کوچک‌ترین سیاره‌ی فراخورشیدی

e1236fc65f9edc65fadf7a3579eb749c

اخبار فراخورشیدی‌ها بیشتر دور سیاره‌های زمین‌مانند می‌گردد اما خبر امروز درباره‌ی کوچک‌ترین سیاره‌ی فراخورشیدی است که تا به حال کشف شده است. این سیاره‌ی کوچک کپلر-۳۷b به دور ستاره‌ی کپلر-۳۷ می‌گردد. فضاپیمای کپلر سه سیاره‌ی کپلر-۳۷b، کپلر-۳۷c و کپلر-۳۷d را به روش گذر در دوره‌ای ۹۷۸ روزه پیرامون ستاره‌ی مادر یافته است. ستاره‌ی مادر این منظومه، ستاره‌ای معمولی در رشته‌ی اصلی است و تقریباً ۸۰ درصد جرم خورشید را دارد با این‌حال دمای این ستاره از خورشید ما بسیار کم‌تر است.

با روش گذر به راحتی می‌توان جرم و شعاع ستاره‌ی مادر را یافت و پس از آن یافتن جرم و اندازه‌ی سیاره‌های این منظومه بسیار ساده است.  سه سیاره‌ی این منظومه‌ی فراخورشیدی تقریباً کوچکند و به ترتیب  کپلر-۳۷b، کپلر-۳۷c اندازه‌ای برابر با ۰٫۳، ۰٫۷ زمین و کپلر-۳۷d دو برابر زمین است. 

اما چه چیزی درباره‌ی کوچک‌ترین سیاره‌ی فراخورشیدی می‌دانیم؟ این سیاره‌ی سنگی و بدون جوّ، شعاعی برابر با یک‌سوم شعاع زمین دارد تقریباً هم‌اندازه‌ی ماه و کوچک‌تر از عطارد است. این سیاره نسبت به عطارد در فاصله‌ای بسیار نزدیک‌تر به ستاره‌ی میزبان منظومه‌ دارد و در ۱۳ روز مدار خود را به دور آن طی می‌کند. با این‌که کپلر ۳۷ از خورشید سردتر است، دمای این سیاره‌ی کوچک آن‌قدر بالا است که می‌توانیم مطمئن باشیم که از آب مایع و حیات بر آن خبری نیست. حال باید دید که دفعه‌ی بعد و در یافته‌های جدیتر کپلر سیاره‌ی فراخورشیدی دیگری این رکورد را خواهد شکست یا کپلر ۳۷b همچنان رکوددار خواهد بود.

هنوز اطلاعاتی بیشتر از این درباره‌ی این سیاره و منظومه‌ی میزبانش منتشر نشده است. اما به محض انتشار خبرهای جدیدتر، آن‌ را در اختیار شما می‌گذاریم.

منبع: sky&telescope

 

درباره نویسنده

166مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای © 2017 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress