مرور کتاب: راهنمای طراحی و ساخت رصدخانه‌های کوچک

tarahi_7356

راهنمای طراحی و ساخت رصدخانه‌های کوچک

 • نویسنده: پاتریک مور
 • مترجم: فهیمه خورسند
 • ناشر: نشر طلایی
 • نوبت چاپ: اول
 • سال چاپ: ۱۳۸۹
 • تعداد صفحات: ۲۲۲
 • قیمت: ۴۰۰۰ تومان

این روزها شرایط آماتورهای نجومی ایران با ۲۰ سال پیش و ۱۰ سال پیش تفاوت دارد. ۲۰ سال پیش آماتورها عموماً دسترسی به تلسکوپ نداشتند و ۱۰ سال پیش اغلب آماتورهای نجومی تلسکوپی کوچک (مثلاً شکستی ۶ سانتی‌متری یا بازتابی ۴ تا حداکثر ۶ اینچی) داشتند. اما اکنون شرایط به شکلی تغییر کرده است که علاقه‌مندان نجوم در کشورمان به سراغ تلسکوپ‌های ۸ اینچی و ۱۰ اینچی می‌روند. حتی برخی از آماتورها رصدگاه‌هایی را برای خودشان در خارج از شهر و دور از آلودگی نوری تدارک دیده‌اند که هرازگاهی به آن‌جا می‌روند و یکی-دو شب را زیر آسمان تاریک با رصد اجرام دلفریب آسمان می‌گذرانند. در چنین شرایطی است که منجمان آماتور علاقه‌مند، کم‌کم به سراغ ایجاد رصدخانه‌ای شخصی می‌روند تا مکان راحتی برای خودشان در هنگام رصد و مکان امنی برای تلسکوپ‌شان در مواقعی که رصد نمی‌کنند فراهم شود و لازم نباشد برای هر بار رصد، تلسکوپ را با خود حمل کنند و احیاناً مجبور باشند تنظیمات آن را تغییر بدهند.
انواع و اقسام رصدخانه‌های آماده‌ی نصب در بازارهای خارجی و داخلی پیدا می‌شود. اما هزینه‌ی خرید رصدخانه‌های آماده چنان سر به فلک می‌زند که معمولاً از عهده‌ی رصدگران آماتور خارج است. حتی کوچک‌ترین انواع چنین رصدخانه‌هایی ده‌ها میلیون تومان قیمت دارند که هزینه‌های حمل و نصب هم باید به آن افزوده شود. روش جایگزین این است که آماتورهای علاقه‌مند، خودشان دست به کار شوند و شروع به ساخت رصدخانه کنند. این کار، هم می‌تواند هنر محسوب شود (از جنبه‌ی معماری) هم کار فنی است و هم – از همه مهم‌تر – صرفه‌جویی بسیاری در هزینه‌ها خواهد کرد.
ساختن رصدخانه از آن‌چه گمان می‌رود آسان‌تر است. لازم نیست حتماً رصدخانه‌ای که می‌سازید گنبدی سفید باشند. هزار نوع روش برای ساخت رصدخانه وجود دارد. مثلاً رصدخانه‌ای که سقفی کشویی دارد بسیار آسان‌تر ساخته می‌شود و سقف مسطح یا دوشیب آن توجه همسایه‌ها را هم جلب نمی‌کند. برای این‌که با چنین رصدخانه‌هایی آشنا شوید بهترین راه این است که از زبان آماتورهایی که برای خودشان رصدخانه ساخته‌اند روش کار را بپرسید. اگر نمی‌دانید آن‌ها را از کجا پیدا کنید می‌توانید به سراغ کتاب «طراحی و ساخت رصدخانه های کوچک» بروید. در این کتاب، پاتریک مور، آشناترین منجم آماتور جهان که چندی پیش فوت کرد، روش‌های ساخت رصدخانه‌های آماتوری را گردآوری کرده است. در واقع این کتاب ۲۵ نویسنده دارد که هریک خودش رصدخانه‌ای برای خود ساخته و از مراحل ساخت آن عکس گرفته است. توضیح‌ها و طرح‌های موجود در این کتاب به قدری صمیمی و آشنا است که انگار سازنده‌ی رصدخانه یکی از دوستان‌تان است و واقعاً روش کار را برای شما توضیح می‌دهد. این رصدخانه‌ها در اندازه‌های مختلف، از حدود یک متری تا چند متری و با کاربردهای مختلف، از جمله رصدخانه‌ی خورشیدی، رصدخانه‌ی رادیویی، رصدخانه برای عکاسی با سی‌سی‌دی و رصدخانه برای عکاسی اجرام ژرف آسمان وجود دارد. حتی اگر فعلاً قصد ساختن رصدخانه ندارید توصیه می‌کنیم که این کتاب را بخوانید تا ذهنیت مناسبی درباره‌ی آن‌چه می‌توانید در آینده‌ی نزدیک به دست خودتان بسازید به دست بیاورید.

درباره نویسنده

179مطلب نوشته است .

[email protected]

 • baradur

  درود بر شما . .. 
  من چطور میتونم این کتاب روسفارش بدم ؟؟

  • مهدی نجفی زیازی

   شما می توانید با انتشارات این کتاب تماس بگیرید یا از نمایندگی های شهر خودتان تهیه کنید: 
   http://www.talaee.ir/contactus.html

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress