خبر تصویری: شکار ستاره‌های پُرجرم با هرشل

737661main_pia16881-673

در این نمای جدید از ابرستاره‌‍ساز W3، تلسکوپ فضایی هرشل داستان متولد شدن ستاره‌های پُرجرم را بازگو می‌کند. ناحیه‌ی W3 ابر وسیعی است که زایشگاه ستاره‌ای محسوب می‌شود و در فاصله‌ی ۶۲۰۰ سال نوری دورتر در بازوی برساوش که یکی از بازوان مارپیچی اصلی کهکشان راه شیری است، آرمیده است.  

دانشمندان با مطالعه‌ی نواحی ستاره‌ساز در این ابر وسیع می‌توانند به چگونگی تشکیل آن‌ها یعنی یکی از معماهای اصلی تولد ستاره‌های پرجرم  پی ببرند. مساله این است در حین شکل‌گیری این ستاره‌ها تابش انفجاری این ستاره‌ها آنقدر قوی است که می‌بایست مواد زیادی که از آن تغذیه می‌کنند را به اطراف پرتاب کنند پس چگونه ستاره‌ا‌ی می‌تواند پر جرم شود؟

به نقل از وب‌سایت تلسکوپ هرشل مشاهدات W3 راه حل ممکن را این طور بیان می‌کند:  به نظر می‌ رسد در این نواحی بسیار چگال  فرآیند متوالی در حال انجام است؛ مواد خام جابه‌جا می‌شوند، فشرده می‌شوند و تحت تاثیر خوشه‌های ستاره‌ای جوان و پرجرم محبوس می‌شوند که به آن‌ها پیش ستاره می‌گوییم. سپس در اثر تابش‌های قوی و بادهای قدرمتند، این ستاره‌های پر جرم می‌توانند ساخته شود و توده‎هایی از مواد متمرکز شده را در خود نگه دارند و به رغم انرژی خروجی باورنکردنی‌شان، طی سال‌های پرهیاهوی نخست زندگی‌شان به تغذیه از آن‌ها ادامه دهند. ناحیه‌ی ستاره‌ساز پیچیده‌ی W3، یکی از بزرگ‌ترین نواحی در حاشیه‌ی بیرونی راه‌شیری است که میزبان ستاره‌های کم‌جرم و پرجرم است. تفاوت بین ستاره‌های کم‌جرم و پرجرم می‌توانند تا ۸ برابر جرم خورشید ما باشد.

گره‌های آبی درخشان و پرتراکم از غبار که در ستاره‌های پرجرم را شکل می‌دهند ناحیه‌ی چپ بالای تصویر را احاطه‌ کردند. تابش‌های شدید که از این نوزادان ستاره‌ای ساطع می‌شوند گاز و غبار پیرامون‌شان را داغ کرده‌اند که باعث شده است از نگاه چشمان تیزبین فروسرخ هرشل بیشتر بدرخشند. ستاره‌های پرجرم پیرتری نیز این تصویر دیده می‌شوند که آبی به نظر می‌رسند و نمونه‌ای از آن در پایین و چپ تصویر دیده می‌شود. شبکه‌های گسترده‌ای از گاز و غبار سرد نیز در این صحنه تنیده شده است که به شکل ساختارهای ستون مانند و رگه‌های سرخ دیده می‌شوند. تعدادی از این هسته‌های سرد نواحی ستاره‌سازِ ستاره‌های کم جرم را پوشانده است که زرد دیده می‌شوند.

درباره نویسنده

98مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress