سفر انسان به مریخ تا شش سال دیگر

spacex-sus

ایلان ماسک، مالک شرکت اسپیس-ایکس، دیروز طی نشستی اعلام کرد که قصد دارد تا ۶ سال دیگر با موشک‌ها و کپسول‌های ساخت این شرکت انسان‌ها را به سوی مریخ بفرستد. سفری که البته بلیط آن دوطرفه است.

پیش از این هم ماسک درباره‌ی این سفر بلندپروازنه صحبت کرده بود اما به نظر می‌آید تاریخی که برای آن مقرر کرده (سال ۲۰۲۰) زودتر از تخمین‌های اولیه است. او می‌گوید: « آن چیزی که من تلاش می‌کنم به آن برسم این است که نشان بدهم سفر به مریخ واقعاً امکان‌پذیر است- درواقع می‌توانیم در طول عمرمان به چنین چیزی دست پیدا کنیم.» او همچنان اضافه می‌کند که دو راه اصلی پیش روی انسان امروز است: «یکی این‌که ما برای همیشه رو زمین بمانیم و سرانجام بر اثر حادثه‌ای غیرقابل انکار منقرض شویم یا این‌که راه جایگزین را انتخاب کنیم: این‌که به یک تمدن فضایی و موجودات چندسیار‌ه‌ای تبدیل شویم.»

ویدیوی انیمیشنی از مأموریت بلندپروازنه‌ی سفر سرنشین‌دار به مریخ شرکت اسپیس-ایکس / دانلود ویدیو

ماسک برای رسیدن به چنین هدفی طرحی هم دارد. در این طرح از یک سیستم چند مرحله‌ای پرتاب با استفاده از موشکی شبیه به فالکون ۹ استفاده می‌شود. موشک فالکون ۹  بعد از پرتاب به طور خودکار دوباره روی سکوی پرتاب فرود می‌آید و می‌توان با پرکردن مجدد سوخت دوباره‌ آن را عملیاتی کرد. اما با توجه با میزان پیشرانی که برای مأموریت مریخ اسپیس-ایکس لازم است این موشک باید خیلی بزرگ‌تر باشد. بر اساس طرحی که اسپیس ایکس روی وب‌سایت خود منتشر کرده اگر کپسول حامل انسان‌های مأموریت روی این موشک قرار بگیرد طول آن به‌اندازه‌ی طول دو هواپیمای بوییگ ۷۴۷ خواهد شد. این کپسول می‌تواند ۱۰۰ نفر را به مریخ منتقل کند.

یکی از بزرگ‌ترین پرسش‌هایی که پیش روی این‌گونه طرح‌ها وجود دارد تأمین بودجه‌ی آن است. ایلان ماسک به طور جزئی درباره‌ی تأمین بودجه حرفی به میان نیاورده است اما گفته است عمده‌ی این بودجه از محل درآمد فرستادن بار و فضانورد به ایستگاه فضایی، قرار دادن ماهواره‌ها در مدار و حمایت‌های مالی دیگر تأمین خواهد شد.

درباره نویسنده

179مطلب نوشته است .

[email protected]

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress