گذر عطارد از مقابل قرص خورشید در ۲۰ اردیبهشت

NatGeo

در ۲۰ اردیبهشت، حدود ۵ روز دیگر، سیاره ی عطارد در گره مداری با زمین و خورشید قرار می گیرد و از دید ناظر زمین از مقابل قرص درخشان خورشید عبور خواهد کرد. پدیده ی نادری که از آن به عنوان «گذر عطارد» یاد می کنند.

گذر عطارد حدود ساعت ۱۵/۴۰ به وقت تهران آغاز شد و تا غروب آفتاب ادامه خواهد داشت؛ البته با توجه به موقعیت های جغرافیایی گوناگون، مدت زمانی که می توان عبور عطارد را از مقابل خورشید مشاهده کرد متفاوت است. این مدت زمان برای نقاطی از زمین که همه گذر را می توانند مشاهده کنند حدود ۷ ساعت است اما با توجه به موقعیت جغرافیایی ایران و با در نظر گرفتن غروب آفتاب در ساعت ۱۹:۵۸ به وقت تهران، تنها می توان حدود دو ساعت از این گذر را رصد کرد. شما می توانید زمان های شروع گذر و تماس با قرص خورشید را بر اساس شهر در جدولی که در وب سایت آیوتا می  (بخش خاورمیانه انجمن بین المللی زمان سنجی اختفاءهای نجومی) قرار گرفته است مشاهده کنید.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص این گذر ویدیویی که ناسا تهیه کرده است را با زیرنویس فارسی مشاهده کنید:

آیوتا نیز رقابتی را برای زمان سنجی این گذر تعریف کرده است که می توانید با ثبت نام و پر کردم فرم های مخصوص، در این رقابت شرکت کنید. اطلاعات بیشتر در این باره را در لینک روبرو بخوانید: http://mtransit95.iota-me.com/index.html

اگر به ابزارهای نجومی مناسب دسترسی ندارید می توانید طبق معمول، این پدیده ی نجومی را به صورت زنده از طریق وب سایت اسلو Slooh مشاهده کنید.

برچسب :

درباره نویسنده

174مطلب نوشته است .

[email protected]

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress