کشف ۱۲۸۴ سیاره ی فراخورشیدی جدید

KeplerNasa

تصویری خیالی از برخی از سیاراتی که فضاپیمای کپلر کشف کرده است – امتیاز تصویر: NASA/W. Stenzel

مأموریت کپلر ناسا ۱۲۸۴ سیاره‌ی فراخورشیدی جدید را تأیید کرد؛ برای نخستین بار است که این تعداد سیاره یکجا تأیید می‌شوند.

اِلن استافن، دانشمند ارشد مقر ناسا در واشنگتن می‌گوید: « بر اساس این خبر، تعداد سیارات کشف شده‌ی اخیر دو برابر تعدا همه‌ی سیاراتی است که کپلر پیش از این کشف کرده بود. این کشف ما را امیدوار می‌کند که سرانجام بتوانیم جایی در آن بیرون، دور ستاره‌ای شبیه به ستاره‌ی خودمان، زمین دیگری کشف کنیم.»

با تحلیل داده‌های ژوئیه‌ی ۲۰۱۵ تلسکوپ فضایی ۴۳۰۲ سیاره‌ی احتمالی مشخص شدند. بررسی‌های بیشتر نشان داد که از این میان، ۱۲۸۴ نامزد به احتمال ۹۹ درصد سیاره هستند. در مورد ۱۳۲۷ نامزد دیگر همچنان اطمینان وجود ندارد؛ این سیارات به مرز تأیید ۹۹ درصد نرسیدند و احتمال می‌رود که سیاره نباشد با این حال برای تأیید یا رد آن‌ها نیاز به تحقیقات بیشتر است. از تعداد کل نامزدها، ۷۰۷ سیاره باقی می‌ماند که احتمالاً پدیده‌های اخترفیزیکی باشند. این تحلیل، همچنین اعتبار ۹۸۴ سیاره‌ای که در گذشته با روش‌های دیگر تأیید شده بودند را نیز دوباره تثبیت کرد.

پاول هرتز، مدیر شاخه‌ی اخترفیزیک ناسا، می‌گوید: « پیش از پرتاب تلسکوپ فضایی کپلر ما نمی‌دانستیم که وجود سیارات فراخورشیدی در کهکشان راه شیری امری نادر است یا رایج. با کمک کپلر و  گروه پژوهش، امروز می‌دانیم که امکان دارد تعداد سیارات از تعداد ستاره‌ها هم بیشتر باشد. دانسته‌های اخیر نیاز به مأموریت‌هایی را گوشزد می‌کند که ما را به نزدیکی این سیارات ببرد تا بفهمیم آیا در این عالم تنهاییم یا نه.»

از میان سیاراتی که به تازگی اعتبارسنجی شده‌اند احتمال دارد حدود ۵۵۰ تا از آن‌ها بر اساس اندازه‌شان، سیاراتی خاکی شبیه به زمین باشند.

کپلر سیگنال‌های مجزایی را از سیارات دور ثبت می‌کند؛ هنگامی که سیاره‌ای فراخورشیدی به دور ستاره‌ای می‌چرخد یا از جلو آن عبور می‌کند باعث کاهش نور آن ستاره می‌شود- شبیه آن‌چه در گذر عطارد ۲۰ اردیبهشت رخ داد. این کاهش نور سبب می‌شود دانشمندان آن جرم را به عنوان سیاره‌ی نامزد برای فراخورشیدی‌ها انتخاب کنند. حدود ۲ دهه‌ی پیش بود که نخستین سیاره‌ی بیرون از منظومه‌ی شمسی کشف شد؛ از آن زما­ن به بعد، دانشمندان با دسته‌بندی سیارات نامزد یک به یک آن‌ها را بررسی می‌کند تا نهایتاً منجر به تأیید آن‌ها به عنوان سیاره شود.

 

تأیید شدن اخیر این سیارات، بر اساس نوعی تحلیل آماری است که با کمک آن می‌توان همزمان تعداد فراوانی سیاره‌ی نامزد را تعیین تکلیف کرد. تیموتی مارتن، سرپرست نویسندگان پژوهش از دانشگاه پرینستون، از نوعی روش جدید بهره گرفته بود که بر اساس آن برای هر سیاره‌ی نامزد، درصدی در نظر گرفته می‌شود که میزان سیاره‌ بودن آن را نشان می‌دهد؛ این نخستین محاسبات خودکاری است که در چنین مقیاسی صورت می‌گیرد. در روش آماری پیشین، تمرکز روی زیرمجموعه‌ای از سیارات بود که متعلق به فهرستی بزرگ‌تر از سیارات نامزد بودند که کپلر آن‌ها را آشکار کرده بود.

مارتن می‌گوید: « می‌توان فرض کرد که سیارات نامزد، دانه‌های آرد سوخاری باشند. اگر چند دانه‌‌ی درشت روی زمین بیفتد می‌توانید یک به یک آن‌ها را بردارید. اما اگر همه‌‌ی بسته‌ی آرد با دانه‌های ریز را روی زمین بریزید دیگر نیاز به جارو خواهید داشت. این روش تحلیل آماری که ما استفاده کردیم همان جارو است.»

نقل است که جوجه‌ها را قبل از این که از تخم دربیایند نشمرید. اما این دقیقاً همان‌چیزی است که این نتایج سبب شده‌اند: احتمال این‌که از هر تخم‌مرغ (سیاره‌ی نامزد) یک مرغ (سیاره‌ی تأییده شده) بیرون بیاید.

از میان سیاراتی که به تازگی اعتبارسنجی شده‌اند احتمال دارد حدود ۵۵۰ تا از آن‌ها بر اساس اندازه‌شان، سیاراتی خاکی شبیه به زمین باشند. از این تعداد، ۹ تا در منطقه‌ی سکونت‌پذیر نسبت به ستاره‌ی مادر خود قرار گرفته‌اند؛ منطقه‌ای که در آن دمای سطی سیاره مطلوب است و امکان وجود استخرهای آبی مایع در آن وجود دارد. با احتساب این تعدا سیاره‌ی جدید، تعداد کل سیاراتی که در این مجموعه‌ی خاص قرار می‌گیرند به عدد ۲۱ افزایش می‌یابد.

ناتالی باتالا، از دانشمندان مأموریت کپلر می‌گوید: « نقل است که جوجه‌ها را قبل از این که از تخم دربیایند نشمرید. اما این دقیقاً همان‌چیزی است که این نتایج سبب شده‌اند: احتمال این‌که از هر تخم‌مرغ (سیاره‌ی نامزد) یک مرغ (سیاره‌ی تأییده شده) بیرون بیاید. این پژوهش باعث می‌شود تا فضاپیمای کپلر به بیشتر ظرفیت خود در فهم بهتر تعداد ستاره‌هایی که میزبان سیارات زمین‌مانندند برسد. این ارقام برای طراحی مأموریت‌های فضایی آینده که به دنبال سیارات سکونت‌پذیر خواهند گشت مورد نیاز است.»

تا کنون، حدود ۵۰۰۰ سیاره‌ی نامزد پیدا شده که بیش از ۳۲۰۰ عدد از آ‌ن‌ها تأیید شده‌اند و ۲۳۲۵ تا نیز با تلسکوپ فضایی کپلر کشف شده‌اند. این تلسکوپ در ماه مارس ۲۰۰۹ به فضا پرتاب شد. کپلر نخستین مأموریت طراحی شده‌ی ناسا برای کشف سیارات زمین‌مانند سکونت‌پذیر است.  به مدت چهار سال، فضاپیمای کپلر در بخش کوچکی از آسمان بیش از ۱۵۰ هزار ستاره‌ی گوناگون را ارزیابی کرد؛ روش‌اش هم بر اساس اندازه‌گیری افت نوری است که گذر سیارات از مقابل ستاره‌ی مادر خود ایجاد می‌کنند. در سال ۲۰۱۸، ناسا از ماهواره‌ی پیمایش گذر سیارات فراخورشیدی TESS استفاده خواهد کرد که از همان روش کپلر برای ارزیابی سیارات بهره خواهد برد. این ماهواره قرار است حدود ۲۰۰ هزار ستاره‌ی پرنور نزدیک را بررسی کند و به‌دنبال سیارات فراخورشیدی به‌خصوص سیارات زمین‌مانند و اَبَرزمین‌مانند بگردد.

برگرفته از

NASALOGO

 
 
 
 
 
 

درباره نویسنده

174مطلب نوشته است .

[email protected]

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress