زنان فضانورد: دیگر فضانوردان زن (۱۰)

Photo Date: July 29, 2009 / Location: Building 8 Room 272 - Photo Studio / Subject: Catherine Coleman Official Individual EMU Astronaut Portrait / Photographer: Robert Markowitz

نویسنده: شادی حامدی آزاد

کاترین کُلمَن (Catherine Coleman)

شیمی‌دان و فضانورد فعال ناسا و افسر سابق نیروی هوایی ایالات متحده است که در ۱۴ دسامبر ۱۹۶۰ (۲۳ آذر ۱۳۳۹) در چارلستون در کارولینای جنوبی متولد شد. او در سال ۱۹۸۳ (۱۳۶۲) از مؤسسه‌ی فناوری ماساچوستز (MIT) لیسانس شیمی و هشت سال بعد دکتری مهندسی علوم پلیمر را از دانشگاه ماساچوستز، امرست گرفت. او در دوران دانشجویی در نیروی هوایی خدمت می‌کرد ولی در سال ۲۰۰۸ (۱۳۸۷) از این نیرو بازنشسته شد. خانم کلمن در سال ۱۹۹۲ (۱۳۷۱) از سوی ناسا برای فضانوردی انتخاب شد. او مدتی رئیس بخش ربوتیک اداره‌ی فضانوردان بود.

نخستین پرواز او به فضا سوار بر شاتل کلمبیا از ۲۰ اکتبر تا ۵ نوامبر ۱۹۹۵ (۲۸ مهر تا ۱۴ آبان ۱۳۷۴) بود. این دومین مأموریت آزمایشگاه ریزگرانش آمریکا محسوب می‌شد و خانم کلمن مسئول انجام‌دادن آزمایش‌های علمی مختلفی در زمینه‌ی زیست‌فناوری، علم احتراق، و فیزیک سیالات بود. دومین پرواز او باز هم سوار بر شاتل کلمبیا و از ۲۲ تا ۲۷ ژوئیه‌ی ۱۹۹۹ (۳۱ تیر تا ۵ مرداد ۱۳۷۸) انجام شد. این همان مأموریتی بود که آیلین کالینز نخستین فرماندهِ زن شاتل شد. مسئولیت خانم کلمن در این پرواز قراردادن رصدخانه‌ی پرتو ایکس چاندرا در مدار بود. کاترین کلمن در اکتبر سال ۲۰۰۴ (مهر ۱۳۸۳) یکی از اعضای مأموریت نیمو-۷ در آزمایشگاه زیرآبی آکواریوس بود. برنامه‌ی نیمو را ناسا برای آماده‌سازی فضانوردان برای کاوش‌های فضایی طرح‌ریزی کرده است و این آزمایشگاه در عمق حدود ۱۹ متری زیر آب‌های ساحل فلوریدا قرار دارد. او آخرین بار سوار بر فضاپیمای سایوز روسی در ۱۵ دسامبر ۲۰۱۰ (۲۴ آذر ۱۳۸۹) به ایستگاه فضایی رفت و به اعضای مأموریت ۲۶ Expedition پیوست و پس از طی ۱۵۹ روز در فضا در ۲۳ مه ۲۰۱۱ (۲ خرداد ۱۳۹۰) به زمین بازگشت.

خانم کلمن نوازنده‌ی فلوت است و چند فلوت را با خود به ایستگاه فضایی برده است. او در زمستان ۲۰۱۱ (۱۳۸۹) به‌طور زنده از ایستگاه برای رادیو عمومی ملی آمریکا (NPR) فلوت نواخت. همچنین در بهار همان سال، برای برنامه‌ی زنده‌ای در تلویزیون روسیه به مناسبت پنجاهمین سالگرد پرواز یوری گاگارین به فضا فلوت نواخت درحالی‌که نوازنده‌ای روس هم‌زمان با او روز زمین فلوت می‌نواخت. 

سوزان کیلرِین (Susan Kilrain)

مهندس آمریکایی و افسر بازنشسته‌ی نیروی دریایی ایالات متحده و فضانورد سابق ناساست که با نام اصلی سوزان لِی استیل در ۲۴ اکتبر ۱۹۶۱ () در آگوستا، جورجیا متولد شد. او در سال ۱۹۸۲ (۱۳۶۱) از دانشگاه هوانوردی امبری-ریدل مدرک مهندسی هوافضا و سه سال بعد فوق‌لیسانس همین رشته را از مؤسسه‌ی فناوری جورجیا (GT یا جورجیاتِک) گرفت.kilrain

او با دریابان نیروی دریایی، کالین کیلرِین، ازدواج کرده و چهار فرزند دارد. خانم کیلرین اکنون برای دانش‌آموزان و دانشجویان سراسر آمریکا سخنرانی می‌کند و پیام اصلی‌اش برای آن‌ها این است: «آرزوهای‌تان را دنبال کنید: هرکس می‌تواند فضانورد شود».

او پس از فارغ‌التحصیلی وارد نیروی دریایی و در سال ۱۹۸۷ (۱۳۶۶) خلبان این نیرو شد و تا زمان بازنشستگی بیش از ۳۰۰۰ ساعت پرواز با بیش از ۳۰ هواپیمای مختلف را در کارنامه‌اش ثبت کرد.

در بهار ۱۹۹۵ (۱۳۷۴) برای فضانوردی به مرکز فضایی جانسون ناسا معرفی شد. یک سال آموزش دید و در همین حین در بخش‌های فنی ازجمله شاخه‌ی عملیات و سامانه‌ها در اداره‌ی فضانوردان و همچنین در سمت CAPCOM برای چندین مأموریت خدمت کرد. نخستین پرواز او به فضا از ۴ تا ۸ آوریل ۱۹۹۷ (۱۵ تا ۱۹ فروردین ۱۳۷۶) سوار بر شاتل کلمبیا انجام شد. او در این سفر با جنیس واس هم‌سفر بود. این مأموریت از ابتدا قرار بود ۱۵ روز به طول بیانجامد ولی به‌سبب بروز مشکلی در یکی از مخازن سوخت شاتل پس از نزدیک به چهار روز به زمین بازگشت. ادامه‌ی این مأموریت از اول تا ۱۷ ژوئیه‌ی ۱۹۹۷ (۱۰ تا ۲۶ تیر ۱۳۷۶) با همین گروه فضانوردان انجام شد و این تنها بار در تاریخ پروازهای فضایی بشر بود که گروه یکسانی از فضانوردان در بیش از یک مأموریت با هم به فضا رفتند. محموله‌ی اصلی این پرواز آزمایشگاه علوم ریزگرانش (MSL) بود. خانم کیلرین همین دوبار به فضا سفر کرده و درمجموع بیش از ۱۹ روز در فضا بوده است.

او چندین مدال و نشان افتخار دریافت کرده است؛ ازجمله عنوان فارغ‌التحصیل ممتاز مدرسه‌ی خلبانی نیروی دریایی ایالات متحده، مدال خدمت ممتاز و مدال خدمت افتخارآمیز از وزارت دفاع ایالات متحده، مدال تقدیر و مدال دستاورد نیروی دریایی، دو مدال پرواز فضایی ناسا.

از همین مجموعه:

زنان فضانورد: از کارخانه‌ی نخ‌ریسی تا پرواز به فضا

زنان فضانورد: سالی راید

زنان فضانورد: شَنون لوسید؛ فضانورد افسانه‌ای ناسا

زنان فضانورد: سوِتلانا ساویتسکایا؛ رویای پرواز او را به فضا رساند

زنان فضانورد: از سرزمین آفتاب به سوی فضا

زنان فضانورد: آیلین ماری کالینز

زنان فضانورد: کریستا مَک‌آلیف؛ آموزگار تاریخی که به تاریخ پیوست

زنان فضانورد: جودیت رِزنیک؛دومین زن کشته‌شده در سانحه‌ای فضایی

زنان فضانورد: لارل کلارک؛ زندگی، جادویی که همه‌جا جریان دارد

زنان فضانورد: پیشگامان سرمشقی ندارند

زنان فضانورد: مسافران چشم‌بادامی فضا

زنان فضانورد: فضانورد هندی- آمریکایی؛ صاحب دو رکورد در پرواز فضایی

زنان فضانورد: باربارا ردینگ مورگان؛ سرانجام آموزگاری به فضا رفت

زنان فضانورد: مِی جِمیسن؛ نخستین زن آفریقایی‌تبار در فضا

زنان فضانورد: مارگارت رِی سِدان؛ پزشک فضانورد

زنان فضانورد: بانی دانبار؛ علم‌آموزی، کلید حل مشکلات

زنان فضانورد: روبرتا باندر، نخستین زن فضانورد کانادایی

زنان فضانورد: هلن پاتریشیا شارمن

زنان فضانورد: پگی آنت ویتسون

زنان فضانورد: آنا لی فیشر؛ نخستین مادر در فضا

زنان فضانورد: کاترین سالیوان؛ زمین‌شناس فضانورد

زنان فضانورد: ساندرا هل مگنس؛ آخرین زنی که با شاتل به فضا سفر کرد

زنان فضانورد: کاترین تورنتون یکی از زنان رکورددار در راهپیمایی فضایی

زنان فضانورد: پَمِلا مِلروی؛ دومین فرمانده‌ِ زن در مأموریت‌های شاتل فضایی

زنان فضانورد: لیزا ماری نواک؛ نخستین فضانوردی که از ناسا اخراج شد!

زنان فضانورد: هایده‌ماری اشتفانیشین-پیپر؛ نخستین فضانورد اوکراینی‌تبار

زنان فضانورد: نَنسی جَن دیویس؛ نخستین پرواز زوجی فضانورد به فضا

زنان فضانورد: سوزان هِلمز؛ مشارکت در طولانی‌ترین راه‌پیمایی فضایی

زنان فضانورد: ننسی شرلوک کوری؛ حضور در مأموریت آغاز ساخت ایستگاه فضایی

زنان فضانورد: وندی لارنس؛ نخستین فارغ‌التحصیل زن نیروی دریایی که به فضا سفر کرد

زنان فضانورد: دیگر فضانوردان زن (۱)

زنان فضانورد: دیگر فضانوردان زن (۲)

زنان فضانورد:دیگر فضانوردان زن (۳)

زنان فضانورد: دیگر فضانوردان زن (۴)

زنان فضانورد: دیگر فضانوردان زن (۵)

 زنان فضانورد: دیگر فضانوردان زن (۶)

زنان فضانورد: دیگر فضانوردان زن (۷)

زنان فضانورد: دیگر فضانوردان زن (۸)

زنان فضانورد: دیگر فضانوردان زن (۹)

درباره نویسنده

146مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای © 2017 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress