روبان آتشین شکارچی

 130515085205-large

ابرهای گاز و غبار میان‌ستاره‌ای مواد خامی هستند که ستاره‌ها را تشکیل می‌دهند اما این دانه‌های ریز غبار مانعی بر دید ما محسوب می‌شوند، حداقل در طول‌موج‌های مرئی بسیار دشوار است که بتوان مستقیماً ستاره‌ای نوپا را پشت یا داخل این ابر وغبارها دید. یکی از بهترین‌ راه‌ها برای دیدن پشت پرده، رصد در طول‌موج‌های دیگری غیر از نور مرئی است. در امواج ریزمیلی‌متری به جای این‌که نور کم‌تر شود تازه دانه‌های غبار به علت دمایی که دارند درخشش خاصی می‌یابند. اجرام داغ‌تر بیشتر تابش خود را در طول‌موج‌های کوتاه‌تر از دست می‌دهند و اجرام سردتر در طول موج‌های بلندتر. مثلاً ستاره‌های داغ (با دمای سطحی ۲۰هزار درجه‌ی کلوین) آبی به نظر می‌رسند و ستاره‌های سردتر (با دمای سطحی ۳۰۰۰ درجه‌ی کلوین) سرخ دیده می‌شوند. ابرهای غبار با دمای چند ده درجه‌ی کلوین در طول‌موج‌های بلندتر، حدود ۰٫۳ میلی‌متر، بیشترین تابش را دارند.

تلسکوپ APEX هم دقیقاً به همین رده‌ی طیفی حساسیت دارد و برای چنین رصدهایی مناسب است این تلسکوپ در شیلی و ۵ هزار متر بالاتر از سطح دریا قرار گرفته است.  تصویر بالا تصویری است که APEX از بخشی از ابر مولکولی جبار (در صورت‌فلکی جبار/شکارچی) گرفته است. این منطقه که ۱۳۵۰ سال نوری از ما فاصله دارد خود گستره‌ای به اندازه‌ی چند صد سال نوری دارد و پر از ستاره‌های داغ جوان و ابرهای سرد غبارآلود است.

درخشش امواج ریزمیلی‌متری از ابرهای سرد غبارآلود را می‌توانید با رنگ نارنجی در این تصویر ببینید. ابر درخشان و بزرگی که بالای تصویر می‌بینید همان سحابی معروف جبار است که با نام M42 هم شناخته می‌شود. این سحابی زیبا را، که نزدیک‌ترین زایشگاه ستاره‌ها به زمین است، می‌توانید در شب‌های صاف و تاریک با چشم غیرمسلح در شمشیر جبار بیابید.

ابرهای غبار رشته‌های زیبا و حباب‌های درخشانی را پدید آورده‌اند که به علت بادهای ستاره‌ای و اثرات گرانشی به وجود آمده‌اند. این بادها جریان‌های گازی هستند که از جوّ ستاره‌ها فوران می‌کنند و آن‌قدر قدرتمندند که ظاهری پرپیچ و خم و پیچیده به ابرهای پیرامون خود بدهند.  

منجمان از داده‌های این تصویر و تصاویر تلسکوپ فضایی هرشل استفاده می‌کنند تا پیش‌ستاره‌های این منطقه را بیابند. تا به حال آن‌ها ۱۵ جرم را یافته‌اند که در طول‌موج بلندتر درخشان‌تر به نظر می‌رسند. این اجرام جزء جوان‌ترین پیش‌ستاره‌هایی هستند که تا به حال یافت شده‌اند و منجمان را به لحظات نخست شکل‌گیری ستاره‌ها نزدیک می‌کنند. 

منبع: Sciencedaily.com

درباره نویسنده

166مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress