عطارد؛ سرشار از گوگرد

بخش جنوبی گودال ویوالدی به همراه بخش سنگلاخی بیرونی آن

تصویری که می‌بینید گودال ویوالدی را روی سطح سیاره‌ی عطارد نشان می‌دهد. این تصویر را فضاپیمای مسنجر MESSENGER در روز ۲۶ آگوست/ ۵ شهریور گرفته است. قطر دهانه‌ی این گودال ۲۱۳ کیلومتر است و ناحیه‌ی بیرونی‌ترین حلقه‌اش٬ مملو از سنگلاخ‌ها و صخره‌های ناهموار است. این ناحیه بر اثر فوران مواد داخلی سیاره به روی سطح آن٬ به این شکل درآمده است. به نقل از Universe Today ٬ تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که مأموریت مسنجر تنوع بسیاری را در ترکیبات سطح عطارد آشکار کرده است. این تنوع معلول فوران‌های متعددی است که در دوران‌ها مختلف روی عطارد رخ داده است. همچنین این تحقیقات ویژگی سطحی دیگری را نیز آشکار کرده‌ است و آن هم فراوانی عناصر منیزیم و گوگرد در سطح این سیاره است که بر اساس آن می‌توان گفت که عطارد بیش از هر سیاره‌ی خاکی دیگری میزبان این عناصر است.

طبق نتیایجی که در مجله‌ی تحقیقات ژئوفیزیک به چاپ رسیده است٬‌ نواحی هموار و آتشفشانی عطارد از منظر ترکیبات سطحی٬ با نواحی قدیمی اطرافش٬ متفاوت است. برای مثال در نواحی قدیمی‌تر نسبت عناصر منیزیم به سیلسیم٬ گوگرد به سیلسیم و کلسیم  به سیلسیم بسیار زیاد است حال آن‌که

نسبت عنصر آلومینیم به سیلسیم اندک است. این نسبت‌ها نشان می‌دهند که منبع فوران مواد نواحی هموار٬ ماگما بوده است که از نظر شیمیایی با منبع مواد نواحی قدیمی‌تر متفاوت‌ است.

همچنین تحقیقات نشان داده‌اند که سطح عطارد سرشار از منیزیم و گوگرد غنی‌شده است. شاشانا وایدر٬‌ از اعضای گروه پژوهش٬ می‌گوید: «هیچ یک از سیارات خاکی منظومه‌ی شمسی تا این مقدار عنصر گوگرد ندارند. آن‌چه که ما می‌بینیم ۱۰ برابر مقدار گوگردی است که روی زمین یافت می‌شود. اما از منظر عنصر منیزیم باید گفت که زمین نیز موادی دارد که سرشار از عنصر منیزیم هستند. این مواد عموماً محصول مواد گداخته‌ی آتشفشانی‌اند که با گذشت زمان سرد شده‌اند و به منبعی غنی از منیزیم تبدیل شده‌اند. به نظر می‌آید منابع غنی منیزیمی روی عطارد نیز چنین وضعیتی را داشته باشند به این معنی که از سرد شدن مواد مذاب فورانی شکل گرفته‌اند.»

این داده‌ها با طیف‌نگار نصب‌شده روی فضاپیما مسنجر موسوم به XRS جمع‌‌آوری شده‌اند. ابزار XRS یکی از دو ابزار مهم فضاپیمای مسنجر است که برای اندازه‌گیری فراوانی عناصر کلیدی در ضخامت دو میلی‌متری پوسته‌ی عطارد٬ طراحی شده است. این ابزار بازتاب عناصر را در بازه‌ی ۱ تا ۱۰ کیلوالکترون‌ولت آشکار می‌کند و به طور خاص به دنبال عناصر منیزیم٬ آلومینیم٬ سیلسیم٬ گوگرد٬ کلسیم٬ تیتانیم و آهن می‌گردد.

 

درباره نویسنده

174مطلب نوشته است .

[email protected]

تمام حقوق این سایت برای © 2017 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress