از زمین و آسمان (۳)

IMG_6218s

گفت‌وگوکنندگان: ساناز مصطفی‌زاده و آهو آریانی

دو بخش نخست این گفت‌وگو را در هفته‌های گذشته تقدیم‌تان کردیم. امروز بخش سوم و پایانی آن را بخوانید.

بابک امین‌تفرشی را خیلی‌ها می‌شناسند. دست‌کم می‌توانیم بگوییم که نجومی‌های ایران همگی او را می‌شناسند و بسیاری از آماتورهای موفق ایران دانسته‌های خود را مدیون او می‌دانند. بابک امین تفرشی در راه ترویج علم نجوم از هیچ کوششی فروگذار نکرده است و پس از سال‌ها تلاش، همچنان پرانرژی و خستگی‌ناپذیر از کوچک‌ترین زمان‌های پیش آمده برای بهتر شناساندن آسمان شب به دوستداران آن بهره می‌برد. چنین بود که درخواست کانوت را برای گفت‌وگویی صمیمی با بازدیدکنندگان این وب‌سایت رد نکرد و مشتاقانه به پرسش‌های ما پاسخ گفت؛ آن هم پاسخ‌هایی مفصل که نه از سر رفع تکلیف، که با حوصله و دقت داده شد.

 

babak_hortobagy_110928_ladanyi

بابک امین‌تفرشی در منطقه‌ی میراث جهانی پارک ملی Hortobágy در شرق مجارستان. عکس از Tamas Ladanyi  عکاس توآن

 آیا نمی‌توانید برای بومی کردن توآن و ترجمه‌ی متن آن به زبان‌های گوناگون (از جمله فارسی) از آماتور‌های داوطلب کمک بگیرید؟

خوب سه انتخاب وجود دارد. یکی مترجمان حرفه‌ای و تحت نظارت خود گروه توآن است. دوم ترجمه‌ی آماتور‌هایی که برای گالری مهمان عکس می‌فرستند و بعد ترجمه‌های کاملاً کامپیوتری. انتخاب سوم برای ما غیر‌ممکن است چون متن‌مان تخصصی‌ است و ترجمه چیز کاملاً مبهمی درمی‌آید. انتخاب اول و دوم می‌ماند ولی امکانش هست که از توانایی بازدید‌کنندگان سایت استفاده کنیم. کارهای مشابهی برای سایت‌های فارسی‌زبان که عکاسی نجومی را معرفی ‌کنند انجام شده است ولی هدف توآن معرفی عکاسی نجومی نیست. گرچه ما کارگاه می‌گذاریم و عکاسی نجومی را آموزش می‌دهیم اما هدف اصلی ما مخاطب کاملاً عمومی‌اند و نه منجمان آماتور که متوجه بشوند آسمان بخشی از زندگی امروز ماست. با این دیدگاه است که می‌توانیم از آسمان حفاظت کنیم و تا زمانی که آسمان را آزمایشگاه منجمان معرفی کنیم، امکان حفاظتش نیست چون برای گروه بسیار کوچکی از جامعه اهمیت پیدا می‌کند. آن ‌وقت آسمان در نقش بخشی از طبیعت برای مردم مهم می‌شود و این هدف اصلی توآن است. هدف دیگر توآن مسلماً ایجاد ارتباط بین تاریخ و آسمان است چون هر چه در آسمان می‌بینیم بخشی از تاریخ کیهان است و ارتباط با میراث جهانی است. تمام این‌ موارد هدف‌های اصلی ماست. به طور مثال ما یک لیست ده‌تایی از این موارد داریم.

در برخی از سایت‌های فارسی‌زبان فعالیت‌هایی انجام شده است. مثلاً سایت sky pix که کم‌تر از یک سال می‌شود که راه افتاده است و دوستانی در اصفهان آن را شروع کرده‌اند که بیشتر عکس‌هایی از اعماق آسمان است ولی عکس‌های سبک توآن هم هست. این ‌می‌تواند این بخش را پوشش بدهد. یا سایت دیگری که از طریق مؤسسه‌ی آسمان شب قرار است راه بیفتد و گالری عکس‌هایی است که مخاطبان مؤسسه ‌می‌گیرند به‌خصوص با ابرازهای تلسکوپی. چنین سایت‌ها و سایت‌های مشابه دیگر که الان حضور ذهن ندارم می‌تواند این بخش را پوشش بدهد. بر هر حال کارهای مشابهی برای معرفی عکاسی نجومی در ایران شده است اما اگر هدف ما انتقال این پیام به جامعه‌ی ایرانی شده باشد که آسمان به این علت اهمیت دارد متن فارسی خیلی مهم است و گفته‌ی شما را قبول دارم.

تا زمانی که آسمان را آزمایشگاه منجمان معرفی کنیم، امکان حفاظتش نیست چون برای گروه بسیار کوچکی از جامعه اهمیت پیدا می‌کند.

بگذارید از عکاسی و کار دور شویم و به سراغ یک سوال متفاوت برویم. برای رفع خستگی بیشتر به چه‌جور سرگرمی‌هایی می‌پردازید؟DSC_4048

سرگرمی اصلی من در ورای کار که معمولاً با کار تلفیق شده سفر است. یعنی بیشترین بخش پُرکننده‌ی سرگرمی من را شامل می‌شود و معمولاً سفر‌های من سفرهایی است که ترکیبی از سرگرمی و کار است. بعضی اوقات که با همسرم سفر می‌کنم سعی می‌کنم میزان کار کم بشود ولی اگر تنها بروم به‌خصوص اگر برنامه‌های کارگاهی و آموزشی داشته باشم، دیگر وقتی برای سرگرمی باقی نمی‌ماند. البته همیشه فرصت‌هایی است که شما می‌توانید فقط مسافر باشید و از دیدن فرهنگ تازه‌ای از یک جایی در دنیا لذت ببرید. این واقعاً برای من خیلی ارز‌شمند است. به همین خاطر سفر برای من سرگرمی اصلی است. شاید از سن ۱۴یا ۱۵ سالگی، از زمانی که نجوم را به طور جدی دنبال کردم سفر جزو سرگرمی‌های اصلی من است.

 

یعنی مثلاً اهل بازی‌های کامپیوتری نیستید؟

بازی کامپیوتری، در زمان جوانی‌ام انجام داده‌ام ولی الان سال‌هاست که انجام ندادم و ارتباط خاصی با آن ندارم.

 

یعنی حتی چیزی درحد Angry Birds هم بازی نکردید؟

چرا، این بازی را امتحان کرده‌ام. چند بار که توی ترافیک گیر کردم، دوستم اشین زاکاریان این ایده را مطرح کرد که می‌شود معضل ترافیک را با این بازی حل کرد و من هم بازی کردم.

 

موسیقی چطور؟ اهل موسیقی هستید؟

من موسیقی را همیشه با کارم گوش می‌دهم برای همین می‌توانم ادعا کنم که خیلی اهل موسیقی هستم ولی نه این‌که تخصص خاصی در یک نوع گرایش داشته باشم.

شاید از سن ۱۴یا ۱۵ سالگی، از زمانی که نجوم را به طور جدی دنبال کردم سفر جزو سرگرمی‌های اصلی من است.

بیشتر به چه نوع موسیقی گوش می‌دهید؟

همه نوع موسیقی به‌جز انواعی که به نوعی سوهان روح است، مثل موسیقی‌های رپ یا هِوی‌متال (البته شاید خیلی‌ها دوست داشته باشند). چیزهایی که ریتم خیلی بیش از حد تندی دارند را ‌نمی‌توانم تحمل کنم و کلاً آدم آرامی هستم.

 

StarsValley-Tafreshi-Safarian

بابک امین‌تفرشی به همراه سیاوش صفاریان‌پور در دره‌ی ستارگان در قشم

و دیدن فیلم چطور؟

در مورد دیدن فیلم، هم من و هم همسرم خیلی به فیلم علاقه‌مندیم. اگر فرصت بشود می‌بینیم. شاید خیلی بیشتر از این باید اتفاق بیفتد ولی وقت من برای این گونه سرگرمی کم است. اگر می‌شد در حین کار هم‌زمان فیلم می‌دیدم خیلی خوب بود، اما نمی‌شود چون مثل موسیقی نیست که بتوان هم‌زمان با کار گوش کرد و فقط ماهی یکی یا دو فیلم می‌بینم. البته زمانی که سفر هوایی می‌کنم این تعداد زیاد می‌شود چون در هوا‌پیما فرصت خوبی است که بتوان فیلم دید.

 

ورزش چطور؟ مثلاً تا به حال گل کوچک بازی کرده‌اید؟IMG_4533c

منظورتان گل کوچک گلدان است [لبخند]؟ بله وقتی که نوجوان بودم بازی کردم حتی در تیم فوتبال مدرسه و استان هم بودم. از انواع ورزش‌ها ورزش اول من همیشه شنا بود، بعد کوهنوردی شد بعد بسکتبال و بعد والیبال که در تیم استان هم بودم و همین‌طور تنیس روی میز. این‌ها ورزش‌هایی بودند که انجام می‌دادم. الان از میانشان فقط یک مقداری راه رفتن و کوه‌نوردی باقی‌مانده که در سفر‌ها انجام می‌شود. ورزش دیگری را به‌طور مرتب انجام نمی‌دهم و بیشتر پیاده‌روی در کوه و بیابان است.

 

خیلی ممنون. با این گفت‌وگو، ما و مخاطبان کانوت را خوشحال کردید.

 از این مجموعه:

 

 از زمین و آسمان (۱)

 

  از زمین و آسمان (۲)

 

درباره نویسنده

98مطلب نوشته است .

 • نسترن

  به نظر من اصلا نیازی به این مصاحبه نبود تمام اینا رو قبلا هم شنیده بودیم.وقتتون رو صرف کارای مهمتر کنید.

 • کانوت

  دیدگاه «کسری» به علت اهانت به شخص یا اشخاص دیگر منتشر نشد.

 • SARA NOVA

  خیلی خوب شد که سوالهای متفاوتی از آقای تفرشی پرسیدید. در مصاحبه ها همیشه به سراغ کار و حرفه شخص می‌روند و چیزهایی مثل سرگرمی یا زندگی عادی را فراموش می‌کنند. ممنون.

 • حسین

  با سلام خوب بود ولی کم بود .کاش می شد سوالات دیگری هم می پرسیدید.مثلاکسی که می خواهد نجوم را تازه شروع کند چطوری و از کجا شروع کند.و سوالاتی از این قبیل

  • كانوت

   دوست عزیز، فرصت آقای تفرشی برای گفت‌وگو با کانوت محدود بود و ما هم قصد خسته کردن ایشان را نداشتیم. اما از ایشان قول گرفتیم که گاهی به پرسش‌های مخاطبان کانوت پاسخ بدهند. شما هم می‌توانید پرسش خود را در بخش پرسش و پاسخ کانوت وارد کنید تا ما از ایشان بپرسیم.

 • Amir

  ممنون از مصاحبه تون . هر چند ایشان رو همه می شناسند. این طور به پیدا است ایشان همش در حال کار هستند حتی در زمان استراحت. به نظر من و خیلی ها ایشون انسان موفقی هستند که این به خاطر پشتکار و جدیت شان در کارشان است. خدا قوت

  • Supernova

   به هم با شما موافقم. ایشون الگوی همه نجومی ها هستند.

   • حمیدرضا

    همه نه، بعضی ها. حداکثر ۲۰-۳۰ درصد

 • رضا

  مصاحبه خیلی خوبی بود. خسته نباشید

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress