ده نکته‌ی جالب درباره‌ی استیون هاوکینگ

از برخی باورهای علمی او تا کارهایی که نوشته است، شاید نکته‌هایی وجود داشته باشند که شما درباره‌ی این نابغه‌ی مشهور ندانید.

از برخی باورهای علمی او تا کارهایی که نوشته است، شاید نکته‌هایی وجود داشته باشند که شما درباره‌ی این نابغه‌ی مشهور ندانید.

جین مک‌گرث

ترجمه: شادی حامدی آزاد

حتی اگر پیشرفت‌های جدید علم فیزیک را از نزدیک و بادقت دنبال نکنید احتمالاً نام فیزیک‌دان مشهور بریتانیایی، استیون هاوکینگ، را شنیده‌اید. باعث مباهات اوست که توانسته مفاهیم پیچیده‌ی فیزیکی را به زبانی ساده و برای عموم مردم در کتاب پُرفروش خود، تاریخچه‌ی زمان، بنویسد. از او کتاب‌های دیگری هم به فارسی ترجمه شده که شاید شما علاقه‌مندان به علم آن‌ها را نیز خوانده باشید.

اما حتی اگر خیلی هم خوب با هاوکینگ آشنا باشید، شاید این نکته‌های جالب را درباره‌ی زندگی او ندانید؛ نکاتی از دوران مدرسه‌ی او و آغاز تدریجی بیماری مرموزش تا اندیشه‌های او درباره‌ی آینده‌ی نسل بشر. مثلاً برای بسیاری جای شگفتی است که، باوجود تأثیرگذاری عمومی کارهای هاوکینگ، چرا تاکنون جایزه‌ی نوبل فیزیک به او اهدا نشده است. هرچند در این مقاله به برخی از افتخاراتی که او کسب کرده می‌پردازیم.

یک نکته‌ی جالب درباره‌ی او این است که هاوکینگ در ۸ ژانویه ۱۹۴۲ متولد شده که اتفاقاً درست برابر است با سیصدمین سال‌مرگ گالیله! این تازه دست‌گرمی بود! حالا به برخی حقایق جالب و باورنکردنی درباره‌ی استیون هاوکینگ می‌پردازیم؛ ازجمله درباره‌ی داستان بسیار الهام‌بخش زندگی او.

هاوکینگ علی‌رغم نمره‌های پایین، سرانجام توانست به دانشگاه آکسفورد راه پیدا کند.

هاوکینگ علی‌رغم نمره‌های پایین، سرانجام توانست به دانشگاه آکسفورد راه پیدا کند.

۱۰- در مدرسه نمره‌های متوسط می‌گرفت

این روزها هاوکینگ را فردی با ذهنی خلاق و درخشان می‌دانیم که فهمیدن تئوری‌های او برای افراد غیردانشمند دشوار است. به همین سبب متعجب می‌شوید وقتی بفهمید که او در دوران مدرسه شاگرد چندان خوبی نبوده و از درس و مدرسه فراری بوده است. درواقع وقتی ۹ساله بوده نمراتش در میان بدترین نمره‌های کلاس بوده و با تلاش بیشتر می‌توانسته است نمره‌ها را به نزدیک میانگین، اما نه بهتر، برساند.

با این حال، او از سن پایین علاقه‌مند به سردرآوردن از رازورمز هر چیز بود. همه او را به این ویژگی می‌شناختند که دوست داشته ساعت‌ها و رادیوها را از هم باز و داخل‌شان را بررسی کند. البته خودش اعتراف می‌کند که اغلب نمی‌توانسته وسایل بازشده را دوباره سرهم کند تا باز کار کنند.

جالب است که، باوجود نمره‌های بد او، معلم‌ها و هم‌شاگردی‌‌هایش گویی می‌دانستند نابغه‌ای در میان خود دارند؛ شاهدش هم این که لقب او در مدرسه «اینشتین» بوده است. مشکل نمره‌های متوسط او این بود که پدرش دوست داشت او را به دانشگاه آکسفورد بفرستد ولی بدون بورسیه پول کافی برای این کار نداشت. خوشبختانه وقتی نوبت به امتحان بورسیه رسید او موفق شد نمره‌ی تقریباً عالی در رشته‌ی فیزیک کسب کند.

این سری مقاله را می‌توانید شنبه‌ها دنبال کنید.

درباره نویسنده

146مطلب نوشته است .

 • محمد

  خودش گفته دوست عزیز

 • هازارزه

  جهان نه آغازی ندارد که آغاز گری داشته باشد.انررژی جاودانه است .تنها تغیر شکل می دهد از شکلی به شکلی دیگر.شروع وپایان یک شکل را می توان بررس وتخمین زد.اما هستی ها جاودنه است چراکه انرژی جاودانه است (هازارزه -خودباور(

 • Negin

  زندگی جالبی داشته و همینطور حیرت انگیز اما اینکه ی فرد پس از سالها اعتقاد به خدا ناگهانی خودش رو خداناباور بخونه یکم ناواضح و مبهمه …خیلی دوست دارم بدونم چرا؟!

 • سمیرا

  با سلام خدمت دکتر بابایی.من دانشجوی ارشد کیهان شناسی می باشم و پایان نامه ی من دربارهی ماده تاریک و انرژی تاریک می باشد از شما خواستارم که در باره ی ساختار بزرگ مقیاس و تابش زمینه ی کیهانی و ناحیه ی قطع gzk کمی برایم توضیح دهید.
  با تشکر

 • ای کاش یک نفر بعضی ایات قران رابرای اقای هاپکینز بخونه .من تعداد زیادی ازایات رو یادداشت کرده ام که  بسیاری از اتفاقات اسمانی را توضیح داده .جایی که فرموده .وخداوند برعرش تکیه زده است.ویا درخت توبا وشاخه های بسیار زیاد ان .که اکنون دانشمندان کل هستی را به صورت خوشه ای کشف کرده اند ویا ستار ه ی دنباله دار که خود با همین وازه در قران امده است ویا وازه ی فرستاده که بارها امده خود اشاره به فرستنده های بسیار قوی دارد……

  • فتاح

   بسم الله النور

   باسلام و احترام

   واقعا فرمایش شما بجاست.
   دوستانی که اهل مطالعه قرآن هستند حتما به آیاتی برخورده اند که رگه هایی از علم نجوم در آنها بوده و ذهن خوانننده را به خود مشغول کرده باشد.هر از چند وقتی خبری می خوانیم که یکی از اکتشافات و یا یافته های علمی در غرب را با یکی از آیات کلام الله تطبیق می دهند اما متاسفانه تا بحال ندیدم در کشور ما کسی روی مفاهیم و تفسیر این آیات به طور علمی کار کند.
   اگر احیانا چنین موردی هست ممنون می شوم که دوستان به بنده اطلاع دهند.
   [email protected]

   سپاس

  • شاهرخ

   ای کاش تو یه کم تحقیق میکردی دادا تا بفهمی همه اینا یک مشت حرفهای عامیانه و عادی هست و به بمب اتم و سیاهچاله هیچ ربطی نداره که ربطش میدید خدا خودش زبون داشت مستقیم بگه بمب اتم نه اینکه بنده هاش براش تفسیر کنند به علم روز هر زمان

 • عباس آریا

  باسلام و درود.بنده یک سابقه تصادف و کما دارم که خیلی از وقایای عالم بعد از مرگ رو مشاهده کردم و سوالات ماورایی که در ذهن همگان هست و خیلی ها دنبال پاسخ این مجهولات و دنیای روح یا روان هستند را میتوانم پاسخگو باشم.آنجا که من بودم پرواز در بی زمانی و بی مکانی .دیدار با مردگان.تجسس در آسمان.تله پاتی با پدر بزرگانم که از دنیا رفتند.شوق رهایی و لذت فوق العاده از رفتن به آنجا.و جالب مشاهده خدا در روی زمین در شکل وبعدی همسان آدمی و خصوصا در میان گندم و آب و علفزار.وخیلی ماجراهای دیگری که تا به حال بعید میدانم کسی دیده یا شنیده باشد… ولی هرگز کسی رو ندیدم که تا این حد رفته و اطلاعات داشته باشد.ودر جستجوی یک پایگاه اطلاعاتی هستم که کمک کند تا من این اطلاعاتم را در اختیار همگان بگزارم شاید به خیلی ها کمک کند.مخصوصا در هدف زندگی 

  • وحید

   روح انسان از خداست بنابراین وقتی از جسم خارج میشه  محدودیتهای جسم رو دیگه نداره و میتونه کارهای عجیب زیادی بکنه. نمونه‌ی کار مرتاض‌های هند و جادوگران آفریقا و سرخپوستان آمریکا هستند که کارهاشونو هیچ معادله‌ی فیزیکی نمیتونه توجیه کنه. درباره‌ی این هاوکینگ من چیزهایی شنیده‌ام که احساس خوبی ندارم با این همه به به و چه چهی که میکنند.

   • صابر

    بزرگوار برای تمامی مواردی ک گفتید ب میزان قابل توجهی توجیه علمی وجود دارد.
    در مورد مرتاض ها هم باید گفت کارهایی رو انجام میدن ک نیاز ب دقت و تمرکز داره و هیچ جدایی روح از بدنی وجود نداره ک بخواهیم کاراشونو ماوراطبیعت بدونیم.
    ب گفته استاد گرانقدر عرصه فیزیک و زندگی جهان هیچ حد و مرزی نداره و این ما هستیم ک میخواهیم یک توحیه برای نظم جهان پیدا کنیم.
    پس باید بی حدو مرز زندگی کرد.
    در نهایت تا زمانی ک زندگی هست امید هست

    • شاهرخ

     در کل چیزی با نام روح در بدن هیچ موجودی وجود نداره که بخواد روج خدا باشه یا انسان اون موقع هم که شما تو کما بودی همه اینها حرکات مغزتان بوده حتی پس از مرگ هم بین ۳۰ ثانیه تا دو ساعت حتی مغز هنوز فعال است
     تمام چیزهایی هم که شما دیدی افکارتان بوده موقع کما باورهایتا از همه چیز اگر باور داشتید که تناسخ میابید وارد یک جنین دیگری میشدید برای به دنیا امدن دوباره در حقیقت همش تخیلات مغزه یه کم مطالعه کنید علم برا همش جواب داره و هیچ چیز عجیبی نیست اینا زیاد ذوق نکن دادا

  • سلام من فرزادم اگر بگم من میتوانم کمکى کنم دروغه اما میتوانید اسراره خداوند بزرگ را با یک کارگردان مستند ساز در میان بگذارید تا انشالاه راحنمایى درست میکنن شمارو
   به اومید حق که هر چى زودتر مطالب ارزشمند شمارو در رسانه یا دانشگاه ها بشنوم یا ببینم🙏

 • علی

  منم درسم خیلی داغون بوده…

  یعنی امید داشته باشم؟!!!!

 • آوا

  اینکه دوازده نکته بود!!!
  دروغ چرا مینویسی؟

  • تحریریه‌ی کانوت

   دوست عزیز این مطلب ۱۰ نکته داره که در ۱۰ بخش منتشر شده. شما چطور ۱۲ نکته دیدید؟ ممنون می‌شیم که به ما بگید تا ایراد رو برطرف کنیم. مورد بعدی این‌که می‌تونید مطمئن باشید که نویسنده‌ها و مترجم‌های وب‌سایت کانوت، هرکدوم سعی می‌کنند مطالب رو به‌درستی، تمام و کمال،‌ ساده و زیبا در اختیار خواننده‌های عزیز بذارن. مطالب بارها چک می‌شه اما خب این‌که ایرادی در مطالب باشه یا نکته‌ای از قلم بیافته،‌ امر طبیعی است. ما در کانوت سعی می‌کنیم اشتباهات رو به حداقل برسونیم و خوشحال می‌شیم دوستان علاقه‌مندی مثل شما، مطالب رو حتی بادقت‌تر از خود ما، می‌خونن، بررسی می‌کنن و اگر ایرادی ببینن به ما انتقال می‌دن تا برطرف بشن. اما بسیار مهمه که وقتی ایراد یا اشتباهی می‌بینیم برای انتقال دادنش از ادبیات و لحن صحیحی استفاده کنیم. طبیعتاً افرادی که لطف می‌کنن، وقت می‌ذارن و با علاقه و زحمت مطلب رو می‌نویسن یا ترجمه می‌کنن قصد «دروغ‌گویی» یا انتقال اشتباه مفاهیم رو ندارن. و استفاده از بعضی لغات و لحن‌ها در حق این افراد بی‌انصافی است کمااین‌که بهتره به این هم توجه کنیم که وقتی داریم ایرادی رو می‌گیریم؛ ۹۰ درصد مواقع درست می‌گیم اما نباید فراموش کنیم که ۱۰ درصد مواقع هم شاید این خود ما باشیم که به اشتباه موضوعی رو متوجه شدیم. ما خوشحال می‌شیم که شما مطالب ما رو بخونید و به ما ایرادهامون رو بگید تا کیفیت مطالبمون بهتر بشه و شما هم لذت ببرید؛ اما لطفاً این کار رو با لحنی مناسب و درخورِ تحریریه و اعضای کانوت انجام بدید. ممنون از توجهتون.

 • و

  توضیح بیگ بنگ توسط دکتر امیدیانی
  دیدن این فایل تصویری خیلی در این مورد بکار می اید بسیار بسیار عالی
  http://www.aparat.com/v/hjia7

 • البته دانشمندانی مثل ادیسون یا خود انیشتین هم تقریباً این گونه بودند، یعنی در دوران مدرسه نمرات خوبی نداشتند.

  در مورد ادیسون می گن یه روز از طرف مسئولان مدرسه نامه ای بهش می دن و می گن این رو ببر به والدینت بده تا بخونند. مادر ادیسون وقتی نامه مسئولان مدرسه رو می خونه می بینه اونا نوشتند: “متأسفانه پسر شما خیلی بی استعداد و کودن است و مدرسه نمی تواند چیزی به او یاد دهد …” ادیسون کنجکاو می شه و از مادرش می پرسه در نامه چی نوشته ؟ مادرش می گه: “عزیزم، در نامه نوشته، استعداد و هوش پسر شما فراتر از سطح مدرسه ماست و ما نمی توانیم چیز بیشتری به او یاد دهیم!” از اون روز به بعد مادر ادیسون آموزش پسرش رو شخصاً بر عهده می گیره و همونطوری که همه می دونیم از کسی که به نظر مسئولان مدرسه کودن و بی استعداد تصور می شده یه نابغه و دانشمند بزرگ می سازه. اونطوری که گفته می شه ادیسون از محتوای واقعی نامه وقتی آگاه می شه که سال ها بعد و پس از فوت مادرش در یکی از جشن تولدهاش به عنوان افتخار و این که به بقیه ثابت کنه از همون دوران کودکی با استعداد و نابغه بوده، تصمیم می گیره این نامه ی قدیمی رو برای دوستاش می خونه! تازه اونجا بوده که متوجه می شه مادرش چه خدمت بزرگی بهش کرده.

  متأسفانه در کشور ما هم آموزش و پرورش و حتی آموزش عالی اصلاً حال و روز خوشی نداره، اغلب یه سری چرندیات و حفظیات رو به خورد بچه ها می دن و اونا بدون این که درک درستی از موضوع داشته باشند باید مثل یه کامپیوتر این اطلاعات رو در مغزشون ذخیره کنند! در این سیستم معمولاً کسانی موفق می شن که مطالب رو خوب حفظ کنند، از روش های تستی!!! و راه حل های کلیشه ای و کوتاه در حل مسائل استفاده کنند و به اصطلاح عامیانه ای که هممون می دونیم “خرخوانی” کنند! تا در بزنگاه های مسخره ای مثل کنکور، رتبه ی خوبی بیارند! با این شیوه آموزشی غلط متأسفانه هر ساله دارند استعدادهای فراوانی از بین می رن.

 • سعید

  همین که نابغه باشی خودش یه دنیا شگفتی و هیجان رو برای انسان به ارمغان میاره،ما نمیتونیم این نابغه رو درک کنیم اما سلامتی هم بالاترین نعمت انسان به خدا است

  • مهتاب

   نعمت خدا ب انسان اشتباه گفتی.توام ادامه تحصیل میدادی یچی میشدیا داداش

 • هیبت

  او یک نابغه است

 • م

  سلام. شما هم کلاسی ایشون بودید؟ این مطالب رو بر چه استنادی میگید؟

 • شهرزاد ميرسلطاني

  هیچ وقت مدارس و درس ها و امتحان های احمقانشون معیار خوبی برای سنجش توانایی و فهم أفراد نبوده!

  • mahan

   ey kash in farhange bozorg o ba ahamiyat too keshvare ma ham ja mioftad… vaqean maskharast ketabaye darsi… man be shakhse tarjih midam unche ke lazeme ro motale konam va  eshtiyaqam be in kar vaqean bishtar az motale ye ketab haye darsiye o tarjih midam nomreye kelasiye fizikam 1 bashe vali unche ke lazemame o behesh alaqe daram ro yad begiram… fizik kheyli shirine ba in ketebaye darsi kari kardan k chet beshe o hame azash motenaffer beshan…

  • a genius

   تو حرفت شکی نیست. مدارس،(البته در ایران)عامل رشد فکری و دانشمند پروری نیست فقط عامل مدرک گیری هست خیلی از دانش آموزان و نخبه ها به همین دلایل از بین می روند…….

 • ابراهیم رفیعی

  اگه بتونی روزی فقط ۳نکته یادبگیری استیون هاوکینک که هیچی انیشتین رو هم میذاری تو جیبت!!

  • nana

   عالیه…….همش عالیه…فقط ی سوال کی اونو کشف کرد؟ منظورم اینه که اولین کسی ک گفت اون ی نابغه است کی بود؟ ممنون میشم اگه بگین …

 • farnoosh

  سلام وخسته نباشید
  ممنون از مطلبتون،۹نکته ی دیگرو کجا دنبال کنیم؟

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress