مرور کتاب: اساطیر یونانی و صورفلکی

33

اساطیر یونانی و صور فلکی

مؤلف: نیلوفر فشنگ‌ساز

ناشر: سبزان

سال انتشار: ۱۳۸۹

قطع کتاب: وزیری

تعداد صفحه: ۱۶۰

انسان‌های نخستین برای برقراری ارتباط با آسمان و درک بیشتر این پهنه‌ی گسترده، با ستاره‌ها شکل‌های گوناگونی ساختند و برای هریک نامی انتخاب کردند. بعضی از این شکل‌ها آن‌قدر ساده و زیبا هستند که با چندبار دیدن آسمان به سادگی می‌توانید آن‌ها را بیابید و همین شکل‌ها یا در واقع صورت‌های فلکی در بسیاری موارد علت علاقه‌مند شدن اشخاص به    نجوم بوده است. امروز ما ۸۸ صورت فلکی می‌شناسیم که ظاهر بعضی از آن‌ها با نامی که دارند بی‌ربط به نظر می‌رسد اما برخی دیگر قرن‌ها است که با خود اسطوره‌ها و داستان‌های افسانه‌ای را همراه دارند، مانند: جوزا، آندرومدا، ذات‌الکرسی و … . در میان اساطیر گوناگون، اسطوره‌های یونانی جایگاه ویژه‌ای دارند. همان‌طور که این کتاب می‌گوید:

«اساطیر یونانی از لطیف‌ترین و پرمحتواترین نوع اسطوره‌ها به‌شمار می‌آیند. ایزدان در آن‌ها داری امیالی انسانی بوده در عین این‌که انسان، مقام پرعزتی دارد. اساطیر یونانی، تمایلات پنهانی و آمال مردم را می‌نمایاندند، آمالی که از زندگی مادی فراتر می‌رفت».

شناخت اسطوره نوعی شناخت روان انسان و شناخت نگاه انسان بدوی به دنیای پیرامونش است  و از نگاه نجومی، شناخت اسطوره‌های  صورت‌های فلکی جذابیت و لذت دیدن آسمان را چند برابر می‌کند. در کتاب «اساطیر یونانی و صورفلکی» داستان‌های افسانه‌ای مربوط به صورت‌های فلکی  بررسی شده است و در انتهای کتاب هم تصاویری از اسطوره‌های مطرح‌شده در کتاب ارائه شده است.  با خواندن این کتاب می‌توانید نگاه عمیق‌تر و بهتری نسبت به صورت‌های فلکی پیدا کنید. 

 از همین مجموعه:

مرور کتاب: فرهنگ‌نامه‌ی نجوم و فضا

مرور کتاب: پژوهشی در زیج‌های دوره‌ی اسلامی

 

 

درباره نویسنده

179مطلب نوشته است .

[email protected]

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress