وقتی گوشی همراهتان در فضا کارایی ندارد!

 

چگونه مردم زمین با مردم روی مریخ ارتباط برقرار می‌کنند؟

چگونه مردم زمین با مردم روی مریخ ارتباط برقرار می‌کنند؟

مهاجرت به سیارات دیگر و ملاقات با هوشمندان غیرزمینی آرزوی همیشگی دانشمندان،منجمان وهرانسان ماجراجوی دیگری بوده است. درطول سالیانی که علم بشر بی‌وقفه رشد کرده است این آرزو بیشتر به واقعیت نزدیک شده است.

حال فرض کنید این رویا به حقیقت پیوسته است و شما به نوعی برای عصرانه‌ای دلپذیر به سیاره‌ای زمین مانند دعوت شده‌اید. آیا به این موضوع فکرکرده‌اید که چگونه به این دعوت پاسخ دهید؛ یا اگر این عصرانه فقط تله‌ای برای دست یافتن به کدهای ژنتیک شما باشد، چگونه به هم‌نوعان خود در زمین اطلاع دهید؟

مقاله‌ای که پیشروی شما است، ۱۰ ایده‌ی شگفت‌انگیز برای ارتباط میان سیاره‌ها دارد. امروز فضای ارتباطی زمین به شکلی است که یک کودک می‌تواند با تلفن ، تبلت یا لپ‌تاب پیغام خود را به هرجای کره‌ی زمین برساند و تماس‌های ویدیوئی برقرار کند.

عموم ارتباط‌های زمینی از جنس امواج الکتریکی یا الکترومغناطیسی هستند. ولی این امواج در فضای میان‌سیاره‌ای کارائی ندارد، زیرا برای ارسال امواج از جایی به جای دیگر به زمانی مناسب با فرکانس آن‌ها نیاز داریم و به علت وجود مسافت‌های بسیار طولانی در فضا این تأخیر مورد توجه است.

علاوه بر فاصله‌های زمانی طولانی، این امواج درگیر تابش‌های فضایی می‌شوند و وضوح خود را از دست می‌دهند. علت دیگری که این روش را ناکارآمد می‌کند، تغییر مکان سیارات است. گاهی اجرام آسمانی می‌توانند سدّی در مسیر امواج ایجاد کنند.

ایده‌ی‌ اول:

-ابرشبکه‌ای ۶ میلیارد کیلومتری از ماهواره‌ها را تصور کنید که در طول منظومه‌ی شمسی مستقر شده‌اند. شاید این تصور کمی دور از ذهن باشد. همان‌طور که‌ سال‌ها پیش وجود شبکه‌ای‌ از مدارگردهای ارتباطی اطراف زمین غیرممکن به نظر می‌رسید. ولی امروز استفاده از این ماهواره‌ها امری کاملاً طبیعی است.

شبکه‌ی‌ ماهواره‌های عظیمی که از عطارد تا پلوتو را پوشش دهد می‌تواند کیفیت ارتباط‌ها را حفظ کند. زیرا امواج رادیویی مسیرهای نسبتاً کوتاه بین ماهواره‌ها رامی‌پیمایند تا به مقصد نهایی خود برسند.

ادامه‌ی این مقاله را یکشنبه‌ی هفته‌ی آینده دنبال کنید.

درباره نویسنده

5مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress