نخستین عکاسی شبانه‌ی کنجکاوی

130124140600-large

مریخ‌نورد کنجکاوی نخستین عکس شبانه‌ی خود را که با دوربین متصل به اهرم بلند آن گرفته شده است از سطح مریخ ارسال کرد. برای گرفتن این عکس، محیط پیرامون با نورهای سفید و فرابنفش نوردهی شده است.

دانشمندان برای گرفتن این عکس به سراغ «لنز تصویربرداری بازوییِ مریخ» یا MAHLI رفتند تا از سنگی که «سایونی» نام‌گذاری شده است از نمای نزدیک در شب عکس بگیرند. محلی که عکاسی در آن انجام شده است نزدیک همان محلی است که گروه هدایت مریخ‌نورد تصمیم دارند در چند هفته‌ی آینده نخستین عملیات حفاری را در سطح مریخ انجام بدهند. دستگاه MAHLI نوعی دوربین رنگی با توانایی کانونی کردن است و منابع نوری از نوع LED دارد. برای دیدن تصاویر گرفته شده از سنگ سایونی در نورهای سفید و فرابنفش، لینک‌های زیر را ببینید:

http://www.jpl.nasa.gov/spaceimages/details.php?id=PIA16711

http://www.jpl.nasa.gov/spaceimages/details.php?id=PIA16712

سرپرست گروهی که این عکاسی را انجام داده‌ است چنین می‌گوید: «علت این‌که این عکس‌برداری علاوه بر نور سفید در نور فرابنفش گرفته شد این بود که امکان یافتن موادی با خاصیت فلئورسانس را داشته باشیم. البته هنوز خیلی زود است تا بتوانیم از اطلاعات مربوط به این عکس‌برداری نتیجه‌گیری علمی کنیم. اگر چیزی در عکس بیابیم که در نور فرابنفش، رنگ سبز، زرد، نارنجی یا قرمز داشته باشد آن‌گاه وجود موادی که خاصیت فلئورسانس دارند در خاک مریخ برایمان قطعی‌تر خواهد شد. برای دریافت اطلاعات بیشتر و تعقیب کردن نتایج به دست آمده از این تحقیق، به لینک‌های زیر مراجعه کنید:

http://www.jpl.nasa.gov/msl , http://www.nasa.gov/msl,

http://mars.jpl.nasa.gov/msl

درباره نویسنده

179مطلب نوشته است .

[email protected]

تمام حقوق این سایت برای © 2017 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress