ریزفضاپیماها در راه آلفا قنظورس

oostarshot

از دیرباز فضا انسان را شگفت زده کرده است اما تعداد اندکی جسارت پایه گذاری برنامه‌های فضای میان‌ستاره‌ای را داشته‌اند. اکنون ائتلافی از کارآفرینان و دانشمندان با هدف طراحی ناوگانی فضایی با انرژی لیزر دور هم جمع شده‌اند تا تعدادی از ریزفضاپیماها را به سوی نزدیک‌ترین منظومه‌ی نزدیک به منظومه‌ی شمسی، آلفا قنطورس، بفرستند. گفته می‌شود با استفاده از به‌روزترین فناوری‌ها این سفر فقط ۲۰ سال طول خواهد کشید. و این تنها زمانی ممکن خواهد شد که این فضاپیماها مسافت ۴/۳۷ سال نوری تا آلفا قنطورس را در سرعت حدود ۲۰ درصد سرعت نور طی کنند.

یوری میلنر، میلیارد روسی صنعت اینترنت و سرمایه‌گذار این پروژه در کنفرانس خبری در نیویورک گفت: «برای نخستین بار در تاریخ بشریت، ما می‌توانیم کاری بیش از رصد صرف ستاره‌ها انجام دهیم. ما می‌توانیم به آن‌ها برسیم.»

پروژه‌ی استارشات بر اساس ایده‌ی بادبان‌های خورشیدی شکل گرفته است که چندین دهه در مورد آن بحث و تحقیق شده بود.  بر اساس این نظریه، یک بادبان خورشیدی سبک‌وزن می‌تواند تکانه‌ی مورد نیاز خود را از فوتون‌های خورشید حاصل کند و بدون سوخت در فضا حرکت کند.

اعضای پروژه‌ی بر این باورند که تابش متمرکز لیزرهایی که از زمین شلیک می‌شوند می‌تواند سریعاً باعث ایجاد شتاب قابل توجهی در وسیله‌ای به اندازه‌ی یک گوشی آیفون شود. البته این وسیله به ریزچیپ‌های الکترونیکی مجهز است و بادبانی کوچک هم دارد. انرژی‌ای که از لیزرهای زمینی به این وسیله منتقل می‌شود بسیار بیشتر از انرژی حاصل از خورشید خواهد بود؛ برای مقایسه: ۹ سال طول کشید تا فضاپیمای «نیوهورایزن» با سوخت پلوتونیم خود به سیاره‌ی کوتوله‌ی پلوتو برسد اما ریزفضاپیمایی که در پروژه‌ی استارشات پیش‌بینی شده فقط در عرض سه روز از کنار پلوتو عبور خواهد کرد و از منظومه‌ی شمسی خارج خواهد شد.

بودجه‌ی اولیه‌ی این پروژه حدود ۱۰۰ میلیون دلار است که فقط تحقیقات و توسعه پروژه‌های مانند طراحی فضاپیما را پوشش می‌دهد. اما هدف نهایی گروه استارشات عملیاتی کردن این پروژه بین‌المللی برای فرستاندن نخستین ناوگان ریزفضاپیماها به فضا است.

طرفداران این پروژه خوش‌‌بین هستند؛ به‌خصوص آن‌که این روزها بسیار صحبت از فناوری ریزالکترونیک‌ها و فوتونیک‌هاست. آوی لیوب، فیزیکدان دانشگاه هاروارد و از مشاوران شرکت برک‌ترو می‌گوید: « این پروژه‌‌ای بلندپروازانه‌ است. اما بر اساس علم فیزیک ما هیچ مانعی پیش روی طراحی و اجرای آن نداریم. در واقع، موفقیت این پروژه بستگی به ما دارد.»

kvPLiGS

تصویری از نشست خبری پروژه استارشات، نیویورک/۲۴ فرودین – امتیاز: Getty

در مأموریت استارشات، ریزفضاپیماها سوار بر راکتی به فضا پرتاب و در مدار زمین رها خواهند شد. پس از آن بادبان‌های خود را باز می‌کنند و آرایه‌ای از لیزرهای قدرتمند به سوی آن‌ها شلیک می‌شود و روزانه یک یا دو تا از آن‌ها را به حرکت درمی‌آورد. هر یک از این فضاپیماها به سنسورهایی مجهزند که امکان مطالعه‌ی سیارات و سیارک‌هایی که از کنارشان عبور می‌کنند را فراهم می‌کند. داده‌های جمع‌آوری شده نیز با لیزرکوچک نصب شده روی فضاپیماها به زمین مخابره می‌شوند.

اما در این میان سوال مهمی وجود دارد:  اسکات پیس، سرپرست موسسه سیاست فضا از دانشگاه جورج واشنگتن می‌گوید:«حتی اگر فرض هم کنیم که از میان لشکر ریزفضاپیماها تعدادی با موفقیت به منظومه‌ی آلفا قنطورس برسند و داده‌ها را به زمین مخابره کنند، چقدر به دانش دانشمندان کمک خواهد کرد؟ آن هم در مقایسه با نسل جدید تلسکوپ‌های فضایی که به زودی در فضا قرار خواهند گرفت. اگر من واقعاً قصد کار علمی داشتم و پول هم به اندازه‌ی کافی داشتم، آن را صرف ساخت یک تلسکوپ فراخورشیدی می‌کردم.»

با این وجود پروژه استارشات برکترو Breakthrough Starshot موفق شده حمایت چهره‌های شاخصی از جمله مارک زاکربرگ، موسس فیسبوک و استیون هاوکینگ، فیزیکدان مشهور بریتانیایی را جلب کند. استیون هاوکینگ که خود در نشست خبری در نیویورک حضور داشت گفت: « آن‌چه که سبب انسان بودن ما می‌شود عبورکردن مان از محدودیت‌هاست. چگونه از این محدودیت‌ها فراتر رویم؟ با ذهن و ابزارهای‌مان.»

رهبری پروژه‌ی استارشات را پیت وردن، سرپرست بازنشسته‌ی سازمان تحقیقات ایمز ناسا به عهده دارد. وردن در نشست خبری گفت که این گروه با سازمان‌های فضایی از جمله ناسا و اسا (اروپا) برای حمایت و حتی همکاری‌های دوجانبه گفت‌وگوهایی کرده است. رسیدن به اهداف پروژه‌ی استارشات، از نقطه نظر مقیاس و هزینه با ساخت و اجرای پروژه‌ی عظیم «برخورد دهنده‌ی هادرونی بزرگ» سرن قابل مقایسه است.

 این برنامه به روی همکاری‌های خارجی باز خواهد بود و تمامی داده‌های آن آزادانه منتشر خواهند شد. لیوب معتقد است که موفقیت این پروژه در گرو همکاری جامعه‌ علمی وسیع‌تری خواهد بود. او می‌گوید: « هدف ما این است که افراد گوناگونی را از تمامی نقاط جهان درگیر این پروژه کنیم؛ به خصوص آن عده از جوانان که وقتی ما به آن ها نیاز داریم، آن ها آماده‌اند.»

برگرفته از

Nature

برچسب :

درباره نویسنده

179مطلب نوشته است .

[email protected]

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress