ده ستاره‌ی پرنور آسمان : (۹) آخر النهر

achernar

نام دیگر

آلفا نهر- ظلیم

فاصله (سال نوری)

۱۴۰ (به طور تقریبی)

صورت فلکی

نهر

قدرظاهری

۰/۵

رده طیفی

B

قدر مطلق

۲/۷-

آخر النهر یک غول آبی و جوان است که به آسمان جنوبی تعلق دارد و فقط از بخش‌های جنوبی ایران دیده می‌شود. این ستاره جنوبی‌ترین ستاره‌ی صورت فلکی نهر است و به همین علت به آن آخرالنهر می‌گویند. صورت فلکی نهر که مانند نهری پُر پیچ خم در آسمان جاری است  جزو ده صورت فلکی آسمان از لحاظ مساحت به شمار می‌رود. آخرالنهر در لیست ده‌تایی ما جوان‌ترین و داغ‌ترین ستاره محسوب می‌شود.

picture

ویژگی جالب آخرالنهر شکل عجیب بیضوی آن است. علت بیضوی بودن آن به سرعت زیاد چرخشش برمی‌گردد که به اصطلاح باعث شکم‌دادگی آن در استوایش می‌شود. یعنی در استوا برآمده می‌شود. نمونه شبیه این ستاره در منظومه‌ی شمسی سیاره‌ی زحل است که قطر استوایی آن ۱۰ درصد بیشتر از قطر قطبی آن است. البته این شکم‌دادگی در مورد زمین هم به مقدار خیلی جزئی صادق است.

Picture2در واقع هر چه جرم ما سریع‌تر بچرخد و هر چه کم‌تر صلب باشد و بیشتر گازی باشد این شکم‌دادگی بیشتر می‌شود. در واقع اجرام صلب و سنگی مواد نمی‌توانند به‌راحتی جابجا شوند ولی در اجرام گازی مواد راحت‌تر جابجا می‌شوند. تصویر گرافیکی روبرو شدت بیضوی بودن آخرالنهر بر اساس داده‌ها را به تصویر کشیده‌است.

از همین مجموعه:

ده ستاره‌ی پرنور آسمان : (۱۰) ابط‌الجوزا

درباره نویسنده

98مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress