سفر اژدهای سرخ به مریخ

red-dragon-mars

تصویری خیالی از کپسول دراگون در حال نزدیک شدن به مریخ – امتیاز: اسپیس ایکس

به‌تازگی شرکت خصوصی اسپیس ایکس اعلام کرده امیدوار است تا سال ۲۰۱۸ کپسول «اژدهای سرخ» خود را روی مریخ بنشاند؛ اگر این مهم اتفاق بیفتد شرکت اسپیس ایکس نخستین شرکت خصوصی خواهد بود که موفق شده روی سیاره‌ای دیگر فرود آید. اما این کار به تنهایی رخ نمی‌دهد.

بر اساس پُستی که داوا نیومن، قائم مقام سازمان فضایی ناسا، در وبلاگ این سازمان منتشر کرده:  ناسا پذیرفته است تا از مأموریت اسپیس ایکس حمایت فنی کند و در عوض اسپیس ایکس نیز باید داده‌های به‌دست آمده از ورود فضاپیما به جوّ مریخ، کاهش ارتفاع و فرود روی سطح را در اختیار ناسا قرار دهد.

در حال حاضر، بودجه‌ی مربوط به تحقیقات فرود روی مریخ ناسا تا ۸۵ درصد کاهش یافته است. این تحقیقات روی طراحی نوعی ماشین فرود به نام «کاهنده‌ی شتاب مافوق صوت در چگالی پایین» LDSD تمرکز کرده بود. این ماشین که شبیه دونات است و باد می‌شود قراربود با کمک چترهای نجات واصطکاک جوّ مریخ بتواند بارهای سنگینی را روی سطح مریخ پیاده کند. اما آزمایش‌های سال پیش این دستگاه چندان موفقیت‌آمیز نبود و این پروژه هر سال حدود ۲۰ میلیون دلار خرج روی دست ناسا می‌گذاشت. سرانجام این سازمان اعلام کرد که به علت محدودیت‌ بودجه، مجبور است که پروژه را متوقف کند.

LDSD

بودجه ی پروژه ی LDSD ناسا به علت محدودیت های مالی تا ۸۵ درصد کاهش یافت. امتیاز و حق نشر تصویر: رابرت فیشر/آمریکن اسپیس

از طرف دیگر، توافق اسپیس ایکس با ناسا کاملاً رایگان صورت می‌گیرد و تنها بر اساس تبادل اطلاعات استوار است. از منظر اقتصادی، تأمین راهکارهای فرود برای اسپیس ایکس قدم هوشمندانه‌ای است. چیزی که سازمان فضایی از آن با عنوان «همکاری دوجانبه» یاد می‌کند. نیومن در وبلاگ ناسا می‌نویسد: « آن روزهایی که ملل مختلف سعی می‌کردند در عرصه‌ی فضایی گوی رقابت را از یکدیگر بربایند گذشته است. در عوض، ما با رشد فزاینده‌ای دوشادوش یکدیگر در حرکت هستیم.»
همکاری ناسا با بخش خصوصی تا به امروز ثمربخش بوده است. شرکت‌های خصوصی تاکنون محموله‌های گوناگونی را با قیمتی نسبتاً ارزان‌تر به ایستگاه فضایی منتقل کرده اند. اما سوال اینجاست که این تصمیم ناسا چه تأثیری روی پروژه‌ی «سفر به مریخ» این سازمان خواهد گذاشت؟

باید در نظر داشت که کپسول اژدها Dragon به زودی فضانوردان را به سوی ایستگاه فضایی منتقل خواهد کرد و قرار است تا سال ۲۰۱۸ هم محموله‌ای را روی سطح مریخ فرود آورد. با این تفاسیر آیا منطقی است تا از کپسول نسبتاً گران و تست‌نشده‌ی «اُریون» و «سیستم پرتاب فضایی» برای حمل نخستین فضانوردان به مریخ استفاده کرد؟ به‌خصوص آن‌که انتقادهای بسیاری از سیستم پرتاب فضایی وجود دارد. عده‌ای معتقدند که این سیستم با تأخیر روبرو شده و بسیار گران است و به طور کلی واقع‌گرایانه نیست. در مجموع، بسیاری که در صنعت فضا فعال‌اند معتقدند شرکت اسپیس ایکس می‌تواند این کار را بهتر انجام دهد.

 

برگرفته از:

popular_science_logo-970-80

 

 
 

 
 

 

برچسب :

درباره نویسنده

179مطلب نوشته است .

[email protected]

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress