چهره‌ی خندان عطارد

به این عکس که به تازگی در وب‌سایت ناسا منتشر شده است دقت کنید. به نظر شما چه چیزی در این تصویر نظرتان را بیشتر جلب می‌کند؟ شاید شما را هم مثل من به یاد باب راس، شخصیت خندان کارتونی بیاندازد. در این تصویر که فضاپیمای ‌مسنجر از سطح عطارد گرفته است؛ قله‌های مرکزی این دهانه‌ی پیچیده در عطارد به شکل چهره خندان به نظر می‌آید.

مسنجر نخستین فضاپیمایی است که تاکنون به دور سیاره تیزپای منظومه‌ی شمسی گشته است. جالب است بدانید این فضاپیما با هفت دستگاه علمی و رادیوی بررسی علمی اسرار تاریخچه و تحولات درونی‌ترین سیاره‌ی منظومه‌ی شمسی را فاش کرده است. مسنجر در نخستین سال ماموریتش ۸۸۷۴۶ عکس و اطلاعات ارزشمند دیگری از عطارد تهیه کرده است. این فضاپیما با اضافه شدن مدت یک سال بر ماموریتش قرار است ۸۰ هزار تصویر دیگر هم از عطارد بگیرد تا به اهداف علمی نزدیک‌تر شود. ماموریت این فضاپیما تا مارس ۲۰۱۳ تمدید شده است.

درباره مسنجر بیشتر بدانیم؟

فضاپیمای مسافت‌یاب و جغرافی- شیمیایی‌سنج محیط فضایی و سطح عطارد  به مسنجر (MESSENGER) معروف است. این فضاپیما ۴۸۵ کیلوگرمی در سال ۲۰۰۴ میلادی  سوار موشک دلتا ۲ به مقصد عطارد پرتاپ شد و در نهایت سال گذشته در مدار عطارد قرار گرفت. مسنجر متعلق به ناسا است و بعد از فضاپیمای مارینر ۱۰ که در سال ۱۹۷۵ با نقشه‌برداری از ۴۵ درصد سطح عطارد به ماموریتش پایان داد، نخستین فضاپیمایی است که در مداری به دور عطارد می‌گردد. این فضاپیما در مسیر خود به عطارد از گرانش سیارات دیگری مثل زمین، زهره  استفاده کرد. مسنجر یک سال بعد از پرتاب از فاصله ۲۳۴۷ کیلومتری زمین، دو بار از کنار زهره در سال ۲۰۰۶  و ۲۰۰۷ میلادی از فاصله‌ی  ۲۹۹۰کیلومتری  و  فاصله‌ی ۳۳۸ کیلومتری و ۳ بار هم در سال ۲۰۰۸ با فاصله‌‌ی زمانی چند ماهه از کنار خود عطارد  گذشت تا سرانجام در سال ۲۰۱۱ در مدار عطارد قرار گرفت. از اهدف اصلی این فضاپیما می‌توان به تصویر‌برداری از تمام سطح سیاره، بررسی میدان مغناطیسی و گرانش آن و بررسی عناصر معدنی عطارد و تهیه نقشه‌ی زمین‌شناسی عطارد اشاره کرد.

درباره نویسنده

98مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress