کشف تاریخ‌ساز کنجکاوی؛ حقیقت یا سراب؟

 

این عکس را دوربین Hazcam در صد و نهمین روز مریخی حضور کنجکاوی در مریخ گرفته است. امتیاز تصویر: ناسا

دیری نمی‌گذرد که مریخ‌نورد کنجکاوی در سیاره‌ی سرخ فرود آمده و در همین مدت کوتاه خبرهای بسیاری را به زمین مخابره کرده است که از مهمترین آن‌ها به آب‌راهه‌هایی می‌توان اشاره کرد که به نظر می‌آمد روزگاری رودی با سرعت ۱/۵ متر بر ثانیه از روی آن عبور کرده است. به نقل از Universe Today ٬ به‌تازگی گروه مأموریت کنجکاوی اعلام کرده‌ است که نتایج برخی از آزمایش‌های کنجکاوی به‌دست‌شان رسیده است و به زودی خبر بزرگی را با جهان به اشتراک خواهند گذاشت. آن‌ها پیش از آن‌که خبری را به طوری قطعی منتشر کنند٬ مانند دانشمندان خوب٬ ابتدا نتایج را تأیید می‌کنند و سپس آن را منتشر می‌کنند. جان گراتزینگر٬ تحلیل‌گر آزمایشگاه علمی مریخ٬ در گفت‌وگویی با NPR در این‌باره می‌گوید: «نتیجه‌ی آزمایش‌ اخیری که یکی از ابزارهای کنجکاوی موسوم به SAM روی یکی از نمونه‌های خاکی انجام داده بسیار شگفت‌انگیز است. داده‌هایی که اخیراً به‌دست‌مان رسیده است در تمام کتب تاریخ٬ یکتا و بی‌همتا خواهد ماند. به نظر فوق‌العاده می‌آیند.»

چه چیزی در پس پرده نهان است؟ کار ابزار SAM (تحلیل‌گر نمونه‌های مریخ) بررسی شیمیایی و ایزوتوپی جوّ و خاک مریخ است. به طور خاص‌ می‌توان گفت که SAM به دنبال مولکول‌های آلی است که در جست‌وجوی حیات در مریخ امری حیاتی به شمار می‌آیند. تا آن‌جایی که می‌دانیم حیات بدون وجود مولکول‌های آلی ممکن نیست اما برعکس آن ممکن است. دقت SAM برای بررسی مولکول‌های آلی نسبت به هر ابزار دیگری که به مریخ فرستاده شده بیشتر است.

تصویری با جزئیات بیشتر از کوه شارپ که مقصد نهایی کنجکاوی در گودال گیل خواهد بود. امتیاز تصویر: ناسا

همان‌طور که بسیاری از دانشمندان اشاره کرده‌اند «بودن یا نبودن» مولکول‌های آلی نتایج علمی بسیار مهمی‌ در پی دارند. زیرا هر دو٬ اطلاعات ارزشمندی را درباره‌ی شرایط محیطی گودال گیل در اختیار دانشمندان قرار می‌دهند. اما آن‌چه که گروه مأموریت کنجکاوی٬ آن را تاریخ‌ساز و شگفت‌انگیز قلم‌داد کرده است به نظر نمی‌آید که سخنی درباره‌ی «نبودن» مولکول‌های آلی باشد. اگر ابزار SAM واقعاً مولکول‌های آلی را کشف کرده باشد٬ قدم بعدی تعیین مبدا‌ء و طبیعت ایمنی این مولکول‌ها خواهد بود. همچنان باید منتظر ماند تا اعضای مأموریت خبر فوق را تأیید کنند. همان‌طور که گزارش‌گر NPR می‌گوید: «آن‌ها نتایج هیجان‌انگیزی را از یکی از ابزارهای مریخ‌نورد به‌دست آورده‌اند. از طرفی بسیار مشتاق‌اند٬ تا آن چه را پیدا کرده‌اند با همگان به‌ اشتراک بگذارند و از طرفی دیگر باید اندکی تحمل کنند که مبادا نتیجه‌ی به‌دست آمده اشتباه باشد.»

البته اعضای مأموریت در این زمینه‌ کمی محتاط عمل می‌کنند. علت آن هم برمی‌گردد به تجربه‌ای که از تحلیل جوّ مریخ داشتند. هنگامی که ابزار SAM  تحلیل جوّ مریخ را آغاز کرد٬‌ دانشمندان مأموریت نشانه‌هایی مبنی بر حضور متان در جوّ مریخ٬ دریافت کردند. اما بعدها متوجه شدند که اشتباهی رخ داده است. به نظر می‌آمد آن‌ها هوایی را بررسی کرده‌اند که مریخ‌نورد کنجکاوی با خود از فلوریدا به مریخ برده است. در واقع هنگامی که کنجکاوی برای پرتاب منتظر بوده اندکی از هوای منطقه وارد طیف‌نگار TLS شده است. به همین علت نخستین اندازه‌گیری‌های TLS نشان دادند که جوّ‌ مریخ مملو از متان است و این بسیاری از دانشمندان کنجکاوی را به وجد آورد تا این‌که فهمیدند این متان از زمین به مریخ حمل شده است!  اما NPR به نقل از گراتزینگر گزارش می‌دهد که چند هفته طول خواهد کشید که او و هم‌گروهی‌هایش درباره‌ی یافته‌های اخیر صحبت کنند.

از آن‌جایی که همگان درباره‌ی حضور حیات در گذشته یا آینده مریخ‌ بسیار هیجان‌زده‌اند٬ موج گمان‌زنی‌های در این‌باره بسیار گسترده خواهد شد.

 

درباره نویسنده

174مطلب نوشته است .

[email protected]

  • مازیار

    درود
    این مریخ نورد با توجه به بزرگی و تجهیزات گوناگون توانایی بررسی و مطالعه بیشتری در محیط مریخ داره و باطری پلوتونیومیش می تونه تا ۱۰ سال قدرت لازمه رو به مریخ نورد و تجهیزاتش بده تا بتونه به کارش ادامه بده این ازمایشگاه هم در نوع خودش بسیار کارامد است اگر به گفته های جان گراتزینگر دقت کنید نوعی هیجان و اشتیاق در اون پیدا می کنید که نشان از کشف بزرگی داره بزرگتر از کشف متان که از مدت ها قبل بر سرش کشاکش و بحث بود اینکه موجودات زنده بشکل زمینیش دارای “اثر متان” هستنند چیز جدیدی نیست که چنین اشتیاقی رو بوجود بیاره البته چنین کشفی بسیار مهم و دارای اهمیت است اما نه بشکلی که در گفته های اخیر وجود داره
    نکته دوم وجود مولوکول های الی در خاک مریخ است با توجه به این نکته که در جای خودش کشف بزرگی هست اما نه به اون اندازه که تاریخی باشه و در کتاب ها ذکر بشه شاید از دید ان ها هستش!

    به نظرمن مهمتر از این ها هست و شاید هم به اثبات این مسئله منجر منتهی بشه که ما تنها نیستیم و موجودات هوشمند دیگری هم در کنارما هستنند درست بیخ گوش ما!

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress