انتخاب افرادی مناسب برای سفر به مریخ

qwjpg

راه‌پیمایی شبیه‌سازی شده‌‌ی مریخی

در ماموریت مریخ ۵۰۰،  شش «فضا‌نورد مریخی» در یک فضاپیمای شبیه‌سازی شده در نزدیکی مسکو  مدت ۵۲۰ روز، یعنی مدت زمانی که طول می‌کشد تا به مریخ برسیم، ۳۰ روز در سطح مریخ کاوش کنیم و برگردیم، سپری کردند. وب‌سایت آژانس فضایی اروپا  (ESA) برخی از نتایج به دست آمده از این ماموریت‌ها را بیان کرده است.

Marsonaut_Alexej_Sitew_with_temperature_sensor_node_full_image

آزمایشاتی درباره‌ی خواب

در طی این ماموریت خدمه در فضایی ایزوله بدون غذای تازه، نور آفتاب و هوای تازه زندگی کردند. این گروه هیچ نشانه‌ی خارجی مثل پایین آمدن خورشید در شب نداشتند تا به یاد بیاورند که باید بخوابند. درعوض از روی نشانه‎های غیرواقعی سعی کردند تا الگویی برای خوابشان از روی ساعت‌ یا بیدار کردن خدمه‌ی دیگر پیدا کنند.

دانشمندان اِسا به دنبال راه‌حلی برای یک خواب مطلوب در جاهای مختلف تحقیق کردند. به عنوان مثال لوکا پارمیتانو هورمون‌های مربوط  به خواب را طی ۶ ماهی که امسال در ایستگاه فضایی بین‌المللی سپری کرد، اندازه‌گیری کرده است. در تحقیقی نزدیک‌تر به زمین در ولی در محیطی ایزوله در جنوبگان، الگوهای خواب برای گروهی که ۴ ماه را در زمستان قطبی و بدون نور آفتاب سپری کردند، بررسی شد. برای سرپرستانِ این ماموریت‌ها دانستن این که چگونه فضانوردان استحرات کنند تا در لحظات مهم ورزیده بمانند بسیار مهم است. فضانوردان نیاز دارند در لحظات خاص مثل هنگام فرود روی مریخ هشیار باشند تا بتوانند بهترین اقدامات را انجام دهد.

اما پرسش کلیدی این است: لحظات بحرانی برای چنین ماموریت‌هایی باید برای چه زمانی از روز برنامه‌ریزی شود؟

Mars500_menu_node_full_image

منوی غذا مریخ ۵۰۰

یافته‌ی جالب دیگر این ماموریت شبیه‌سازی شده نشان می‌دهد که بدن ما نمک را به طور دائم جذب و استفاده نمی‌کند. در نتیجه رژیم غذایی فضانوردان مریخ می‌بایست شدیداً کنترل‌شده باشد و به همین علت محققان میزان نمک خورده شده و دفع شده در هر روز را بررسی کردند. به نظر می‌رسد کُلیه انسان نمک را در طی فرآیند یک هفته‌ای دفع می‌کند ولی دفع نمک در بعضی روزها نسبت به روزهای دیگر سخت‌تر انجام می‌شود. علت این رفتار در بدن ما هنوز ناشناخته است ولی فهمیدن آن به تنظیم کردن یک رژیم غذایی حساس ولی دقیق، کمک زیادی می‌کند.

دانشمندان اِسا انتظار دارند نتایج جالب بیشتری از تحلیل اطلاعات به دست آمده در این طی یک سال گذشته پیدا کنند. این یافته‌ها نه فقط برای فضانوردان مفید است بلکه برای هر کسی که در روی زمین در ساعت‌های غیر‌منظم کار می‌کند، مشکلات خواب دارد و یا از فشار خون بالا که به نمک مربوط است رنج می‌برد، نیز کمک می‌کند.

درباره نویسنده

98مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای © 2017 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress