رکوردهای فضایی: بیشترین اقامت در مدار ماه

03

در هر شش مأموریت فرود انسان بر ماه ۳ فضانورد شرکت داشتند. مأموریت دو نفر از این فضانوردان، فرود بر ماه بود و نفر سوم مأموریت داشت که مدارگرد را به دور ماه هدایت کند و منتظر بازگشت دو فضانورد دیگر از سطح ماه باشد. در میان فضانوردانی که چنین مأموریتی داشته‌اند رونالد اِوانس، فضانورد مأموریت آپولو ۱۷، رکورددار مدت زمان اقامت در ماه است.02

رونالد اوانس یکی از ۱۹ فضانورد منتخب ناسا در سال ۱۹۶۶ بود. او در فهرست فضانوردان ذخیره‌ی مأموریت‌های آپولو ۷ و آپولو ۱۱ قرار گرفت اما نخستین و تنها مأموریت فضایی‌اش آپولو ۱۷ بود که آخرین مأموریت سرنشین‌دار به ماه محسوب می‌شد. در این سفر یوجین سرنان و هریسون اشمیت او را همراهی می‌کردند. این دو فضانورد رکورد بیشترین اقامت در ماه را به نام خودشان ثبت کرده‌اند. وقتی که به نزدیک ماه رسیدند، طبق برنامه، اوانس در فضاپیما باقی ماند و دو فضانورد دیگر روی ماه فرود آمدند. البته اوانس هم در مدار ماه بی‌کار نبود و مأموریت‌هایی برای انجام دادن داشت، از جمله عکس‌برداری‌های برنامه‌ریزی شده از هدف‌های معین، رصدهای تعیین شده و کنترل بسیاری از دستگاه‌ها و تجهیزاتی که در فضاپیما تعبیه شده بود. به این ترتیب او توانست با شش روز و چهار ساعت (۱۴۸ ساعت) گردش به دور ماه رکوردی را به نام خود ثبت کند.

اوانس در راه بازگشت به زمین نیز یک مأموریت مهم و برنامه‌ریزی شده را انجام داد. در این مأموریت او یک راهپیمایی فضاییِ یک ساعت و شش دقیقه‌ای را با موفقیت به پایان برد. رونالد اوانس در سال ۱۹۷۶ پس از ۲۱ سال خدمت از نیروی دریایی آمریکا بازنشسته شد اما فعالیت‌های فضانوردی خود را همچنان با ناسا ادامه داد و در برنامه‌های شاتل‌های فضایی همکاری کرد. او در سال ۱۹۹۰ بر اثر حمله‌ی قلبی در آریزونای آمریکا درگذشت.

برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی مأموریت آپولو ۱۷ این‌جا را کلیک کنید.

از همین مجموعه:

 طولانی‌ترین مأموریت بانویی فضانورد

پیرترین فضانورد؛‌جان گلن

بیشترین مدتی که فضانوردان روی ماه بودند

دورترین فاصله از زمین

جوان‌ترین فضانورد؛ گرمان تیتوف

بیشترین سرعت دور شدن از زمین

 نخستین راه‌پیمایی فضایی

نخستین انسان در فضا

طولانی‌ترین سفر فردی به فضا

درباره نویسنده

179مطلب نوشته است .

[email protected]

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress