اصلاح مداری کاوشگرهای دوقلوی ناسا برای برخورد با سطح ماه

با روشن شدن موتورهای هر دو کاوشگر مأموریت GRAIL ناسا برای اصلاح مدار در روز ۱۴ دسامبر (۲۴ آذر)، این دو کاوشگر برای سقوط روی سطح ماه آماده شدند. ارتفاع دو کاوشگر به‌آرامی کم می‌شود تا درنهایت در روز دوشنبه ۱۷ دسامبر (۲۸ آذر) در نزدیکی کوهی بدون نام نزدیک قطب شمال ماه  با سطح ماه برخورد کنند.

موتورهای کاوشگر Ebb به مدت ۵۵/۸ ثانیه روشن شدند که در نتیجه‌ی آن سرعت مداری کاوشگر به‌اندازه‌ی ۴/۶ متر بر ثانیه تغییر کرد. ۱۶ ثانیه بعد نیز موتورهای کاوشگر Flow به مدت ۵۵/۴ ثانیه روشن شدند و سرعت مداری این کاوشگر نیز ۴/۶ متر بر ثانیه تغییر کرد.

علت پایان دادن عمدی به مأموریت GRAIL این است که ارتفاع و سوخت کم آن‌ها انجام مأموریت‌های علمی بیشتر را غیرممکن کرده است.

“دیوید لِمان”، مدیر پروژه‌ی GRAIL در JPL در این‌باره گفته است: ما می‌خواستیم احتمال برخورد این دو کاوشگر به نقاط نزدیک مکان‌های اکتشافی تاریخی روی ماه، مانند مکان فرود آپولوها یا جایی که کاوشگر روسی لونا با ماه برخورد کرد را از بین ببریم. برپایه‌ی محاسبات انجام شده پیش از انجام این مانورها این احتمال حدود ۷ در یک میلیون بود. اکنون پس از انجام مانورهای اصلاح مدار این احتمال به صفر رسیده است.

هر دو کاوشگر با سرعتی برابر با ۱/۷ کیلومتر بر ثانیه با سطح ماه برخورد خواهند کرد. از آن‌جایی که این منطقه در زمان برخورد در تاریکی قرار دارد، هیچ تصویری از برخورد نخواهیم دید.

این دو کاوشگر از ۱ ژانویه‌ی ۲۰۱۲ در مدار ماه قرار دارند. دستاورد اصلی این دو کاوشگر تهیه‌ی نقشه‌ی میدان گرانشی با بالاترین رزولوشن از یک جرم آسمانی است. مدل‌های بعدی میدان گرانشی که از تحلیل داده‌های حاصل از مدتی که مأموریت تمدید شده بود حاصل خواهد شد، از رزولوشن بالاتری برخوردار خواهند بود.

برای به‌دست آوردن اطلاعات بیشتر درباره‌ی این مأموریت به سایت ناسا رجوع کنید.

منبع: Sciencedaily.com

برچسب : ,

درباره نویسنده

19مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress