تلسکوپ‌های شگفت‌انگیز: (۴) رصدخانه‌ی پرتو ایکس چاندرا

chandra_trw

 چاندرا، تلسکوپ پرتو ایکس با بالاترین فناوری، آن‌قدر حساس است که می‌تواند از ذراتی که در اعماق فضا به درون سیاه‌چاله‌ها می‌افتند عکس بگیرد.

تلسکوپ‌های پرتو ایکس، نسبت به تلسکوپ‌های نور مرئی، پدیده‌هایی با انرژی بالاتر را رصد می‌کنند. چاندرا با تحلیل اُفت‌وخیزهای انرژی در سطح پرتوهای ایکسْ تصاویری از عالم ثبت می‌کند و در این کار از مجموعه‌ای از آینه‌های لوله‌شکل استفاده می‌کند که در مجموع دهانه‌ای به قطر ۲٫۷ متر می‌سازند. از آن‌جاکه تصاویر این رصدخانه با امواج انرژی بسامد بالاتر ساخته می‌شوند از تصاویر هابل واضح‌ترند و چاندرا ابزار حساس‌تری محسوب می‌شود؛ این تلسکوپ ۲۵ بار حساس‌تر از هر تلسکوپ پرتو ایکس دیگری است. این رصدخانه‌ی فضایی همچنین در مداری ۲۰۰ بار دورتر از هابل به دور زمین می‌گردد، بنابراین می‌تواند نگاه ژرف‌تری به فضا بیندازد و تا ۱۰ میلیارد سال نوری دورتر از زمین را ببیند.

رصدخانه‌ی پرتو ایکس چاندرا تصاویر بسیار واضحی از بقایای ابرنواختری، اختروش‌ها، ستاره‌های منفجرشونده، سیاه‌چاله‌ها، سحابی‌ها، و ماده‌ی تاریک و نیز دیگر پدیده‌ها گرفته است. دانشمندان بر این باورند که چاندرا سهم شگفت‌انگیزی در درک ما از منشأ حیات خواهد داشت. البته تلسکوپ فضایی دیگری هم داریم که عالم را در طول‌موج دیگری رصد می‌کند.

جولیا لیتون

مترجم: شادی حامدی آزاد

از همین مجموعه:

ده تلسکوپ شگفت‌انگیز

(۱۰) تلسکوپ بزرگ آفریقای جنوبی

(۹) رصدخانه‌ی کک

(۸) تلسکوپ بزرگ قناری

(۷) تلسکوپ بسیار بزرگ (ٰVLT)

 (۶)تلسکوپ بزرگ دوچشمی

(۵)تلسکوپ فضایی هابل

 

 

درباره نویسنده

146مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای © 2017 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress