خورشیدگرفتگی کلی ۱۹ اسفند را آنلاین ببینید

australia-total-solar-eclipse-hatfield

خورشیدگرفتگی کلی نوامبر ۲۰۱۲ در استرالیا- امتیاز تصویر: باب هتفیلد

تا کمتر از ۴ روز دیگر مردمان نواحی جنوب شرق آسیا شاهد خورشیدگرفتگی کلی خواهند بود. این پدیده در ۹ مارس به وقت محلی (۱۹ اسفند) رخ خواهد داد و شکارچیان گرفت، تا آن زمان خود را به یکی از مناطق سومتره، گینه‌ی نو، یا اندونزی یا کشتی مسافری در تنگه ی ماکاسار رسانده‌اند تا دقیقاً در مسیر گرفت کلی قرار بگیریند. گرفت کلی بسته به مکان حضور در مسیر گرفت، از ۱/۵  تا ۵ دقیقه طول خواهد کشید. طول مسیر گرفت حدود ۱۴۱۶۰ کیلومتر و پهنای آن در بیشترین حالت به ۱۵۶ کیلومتر خواهد رسید. هر رصدگری که دقیقاً در این مسیر قرار بگیرد موفق به رویت گرفت خواهد شد در غیر این صورت با توجه به نزدیکی به مسیر گرفتی جزئی شاهد خواهد بود.

path-1920-1024x512

مسیر گرفت کلی – امتیاز: Slooh

 خورشید حدود ۴۰۰ بار از ماه بزرگ‌تر است و به همان مراتب فاصله‌اش از زمین بیش از ۴۰۰ بار دورتر از فاصله‌ی زمین تا ماه است؛ بناربراین از دید ناظر زمینی اندازه ی ظاهری هر دو کره (خورشید و ماه) تقریباً به یک اندازه به نظر می‌رسد و وقتی که زمین، ماه و خورشید در یک راستا قرار می‌گیرند ماه چهره‌ی خورشید را می‌پوشاند و روی زمین سایه می‌اندازد. در چنین حالتی تاج‌های خورشیدی به زیبایی خودنمایی می‌کنند و فرصت مناسبی برای دانشمندان است تا تاج‌فشان‌های خورشیدی را بررسی کنند. تاج‌فشان‌ها، ابرهای پرانرژی خورشیدی‌اند که به فضا پرتاب می‌شوند. علاوه‌براین، منجمان و عکاسان نجومی از سراسر جهان در مناطقی گرد هم می‌آیند تا از این پدیده‌ی شگفت‌انگیز طبیعی رصد و عکاسی کنند.

این گرفت در ایران و بسیاری دیگر از نقاط جهان رویت‌پذیر نخواهد بود اما مانند سال‌های گذشته امکان رویت گرفت به صورت آنلاین وجود دارد. رصدخانه‌ی اسلوه Slooh  به طور زنده از اندوزی گرفت کلی را پخش خواهد کرد. برنامه‌ی این رصدخانه از ساعت ۳:۳۰ بامداد ۱۹ اسفند به وقت تهران به صورت زنده آغاز خواهد شد. (http://live.slooh.com/stadium/live/total-solar-eclipse-2016 )

درباره نویسنده

179مطلب نوشته است .

[email protected]

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress