اینفوگرافی: شهاب٬ شها‌ب‌سنگ و شهاب‌واره

Sky-Stones--Translated

برخورد شهاب‌واره‌ای به یکی از شهرهای روسیه سبب شد تا بسیاری از ما بیش از پیش به مقوله‌ی تخته‌سنگ‌های فضایی توجه کنیم. تیم لیلیز٬ با جمع‌آوری اطلاعاتی کوتاه و مفید٬ یک اینفوگرافی زیبا ساخته است تا تفاوت این تخته‌سنگ‌ها را به شما نشان‌ دهد.

سیارک‌ها معمولاً بزرگ‌تر از تکه‌‌سنگ‌های مدار میانی مریخ و مشتری‌اند. گاهی اوقات مدار آن‌ها تغییر می‌کند و به سوی خورشید کشیده می‌شوند که در این صورت به زمین هم نزدیک می‌شوند. 

به نقل از Universe Today ٬ دنباله‌دارها بسیار شبیه به سیارک‌ها هستند با این تفاوت که ممکن است میزبان یخ٬‌ متان٬ آمونیاک یا عناصر بیشتری باشند. همین عناصر سبب می‌شوند که پوسته‌ای مه‌آلود به دور آن شکل بگیرد که به آن گیسو می‌گویند. البته این پوسته زمانی هویدا می‌شود که دنباله‌دار به خورشید نزدیک شده باشد که در این‌صورت علاوه بر گیسو٬‌ دم نیز رویت‌پذیر خواهد بود. دو سرمنشاء اصلی برای دنباله‌دارها مطرح شده است:  به نظر می‌آید که منشاء دنباله‌دارهای بلنددوره ابر اورت باشد. ۲۰۰ سال طول می‌کشد تا دنباله‌دارهای بلنددوره٬ یک دور کامل خورشید را بگردند. از سوی دیگر گفته می‌شود که منشاء دنباله‌دارهای کوتاه‌دوره٬ کمربند کایپر است.

پاره‌سنک‌های فضایی که از سیارک‌های کوچک‌ترند را شهاب‌واره می‌گویند. شهاب‌واره‌ها تکه‌ای از ماده‌ی بین‌سیاره‌ای‌اند که از یک‌ کیلومتر کوچک‌ترند. اندازه‌ی متوسط این اجرام در حدود چند میلی‌متر برآورد شده است.  بسیاری از آن‌ها  آنقدر کوچک هستند که با ورود به جوّ زمین بخار می‌شوند و هرگز به سطح سیاره برخورد نمی‌کنند. این اجرام هنگامی که وارد جوّ زمین می‌شوند نام‌های گوناگونی برای خود پیدا می‌کنند. 

 شهاب٬ برق نوری است که بر اثر سوختن یک پاره‌سنگ فضایی در آسمان شب می‌بینیم. دقت کنید که «شهاب» به برق نور اطلاق می‌شود نه  خود آن پاره‌سنگ.

اگر هر یک از این شهاب‌واره‌هایی که وارد جوّ زمین می‌شوند به طور کامل نسوزند و بخشی از آن‌ها سالم بماند و روی زمین فرو بیاید٬ به آن «شهاب‌سنگ» می‌گویند. تقریباً بیشتر شهاب‌سنگ‌هایی که روی زمین پیدا می‌شوند بسیار کوچک‌اند. جرم آن‌ها از حدود چند گرم (به‌اندازه یک ریگ) تا صدکیلوگرم و حتی سنگین‌تر از آن متغیر است.

درباره نویسنده

174مطلب نوشته است .

[email protected]

 • جعفر رضایی

  از مطالب شما استفاده کردم و ممنون از شما
  من سنگجو هستم و چندین سنگ که احتمال میدم شااب سنگ باشه پیدا کردم ولی رنگ انه سباه است و ابشدگی های عبور از جو را دارند
  حدود وزن ۲۰۰ گرم
  کجا میتونم اصیل بودنش را بفهمم
  با تشکر از شما

 • خیلی جلب بود ممنون

 • مهدی نجفی زیازی

  اصلاحیه: خوانندگان عزیز کانوت٬ من در نسخه‌ی پیشین این اینفوگرافی٬‌در تعریف مربوط به دنباله‌دارها٬ به‌اشتباه «نواحی بیرونی منظومه‌ی شمسی» را «بیرون منظومه‌ی شمسی» ترجمه کرده بودم٬ که ممکن بود ایجاد کژفهمی کند. بنابراین نسخه‌ی پیشین را اصلاح کردم و نسخه‌ی جدید تقدیم‌تان شده است. از شما نیز خواهش می‌کنم که به این موضوع دقت کنید: درصورتی که قبلاًً اینفوگرافی را بازنشر کرده بودید توصیه می‌کنم این نسخه را جایگزین نسخه‌ی پیشین کنید. با عرض پوزش
  پیروز باشید

تمام حقوق این سایت برای © 2017 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress