ده ستاره‌ی پرنور آسمان : (۴) سماک رامح

Arcturus-01w

عکس از فرد اسپناک

سماک رامح چهارمین ستاره‌ی درخشان آسمان است. در افسانه‌ها از این ستاره به عنوان‌ نگهبان شمال آسمان یاد شده است.

نام‌های دیگر

آلفای عوا

فاصله (سال نوری)

۳۶/۷ سال نوری

صورت فلکی

عوا

قدرظاهری

۰/۰۴-

رده‌ی طیفی

k

قدر مطلق

۰/۳-

سماک رامح مراحل پایانی زندگی‌اش را طی می‌کند و در آستانه‌ی تبدیل شدن به یک غول سرخ است. این ستاره ۲۱۱ بار درخشان‌تر از خورشید است. یکی از ویژگی‌های جالب این ستاره رنگی دیدن شدن این ستاره است که اگر با دقت به آن نگاه کنید زرد مایل به نارنجی دیده می‌شود. نکته‌‌ی عجیبی که درباره‌ی این ستاره وجود دارد این است که حرکت خاصه آن متفاوت از ستاره‌های همسایه‌اش است و به نظر می‌رسد این ستاره متعلق به راه شیری نباشد و احتمالاً از جای دیگری به راه شیری پرتاب شده است و یا اتفاق خاصی برایش افتاده که نسبت به همسایگانش با یک سرعت و در یک جهت حرکت نمی‌کند. در واقع چون این ستاره بر خلاف هماسیگان خود حرکت می‌کند تقریباً به سمت ما می‌آید و احتمالاً در سال‌های بعد قدری پر نور دیده خواهد شد.

semak rameh

ستارگانی از این دست معمولاً متعلق به کهکشان‌های دیگری هستند که راه شیری آن‌ها را بلعیده است. چنین اتفاقی بین کهکشان‌ها مرسوم است؛ به اصطلاح کهکشان‌های بزرگ‌تر کهکشان‎های کوچک‌تر را می‌خورند که واژه‌ی علمی آن «کهکشان‌خواری» است. مثال بارز آن کهکشان همسایه‌ی ما یعنی آندرومدا است. اخترشناسان در بررسی نمای‌های رادیویی از هسته این کهکشان متوجه شده‌‌اند که این کهکشان دو هسته دارد و یکی از آن‌ها متعلق به کهکشانی است که آندرومدا قبلاً آن را بلعیده و فقط هسته‌اش باقی مانده است. البته این دو هسته هنوز به هم نرسیده‌اند. جالب است بدانید این اتفاق در مورد کهکشان راه شیری هم افتاده است که از نظر دانشمندان یکی از بهترین مثال‌های  آن در راه شیری؛ بلعیده شدن خوشه‌ی اُمگا قنطورس است. اختر فیزیک‌دانان معتقد‌اند که این خوشه هسته‌ی باقی‌مانده‌ای از یک کهکشان بیضوی بلعیده شده است. مثال دیگری پلی است بین ابر ماژلانی بزرگ و راه شیری که به جریان ماژلانی معروف است و بنظر می‌رسد که ابر ماژلان به وسیله راه شیری در حال بلعیده شدن است.

سماک رامح یک ستاره‌ی بهاری محسوب می‌شود ولی چون به منطقه‌ی شمالی آسمان نزدیک است ما می‌توانیم در تمام سال آن‌را ببینیم یعنی حداقل هر شب چند ساعت در آسمان است. شما می‌توانید به راحتی این ستاره را در آسمان پیدا کنید، اگر دسته‌ی ملاقه‎ی دب‌اکبر را ادامه دهید به سماک رامح می‌رسید.

از همین مجموعه:

ده ستاره‌ی پرنور آسمان : (۱۰) ابط‌الجوزا

ده ستاره‌ی پرنور آسمان : (۹) آخر النهر

ده ستاره‌ی پرنور آسمان : (۸) شعرای شامی

ده ستاره‌ی پرنور آسمان : (۷) رجل‌الجبار

ده ستاره‌ی پرنور آسمان : (۶) عیّوق

ده ستاره‌ی پرنور آسمان : (۵) نسرواقع

درباره نویسنده

98مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress