دو زمین در یک منظومه‌ی ستاره‌ای؟

KEPLER

 تاکنون بیش از هزاران سیاره‌ی فراخورشیدی نامزد شده‌اند و در انتظار بررسی‌اند و بیش از ۱۰۰ سیاره‌ی فراخورشیدی تأیید شده‌اند و ما بسیاری از این اکتشافات را مدیون تلسکوپ فضایی کپلر هستیم. احتمالاً خبرهای فراوانی از کشف سیارات فراخورشیدی شنیده‌اید و آن‌قدر شنیده‌اید که شاید اگر تیتر یکی دیگر از اخبار٬ کشف سیاره‌ی فراخورشیدی باشد از روی آن بی‌تفاوت بگذرید. اما این خبر با همه‌ی آن‌های دیگر تفاوت دارد. به‌تازگی تلسکوپ فضایی کپلر٬‌ شکارچی ماهر سیارات فراخورشیدی٬ ۵ سیاره‌ یافته است که دوتای آن‌ها در موقعیتی قرار گرفته‌اند که امکان میزبانی آب برای‌شان ممکن است. و آب همان مایه‌ی حیات است!

برای نخستین بار تلسکوپ‌ فضایی کپلر٬ مدرک محکمی را از حضور نه یک بلکه دو سیاره‌‌ی زمین‌مانند آن هم در یک «منطقه‌ی سکونت‌پذیر» حول ستاره‌ای به ارمغان آورده است. ویلیام بروکی٬ دانشمند ارشد مأموریت کپلر می‌گوید: «ما بسیار خوشحالیم که موفق شدیم تا دو سیاره‌ را در منطقه‌ی سکونت‌پذیر کشف کنیم. شاید بتوان گفت که اقبال‌مان برای‌ پیدا کردن سیاره‌ای شبیه به زمین دو برابر شده است. سیاره‌ای که همگی‌مان علاقه‌ داریم تا روزی پیدایش کنیم. هنگامی که درباره‌ی زمین و مریخ فکر می‌کنیم به خود می‌گویم اگر مریخ کمی بزرگ‌تر بود یا اگر مشتری انقدر نزدیک نبود٬ آن موقع ما دو تا سیاره در منطقه‌ی سکونت‌پذیر داشتیم و می‌توانستیم به دیگری سفر کنیم.»

آن دو سیاره‌ی بحث‌برانگیز در بیرونی‌ترین مدارها٬‌ به دور ستاره‌ی مادر خود یعنی کپلر۶۲ در حال گردش‌اند. سیاره‌ی دورتر٬ کپلر ۶۲f است که حدود ۱/۴ بار بزرگ‌تر از زمین است و هر ۲۶۷ روز یک‌بار ستاره‌ی خود را دور می‌زند. اریک اگل٬ منجم دانشگاه واشنگتن‌دی‌سی در این‌باره به دیسکاوری گفت: « خیلی صریح و سریع تصور شد که ممکن است این سیاره‌‌ سطحی از آب مایع داشته باشد». این سیاره در میان فراخورشیدی‌های دیگر نزدیک‌ترین اندازه را به اندازه‌ی زمین دارد. البته این رکوردی است که احتمالاً تا چندی دیگر شکسته خواهد شد.

سیاره‌ی دیگر٬ کپلر ۶۲e نام دارد و حدود ۱/۶ بار بزرگ‌تر از زمین است و هر ۱۲۲ روز یک بار٬ دور ستاره‌ی خود می‌گردد. بررسی احتمال آب روی یکی از این دو سیاره یا هردو آن‌ها از توان تلسکوپ فضایی کپلر و بقیه‌ی‌ تلسکوپ خارج است. در واقع کاری که کپلر می‌کند این است که با اندازه‌گیری منحنی نوری ستاره‌ی مادر متوجه می‌شود که سیاره‌ای به دور آن در حال گردش است. بررسی داده‌های دریافتی فرآیندی طولانی و طاقت‌فرسا را طی می‌کند. هر بار که مجموعه‌ی داده‌هایی از تلسکوپ کپلر دریافت می‌شود٬ دانشمندان حدود ۱۸ هزار مورد جالب توجه در آن پیدا می‌کنند!

Kepler62

بروکی می‌گوید: « ما در هر بازه‌ی زمانی با هزاران نامزد سیاره‌ی فراخورشیدی مواجهیم. یکی از آن‌ها را انتخاب می‌کنیم٬ با کمک تلسکو‌پ‌های زمین‌پایه به‌خوبی تحلیل و بررسی‌اش می‌کنیم و مطمئن می‌شویم که هییچ چیز دیگر جز یک سیاره نمی‌تواند باشد. همه‌ی احتمالات را باید در نظر گرفت.»

کار دانشمندان هنوز با منظومه‌ی Kepler-62 تمام نشده است. هنوز احتمال حضور سیاراتی که ممکن است بازه‌ی مداری طولانی‌تری داشته باشند بررسی نشده است. بروکی می‌گوید:« من چندان تعجب نخواهم کرد که اگر در آینده یک٬ دو یا حتی ۳ سیاره‌ی دیگر را نیز پیدا کنیم.»

گروه کپلر پیش از این ستاره‌ای را با شش سیاره کشف کرده بودند و ازطرفی دیگر گروهی از محققان اروپایی با تلسکوپ و روشی متفاوت یک منظومه‌ی هفت‌سیاره‌ای کشف کرده‌اند.

برگرفته از:‌ Discovery News 

kepler 62برای این‌که درک بهتری از منظومه‌های ستاره‌ای کشف شده و سیارات‌شان داشته باشید خوب است٬ نگاهی به این انیمیشن زیبا و کارآمد محصول وب‌سایت نیویورک تایمز بیاندازید!

انیمیشن‌ مجموعه‌ی سیارات کپلر از نیویورک تایمز

درباره نویسنده

174مطلب نوشته است .

[email protected]

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress