ده ستاره‌ی پرنور آسمان : (۱۰) ابط‌الجوزا

آیا پرنورترین ستاره‌های آسمان را می‌شناسید؟ آیا می‌دانید که این ستاره‌های پرنور چه مشخصاتی دارند و در کجای آسمان قرار گرفته‌اند؟ در این مجموعه مقالات به بررسی ده ستاره‌ی پرنور آسمان می‌پردازیم. شما هم می‌توانید ۱۰ ستاره‌ی پرنوری را که می‌شناسید  فهرست کنید و ببینید که آیا فهرست شما با آن‌چه که ما معرفی می‌کنیم یکسان است یا خیر. 

رتبه‌ی دهم فهرست ما به ابط الجوزا متعلق است، ستاره‌ی اَبَرغول سرخی که در صورت‌فلکی جبار قرار دارد. برخی از ویژگی‌های این ستاره را در جدول زیر ببینید:

نام دیگر

آلفا جبار – یدالجوزا

فاصله (سال نوری)

۶۴۰ (به طور تقریبی)

صورت فلکی

جبار  (شکارچی)

قدرظاهری

بین ۰/۳ تا ۱/۲

رده طیفی

B

قدر مطلق

۰/۶-

 درست است که نام این ستاره آلفا جبار است ولی پرنورترین ستاره‌ی جبار نیست بلکه دومین ستاره‌ی پرُ نور این صورت‌فلکی به شمار می‌‌آید. ابط الجوزا ۲۰ برابر خورشید جرم دارد، اواخر عمرش را سپری می‌کند و به احتمال زیاد در آینده‌ی نه‌چندان دور انفجار ابرنواختری در آن رُخ دهد. این ستاره نیمه‌متغیر است. اگر این ستاره را در طول‌ موج فروسرخ رصد کنیم، در اطرافش سحابی‌های خیلی کم‌نوری دیده می‌شود که در واقع لایه‌هایی هستند که این غول سرخ در تپش‌هایش از دست می‌دهد.

این تصویر از ابط‌الجوزا را ابراز تطبیقی NACO تلسکوپ بسیار بزرگ (VLT) رصد‌خانه‌ی جنوبی اروپا در سال ۲۰۰۹/۱۳۸۸ میلادی ثبت کرده است. هاله‌های آبی که در تصویر دیده می‌شود همان سحابی‌های پیرامونش هستند. برای دیدن تصویر بزرگ‌تر این‌جا را کلیک کنید.

(با توجه به این‌که ابط‌الجوزا ستاره‌ی متغیر است، رتبه‌ی دهم برای این ستاره ثابت نیست ولی به طور متوسط در رتبه‌ی دهم قرار دارد.  در حال حاضر این ستاره از قدر ۰/۴۲ می‌درخشد.)

 

درباره نویسنده

98مطلب نوشته است .

 • کورش

  سلام بسیار عالی بود ایکاش هر ۱۰ ستاره را به ترتیب روشنی لیست میکردید.
  لطفا درباره شعرای یمانی هم بنویسید . مر ۳۰

 • کاش در سطر پایانی متن، می‌فرمودید منظورتان از در حال حاضر چه هنگام است. با توجه به اینکه این ستاره، یک متغیر هست، در حال حاضری که شما نوشته‌اید با در حال حاضر خواننده متفاوت است.

 • آذري

  عالی است. میشه بفرمایید قسمتهای بعدی را چه زمانی در سایت قرار میدهید؟

  • تحریریه‌ی کانوت

   ممنون از توجه شما. مجموعه مقالات ده ستاره‌ی پرنور آسمان روز دوشنبه‌ی هر هفته در سایت منتشر می‌شود.

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress