲۱ در کنار ماه و سیاره‌ی زهره خودنمایی کرد و در دومین هم‌نشینی‌اش نیز در تاریخ ۹۴/۱۰/۱۱ در کنار ستاره‌ی «سماک رامح» بار دیگر توجه علاقه‌مندان را به خود جلب کرد.

تصویر سمت راست هم‌نشینی کاتالینا و ستاره‌ی سمّاک رامح را نشان می‌دهد. امتیاز تصویر: Chris Schur
و تصویر سمت چپ هم‌نشینی کتالینا با ماه و سیاره‌ی زهره را به قاب آورده است، امتیاز تصویر : Greg Hogan

اکنون این دنباله‌دار در تاریخ یکشنبه ۹۴/۱۰/۲۷ (دو روز دیگر) به نزدیک‌ترین فاصله از زمین (حدود ۱۰۸میلیون کیلومتر) خواهد رسید و با قدر ۷ به شاخص مناسبی برای سنجش توانمندی تیزبینی چشمان رصدگران در آسمان شب تبدیل خواهد شد.

 افزون بر آن دنباله‌دار کاتالینا در این تاریخ هم‌نشینی بسیار زیبایی با «کهکشان فرفره» یا همان M101 در لیست اجرام مسیه (در نزدیکیِ ستاره‌ی “عناق” یا همان “Mizar” در صورت فلکی خرس بزرگ) خواهد داشت که با ۲/۳ _دو و سه‌دهم_ درجه جدایی زاویه‌ای فرصت مناسبی برای عکاسان اعماق آسمان شب به شمار می‌رود.

در نقشه‌ی تلسکوپی سفیدرنگ موجود در پایین اینفوگرافی موقعیت دنباله‌دار کاتالینا با دقت مناسب مشخص شده است.

نقشه‌ی گذر دنباله‌‌دار کاتالینا + نقشه‌ی تلسکوپی هم‌نشنی با کهکشان فرفره

درباره نویسنده

85مطلب نوشته است .

 • ali

  سلام
  یه سوال داشتم:باد های خورشیدی یه جور یون هستند حالا این یون ها کاتیونند یا آنیون

 • m g

  سلام. وقت بخیر لطفا تصاویر اسکچ هم تو سایتتون بذارید خیلی وقته که تصویری تو صفحه نذاشتید

  • مسعود رضازاده

   سلام. سپاس از پیگیری.
   به زودی.

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress