از زمین و آسمان (۱)

گفت‌وگویی با بابک امین تفرشی، عکاس نامی آسمان شب، درباره‌ی کارهای او و البته قدری هم از زندگی و خصوصیات شخصی‌اش

babak

عکس از حافظ آهی

گفت‌وگوکنندگان: ساناز مصطفی‌زاده و آهو آریانی

بابک امین‌تفرشی را خیلی‌ها می‌شناسند. دست‌کم می‌توانیم بگوییم که نجومی‌های ایران همگی او را می‌شناسند و بسیاری از آماتورهای موفق ایران دانسته‌های خود را مدیون او می‌دانند. بابک امین تفرشی در راه ترویج علم نجوم از هیچ کوششی فروگذار نکرده است و پس از سال‌ها تلاش، همچنان پرانرژی و خستگی‌ناپذیر از کوچک‌ترین زمان‌های پیش آمده برای بهتر شناساندن آسمان شب به دوستداران آن بهره می‌برد. چنین بود که درخواست کانوت را برای گفت‌وگویی صمیمی با بازدیدکنندگان این وب‌سایت رد نکرد و مشتاقانه به پرسش‌های ما پاسخ گفت؛ آن هم پاسخ‌هایی مفصل که نه از سر رفع تکلیف، که با حوصله و دقت داده شد.

از آن‌جایی که این گفت‌وگو قدری طولانی شده است، ترجیح دادیم که آن را در چند بخش پیاپی تقدیم‌تان کنیم. بخش نخست را امروز بخوانید و روزهای چهارشنبه‌‌ی هر هفته به سراغ بخش دیگری از آن بروید.

بسیاری از علاقه‌مندان نجوم می‌دانند که شما عکاسی نجومی می‌کنید اما کنجکاو هستند بدانند ‌که گذران زندگی یک عکاس نجومی (و دقیقاً شخص شما) چگونه است. برای رسیدن به پاسخ، لطفاً بفرمایید که این ‌روزها چه می‌کنید؟TWAN-white

کار اصلی من درحال حاضر یک بخشش به هماهنگی پروژه‌ی جهان در شب یا توآن (TWAN) می‌انجامد که این بخش شامل هماهنگی بین عکاسان، بین افردای که به ما در برگزاری برنامه‌های‌مان در کارگاه‌ها و سخنرانی‌های‌مان کمک می‌کنند یا هماهنگی مأموریت‌های عکاسی که عکاسان‌مان می‌روند، پیش‌بینی این‌که در محل چه اتفاقی می‌افتد، چه چیزهایی قرار است ثبت شود و ایده‌پردازی‌های آن. البته در یک محیط داخلی این ۳۵ نفر عکاسی که از کشورهای مختلف هستیم به اصول عکاسی زمین و آسمان، هدف‌مان، دیدگاه هنری و فلسفی یا علمی این عکس‌ها می‌پردازیم یا عکس‌های همدیگر را نقد می‌کنیم که چگونه بهتر شوند و دایم در حال ردوبدل کردن اطلاعات هستیم.

در یکی از سفر‌هایم به شیلی تقریباً ده روز، روز را ندیدم چون تمام شب بیدار بودم و در روز مجبور بودم تا غروب بخوابم

اما بخش دیگر و کار دیگری که من بیش‌تر از این راه زندگی می‌کنم؛  به صورت freelance یا آزاد با ناشران مختلف، چه مجله یا کتاب، کار می‌کنم. یک بخشش سازمان نشنال جئوگرافیک است که من یکی از عکاسان آن به خصوص در سایتش هستم و یک بخش دیگر که به نام آژانس سازمان نشنال جئوگرافیک است. یک بخش دیگر از کارم برای رصدخانه‌ی جنوبی اروپاست که دفتری برای فعالیت‌های ترویجی دارد و من با آن دفتر همکاری می‌کنم و سفیر عکاسی به شمار می‌روم. بخشی هم همکاری با مجلات و جاهای دیگر است به‌خصوص مجله اسکای‌اند‌تلسکوپ که یکی از کارهای اصلی من است و در سال دست‌کم باید دو مقاله برای‌شان بنویسم که اغلب در مورد عکاسی از آسمان است ولی می‌تواند موارد دیگر در زمینه‌ی ژونالیسم علمی هم باشد. یک بخش دیگر هم سایت اسکای‌اند‌تلسکوپ است. در اصل من کارمند جایی نیستم ولی در جاهای مختلف باید همکاری کنم تا گذران زندگی انجام بدهم و حداقل نصفی از زمانم را صرف هماهنگی‌های توآن و ارتباطش با انجمن منجمان بدون مرز می‌کنم.

آیا عکاسی غیر‌نجومی هم می‌کنید، مثلاً طبیعت، پرتره یا آثار باستانی؟

dreamview

بخشی از تصاویر روز من در کنار تصاویر شب در سایت شخصی من و اشین زاکاریان به نشانی Dreamview.net منتشر می‌شود‌.

من عکاسی پرتره نمی‌کنم؛ البته شاید تفننی و برای کسب تجربه این کار را بکنم ولی عکاسی طبیعت و آثار تاریخی در روز انجام می‌دهم. به نوعی می‌توان «عکاسی سفر» اسمش را گذاشت. بیشتر برای نشنال جئوگرافیک که هدف دیگری در آن نیست که مخاطب مجله خاص داشته باشد ولی تمرکز اصلی‌ام روی عکاسی شب است‌. شب‌هایی که از عکاسی خسته نمی‌شوم، در روزش عکاسی طبیعت می‌کنم و در غیر این‌صورت دیگر فرصتی برای آن نمی‌ماند. مثلاً در یکی از سفر‌هایم به شیلی تقریباً ده روز، روز را ندیدم چون تمام شب بیدار بودم و در روز مجبور بودم تا غروب بخوابم. بخشی از تصاویر روز من در کنار تصاویر شب در سایت شخصی من و اشین زاکاریان به نشانی Dreamview.net منتشر می‌شود‌. اگر مخاطبان کانوت مایلند که این نوع از کارهای من را ببیند می‌توانند به آن‌جا مراجعه کنند چون در توآن فقط تصاویر شب و منظره‌ی با زمینه است.

ادامه‌ی این گفت‌وگو را چهارشنبه‌ی هفته‌ی بعد بخوانید

درباره نویسنده

98مطلب نوشته است .

 • دکتر دلاور

  ایشان از چهره های موفق هستند. با تشکر از سایت

 • یه دوست شهرستانی

  آقای ابراهیمی سلام. شرمنده، اما اگه شما واقعا فقط یه علاقمند به نجوم هستید و نه یک ستاره شناس، چجوریه که همه شبکه های تلویزیون رو برای اعلام خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی و بارش و … قرق کردید؟ مشخصا هم خودتون ازشون میخواید که باهاتون مصاحبه کنند. کسی که برای برگزاری کلاس های ۵-۶ نفره ی خودش در مرکز نجوم شهرری به همه ایمیل میزنه و تبلیغ میکنه، و هر ماه تورهای ۱۳۰٫۰۰۰ تومنی برگزار میکنه، نمیتونه بگه من فقط یه علاقمند هستم. عزیزم شما از راه دارید پول در میارید (که البته اشکالی نداره) اما خواهشا مثل جناب تفرشی نگید که شما هم علاقه مند هستید و کار ترویجی هم میکنید. راستی اگه بهتون پولی نمی دادن حاضر بودید هر روز برید پای برج میلاد به مردم غبارهای تو افق تهران و گاهی هم ماه تربیع و بدر رو نشون بدید؟

  • ali.ebrahimi

   جناب شهرستانی از تذکر شماممنون هستم ولی دو مساله میمونه که خدمتتون عرض کنم من علی ابراهیمی سراجی معروف نیستم … فقط عاشقانه نجوم رو دوست دارم و علم و سواد اونها رو ندارم شما منو اشتباه گرفتید … در مورد اخری هم با شما هم عقیده هستم ولی امروز ایشون باید کسب در امد کنه یا نه … زمانی ایشون در مجله نجوم بودندو کارشون تنها تدریس و کمک به نجوم اماتوری بوده و با مقالاتش هم دانش ما رو اضافه کرده … در مورد عکاسی ایشون کاملا با شما موافقم نوع عکاسی و شهرتشون رو از عکاسی در فرا مرزها به دست اوردند …. در اخر هیچ گاه منکر قدرت بیان و سخنرانی شیوا و گیرای ایشون نباشیم چون بعید میدونم در ایران چند نفری بیشتر نجوم به زبان همه پسند را مثل تفرشی بیان کنه که البته این قسمت از لطف خداست نه فقط خودش

   • كيانوش

    ببخشید ، علی ابراهیمی معروف ، فامیلشون معروفه یا منظور اینه که واقعآ معروفن ؟
    متآسفانه بنده نمی شناسمشون ، میشه معرفی شون کنید ؟

 • یه دوست شهرستانی

  جالبه. ایشون خودش همه و حتی تو این مصاحبه گفته کار اصلی من عکاسی هست اما شما ها میگید ایشون کار علمی میکنه؟ آخه چند ترم نجوم مقدماتی تو رصدخانه زعفرانیه برگزار کردن هم شماها بهش میگید کار علمی؟ الان همه مدرس نجوم هستند. ضمنا خوبه دوستان پاشونو از کشور بیرون هم بذارن تا متوجه بشند که ایشون فقط بین عکاسای نجومی شناخته شده هستند و در دنیای نجوم آماتوری دنیا ۹۹% شون ایشونو نمیشناسن. ضمنا عکاسی نجومی با عکاسی در شب فرق داره. کار ایشون بیشتر هنری هست. حالا به جای طبیعت زمینی دوربین رو به سوی طبیعت آسمان میگیرن و با تلفیق یک بنای تاریخی عکس میگیرن. این یعنی هنر که ایشون استاد این کار هستند و من هم قبولشون دارم. اما عکاسی نجومی یعنی شما از دلش دیتا در بیارید یا اگه دیتا گیری و تحلیل بلد نیستید حداقل از این چند صد هزار فریم عکسی که گرفتید دو تا دنباله دار، سیارک،ابرنواختر … کشف کنید.
  در مورد ترویج نجوم هم که دوست دیگمون فرمودند، شک نکنید که اگه پول و اسم (نام و نان) در کار نباشه ایشون تو هیچ برنامه گروهی نجومی شرکت نمی کنن.امتحانش مجانیه، دعوتشون کنید به شرهتون بگید پولی هم نمی دیم. بیاید برای ترویج به مردم آموزش بدین. اگه ایون اومدن هزینه اون کارگاه رو من میدم

  • محمد

   ۹۹% ؟ یکم اغراق نمی فرمایید؟

  • علی

   من نمی دونم چرا منتقدین نام شهرستانی دارند،نکنه کار تهرونی هاست؟!

  • سیروس خورشیدی

   عالی گفتین ، واقعا ایشون چون کس دیگه ای نبوده ، خوبند . اگر نه خیلی شاخ نیستند . من خودم حتی مقاله دارم تو نجوم رصدی ،المپیادی بودم حتی ، اما هیچ کار علمی نکردم و ادعا ندارم . ایشون فقط عکاس طبیعت و دارای شهرت فیس بوکی و تلوزیونی هستن .همین 

   • احمد

    “شهرت فیس‌بوکی” خیلی اصطلاح عجیبیه! مثل اینکه شما سنتون خیلی کمه و قبل از اینکه فیس‌بوکی باشه که مردم اینقدر درگیرش بشن رو یادتون نمی‌یاد! من نمی‌دونم چرا این‌قدر همه درگیرند که یا آقای تفرشی رو بزرگ کنند یا این‌که عقده‌های خودشون رو خالی کنند و به ایشون توهین کنند. در این‌که آقای تفرشی ترویج دهنده‌ی نجوم هستن و بسیاری از نجومی‌ها با کارها و فعالیت‌های ایشون به نجوم علاقه‌مند شدند هیچ شکی نیست. در اینکه ایشون هرگز ادعایی نداشتن و ندارن و هیچ‌وقت عناوین مختلف به خودشون نچسبوندن هیچ شکی نیست. هرکس دیگه جای ایشون بود تا الان یا میگفت به من بگید پدر علم نجوم،‌یا مرد خورشیدگرفتگی ایران یا دکتر فلانی‌ یا متخصص … ! حالا به فرض هم بگیریم که اصلاً آقای تفرشی خیلی خودشون رو بزرگ کردن و اونقدر که نشون میدن نیستن، چرا شما اینقدر درگیرید؟ چرا نمیتونید فقط شاد باشید از اینکه یه نفر مثل ایشون هست که در سطح بین‌المللی شناخته شده هستن. حالا مشهور بودن یا نبودن آقای تفرشی چه ضرری به شما زده؟ جای شما رو گرفته؟ حق شما رو خورده؟ چون نتونستین مشهور باشید درگیر شهرت آقای تفرشی هستید؟ خب میخواستین شما هم برای علاقه‌مندی خودتون وقت بذارید به اندازه‌ای که ایشون وقت برای علاقه‌مندیشون گذاشتن. شما هم سعی کردید بی ادعا دیگران رو با علاقه‌مندی خودتون شریک کنید؟ اتفاقا نگید کس دیگه‌ای نبوده برای همین آقای تفرشی مشهور شدن! خیلی‌ها بودن و هستن، این‌که ایشون توانایی این رو داشتن که کارهاشون رو به دیگران نشون بدن و بقیه رو همراه خودشون بکنند چیز بدی نیست. خب من و شما هم میتونیم یاد بگیریم. حالا عکاسی نجومی و ترویج نجوم دوست نداریم،‌ یه بخش دیگه رو میتونیم کار کنیم. اینکه یه عده هستن که صرف رفتن به کلاسهای اقای تفرشی یا آشنا بودن با ایشون دیگران رو تحقیر میکنند یا خودشون رو برتر از بقیه میدونن که تقصیر آقای تفرشی نیست. اینم یه جور عقده است که اونا دارن. خود آقای تفرشی بارها گفت بیاین یه کار علمی‌تر تو نجوم انجام بدید،‌کارهای تخصصی‌تر انجام بدید و نتیجه فعالیت‌هاتون رو با بقیه درمیون بذارید و بقیه رو هم شریک کنید. نتیجه چی شد؟ اینکه یه عده مثل من و شما فقط هی ایراد گرفتیم و مسخره کردیم درگیر فلسفه این شدیم که آیا نجوم علم‌گرا درسته یا درست نیست! اخرش هم هیچی به هیچی. اگه اینقدر درگیر ایراد گرفتن و کوبوندن همدیگه نبودیم تا الان من و شما هم به یه جایی رسیده بودیم. آقای تفرشی از ۱۷-۱۸ سالگی در زمینه نجوم فعالیت می‌کردن تا الان که باید ۳۴- ۳۵ سالشون باشه. اگه من و شما هم به جای درگیر دیگران بودن،‌ ۱۷ سال تو یه زمینه متمرکز بودیم و کار کرده بودیم و نتایجش رو با دیگران تقسیم میکردیم، هرکدوممون الان مثل ایشون بودیم. اگه تبلیغ کارهامون رو میکردیم و برای کارهامون ارزش قائل بودیم حمایت مالی هم میگرفتیم و درگیر این نمیشدیم که فلانی پولدار بود به یه جایی رسید، من ندارم که به هیچ جا نرسیدم. اگه من و شما هم حتی برای کسایی که تو خیابون ازمون سوال نجومی میپرسن، حالا هرکس که میخواد باشه،‌با حوصله آقای تفرشی وقت میذاشتیم و جواب میدادیم الان اینقدر درگیر شهرت و کارهای کرده و نکرده آقای تفرشی نبودیم.

  • سیب سبز

   ببخشید کار آقای تفرشی همینه! یعنی شغل‌شون اینه. بنابراین باید برای برگزاری کارگاه یا سخنرانی پول دریافت کنن! این کجاش ایراد داره؟ مشکل اینجاست که در ایران هیچی تعریف نشده. کار ترویج علم یعنی کار مجانی؟ که ایشون البته کار مجانی هم به اندازه‌ی موهای سر شما انجام دادند. مسئله اینه که نوع کار ایشون در ایران تعریف‌نشده و ناشناخته‌ست. وگرنه خارجی‌ها هم بیکار بی‌عقل نیستند که ایشون رو این‌همه تحویل می‌گیرند. اونجا هم برای هر برنامه‌ی ایشون هزینه‌های سفر و گاهی هم پولی بهشون پرداخت می‌شه! این عادی‌ست. کسی دانشش و تجربه‌ش رو در زمینه‌ای در اختیار دیگران می‌ذاره و اون‌ها هم هزینه‌ش رو پرداخت می‌کنن. خدا رو شکر که ایشون با ماندن در ایران وقت و عمرش رو برای کسانی که هیچی از ارزش کارهاش نمی‌دونن تلف نکرد. 

  • سیب سبز

   جناب آقا یا سرکار خانم دوست شهرستانی، ببخشید اگر ایشون کارشون علمی نیست چه جوریه که معتبرترین جایزه‌ی عکاسی علمی در سال ۲۰۰۹ به ایشون تعلق می‌گیره؟ آخه شماها تا کی می‌خواین خودتون رو معیار و محور عالم بدونین؟ یعنی شماها از همه بهتر می‌فهمین؟
   http://www.lennartnilssonaward.se/
   http://en.wikipedia.org/wiki/Lennart_Nilsson_Award

 • ali .ebrahimi

  در جواب بعضی از دوستان که کارهای ایشون رو شو میدونند عرضی دارم … اینجانب فقط علاقه مند به نجوم هستم نه ستاره شناس اما قریب به ده سال با سخنرانی ها و ترویج نجوم اقای تفرشی اشنایی دارم علت این همه تقدیر از ایشون گذر نجوم ابتدایی ما در سالهای گذشته تا به حال که نه تنها عکسها بلکه دانش و زحمات بی منتشان برای نجوم اماتوری اکنون در انسوی مرزها شناخته شده است واین افتخاری هست برای ما که یک جوان ایرانی بدون امکانات مناسب ثابت کرده در فراسوی مرزها هم میشود افتخار افرید .. وگرنه خودمان هم میدانیم که از ایشون بالاتر در جهان هست .. در ضمن حرفه اصلی ایشون تماما علم نجومه و عکاسی اسمان شب را بعدا به عنوان حرفه ای موفق ادامه دادند

 • یه دوست شهرستانی

  باید مصاحبه جالبی باشه. اما تو رو خدا اینقدر آدم هارو بزرگ نکنید. ایشون خودش به اندازه کافی شوآف داره،شما ها دیگه براش شو راه نندازید. تو ایران عکاس های بهتر از ایشون هم داریم. تو جهان که دیگه نگو.
  ایشون موفق هستند اما در حد خودش نه اینقدر که دوستداران ایرانی ایشون غلو می کنند

  • لادن

   مهم نیست که چه کسی از چه کسی بالاتره یا پایین‌تر. مهم اینه که آقای تفرشی در یک دوره بلند مدت بزرگترین خدمات را به نجوم آماتوری ایران انجام دادند و گروه بزرگی از منجمان اماتور امروز مدیون ایشان هستند.

  • سیب سبز

   اگه حرف شما درست باشه نمی‌دونم چرا معتبرترین جایزه‌ی عکاسی علمی جهان در سال ۲۰۱۰ به ایشون تعلق گرفته؟! یعنی دومین نفر بین تمام عکاسان نجومی جهان بعد از دیوید مالین. لابد اون بنیاد هم عاشق چشم و ابروی ایشونه!!! سال گذشته اسم ایشون بین ۱۰ عکاس برتر نجومی دنیا به انتخاب مجله‌ی اسکای‌اندتلسکوپ قرار گرفت. کاش ما ایرانی‌ها یه‌کم دست از حسادت به هم‌وطنان خودمون برمی‌داشتیم.

   • سیب سبز

    منظورم سال ۲۰۰۹ بود که اشتباهی ۲۰۱۰ نوشتم. و دومی هم به انتخاب مجله اسکای ات نایت بی‌بی‌سی (BBC Sky at Night) بود. به شماره می ۲۰۱۲ مراجعه کنید.

 • محمد

  خیلی کوتاه بود .

 • عکس های آقای تفرشی فوق العاده اند. امیدوارم مثل همیشه موفق باشند و ممنون از کانوت که این مصاحبه را انجام داده اما میخواستین چند قسمتشم کنید حداقل تو هر قسمت بیشتر مینوشتین. و اینکه کاش سوالای قسمتای بعدی رو هم مینوشتین اینطوری بیشتر مخاطبا میان هاا 🙂
  ولی کاش همه شو میذاشتین یه جا

 • لادن

  سپاس …

 • مهرداد

  بسیار عالی! یک پیشنهاد: می‌توانید سوالهایی را که در قسمت بعدی این مصاحبه به آنها جواب داده شده را در زیر قسمت فعلی بگذارید تا ما بدانیم هفته بعد منتظر جواب چه سوالهایی باشیم.

 • مجتبی

  جالب بود ممنون 

 • امیررضا عسگری شمیرانی

  ممنون از اینکه این مصاحبه را انجام دادید … و ممنون از تلاشهای علمی شما دوستان عزیز
  موفق باشید 

 • اخترشناس جوان

  یک دنیا تشکر از شما. آقای تفرشی ما شما را خیلی دوست داریم. خدایا چهارشنبه بعدی را زودتر برسان!

 • نگین

  سلام. ممنون از زحمت شما
  اما آخه این چه کاریه که مطلب هنوز شروع نشده، حواله میدید به هفته بعد؟ این تکنیک ها رو کی به شما آموزش داده؟!

 • علی احسان

  با تشکر بابت تهیه این مصاحبه و همین طور، تشکر از آقای تفرشی بایت حضور ایشون و بابت زحماتی که در راه ترویج نجوم کشیدند ، با اشتیاق منتظر قسمت های بعدی هستیم….

 • مرجان

  من هم تشکر می کنم از شما ولی چرا این جوری می کنید آخه خوب همشو یه دفعه می ذاشتین خیال همه رو راحت می کردین دیگه مثل سریالهای تلویزیون نکنین دیگه. لطفا همشو یه دفعه بذارین

 • SARA NOVA

  آقای تفرشی همیشه الگوی من در نجوم آماتوری بوده‌اند. امیدوارم هر جا که هستند موفق و سلامت باشند.

 • شقايق

  من از همان کسانی هستم که گفتید دانسته‌های نجوم خودشان را مدیون آقای تفرشی هستند. شاید اینجا فرصت خوبی باشد که از ایشان تشکر کنم. همین طور از کانوت عزیز

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress