خورشیدگرفتگی کلی ۲۴/۲۳ آبان

بسیاری از دانشمندان و جویندگان گرفت٬ در منطقه‌ای به نام کنز در استرالیا گرد هم آمده‌اند تا شاهد یکی از مسحورکننده‌ترین مناظر نجومی٫ یعنی خورشیدگرفتگی کلی باشند. به نقل از Universe Today این خورشیدگرفتی فقط برای اهالی شمال استرالیا مشاهده‌پذیر خواهد بود اما مردم سراسر جهان نیز این فرصت را دارند تا از طریق رسانه‌های مجازی این خورشیدگرفتگی را ببینند. در ساعت ۲۲:۱۱:۴۸ به وقت ساعت جهانی در روز ۱۳ نوامبر و ۱:۴۱ بامداد روز ۲۴ آبان به وقت تهران (در استرالیا صبحگاه ۱۴ نوامبر خواهد بود) ماه مستقیماً از مقابل خورشید عبور خواهد کرد و گرفت کلی خورشید حدود ۲ دقیقه طول خواهد کشید. این در حالی است که خورشید طلوع کرده است و حدود ۱۴ درجه از افق فاصله گرفته است. مدت زمان کل این پدیده٬ یعنی از برخورد نخست تا برخورد چهارم ( پایان خورشیدگرفتگی زمانی است که قرص ماه به طور کامل از مقابل قرص خورشید خارج شود) حدود ۳ ساعت خواهد بود.

تاج خورشیدی. امتیاز و حق نشر تصویر: فرد اسپناک

به نظر می‌آید که در هنگام گرفت کلی٬ هاله‌ای سفید پیرامون خورشید شکل می‌گیرد. این هاله٬ همان تاج یا پلاسمای جوّی چندمیلیون درجه‌ای خورشید است که برای مشاهده‌ی آن باید درخشندگی خورشید حذف شود. بسیار کم پیش می‌آید که بتوان این پدیده را مشاهده کرد. شادیا هبل از موسسه‌ی نجوم هاوایی که در این گردهمایی شرکت می‌کند می‌گوید:«‌ ماه٬‌ داخلی‌ترین تاج‌های خورشید را آشکار می‌کند. تاج‌هایی که ابزارهای تاج‌نگار برای ثبت آن‌ها با مشکلات فراوانی روبرو هستند. این همان جایی است که میدان‌های مغناطیسی و فرایندهایی فیزیکی به سرعت تحول می‌یابد و باعث داغ شدن تاج می‌شوند.» در این خورشیدگرفتگی کلی٬ طول مسیر گرفت کلی حدود ۱۴۷ کیلومتر خواهد بود و وسعتی به‌اندازه‌ی ۱۴،۵۰۰ کیلومتر را تحت پوشش خود قرار می‌دهد.

علاقه‌مندانی هم که به استرالیا سفر نکرده‌اند این فرصت را دارند تا به طور زنده از طریق رسانه‌های مجازی٬ خورشیدگرفتگی را دنبال کنند:
پایگاه دوربین فضایی اسلوه
شبکه‌ی پاناسونیک از طریق وبگاه یو‌استریم
شبکه‌ی «خورشیدگرفتگی کنز ۲۰۱۲» از طریق وبگاه یواستریم

درباره نویسنده

179مطلب نوشته است .

[email protected]

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress