زنان فضانورد: دیگر فضانوردان زن (۱۱)

STS-130_Kathryn_Hire_in_the_Cupola 

نویسنده: شادی حامدی آزاد

کاترین هایر (Kathryn Hire)

مهندس، فضانورد ناسا، و افسر نیروی دریایی ایالات متحده‌ی آمریکاست که در ۲۶ اوت ۱۹۵۹ (۳ شهریور ۱۳۳۶) در شهر موبایل ایالت آلاباما متولد شد. او در سال ۱۹۸۱ (۱۳۶۰) از آکادمی نیروی دریایی لیسانس مهندسی و مدیریت و ۱۰ سال بعد فوق‌لیسانس فناوری فضایی را از مؤسسه‌ی فناوری فلوریدا گرفت. او عضو انجمن‌های کاوشگران فضا، خلبانان نیروی دریایی، و فارغ‌التحصیلان آکادمی نیروی دریایی است.

خانم هایر از سال ۱۹۸۲ (۱۳۶۱) وارد نیروی دریایی شد و در بخش‌های گوناگون خدمت کرد. در سال ۱۹۹۳ (۱۳۷۲) نخستین زن آمریکایی شد که جزو خلبانان هواپیماهای جنگنده قرار گرفت و با هواپیمای گشتی دریایی پی-۳ اوریون در سرتاسر اقیانوس اطلس شمالی، اروپا، و منطقه‌ی کارائیب پرواز کرد.

او در بهار ۱۹۸۹ (۱۳۶۸) ابتدا در مقام مهندس تجهیزات پردازش مداری به مرکز فضایی کندی ناسا پیوست و سپس مهندس سامانه‌های مکانیکی شاتل فضایی برای شرکت عملیات فضایی لاکهید شد. در پاییز ۱۹۹۴ (۱۳۷۳) از سوی ناسا برای فضانوردی انتخاب و شش ماه بعد به مرکز فضایی جانسون معرفی شد. او نخستین کارمند مرکز فضایی کندی بود که برای فضانوردی برگزیده می‌شد. پس از یک سال آموزش و تمرین مدتی را در سِمَت CAPCOM برای چند مأموریت خدمت کرد. او همچنین مدتی مدیر آزمایشگاه مجتمع‌سازی سامانه‌های الکترونیکی شاتل فضایی (SAIL)، بخش محموله‌ی شاتل، و بخش تجهیزات خدمه‌ی پرواز بود. او همچنین مدتی با پرسنل پشتیبان فضانوردان در مرکز فضایی کندی همکاری داشت.

نخستین پرواز فضایی او مأموریت نورولَب بود که سوار بر شاتل کلمبیا از ۱۷ آوریل تا ۳ مه ۱۹۹۸ (۲۸ فروردین تا ۱۳ اردیبهشت ۱۳۷۷) انجام شد. در این مأموریت، آزمایش‌هایی برای بررسی اثر پدیده‌ی ریزگرانش بر عملکرد مغز و دستگاه عصبی بدن انسان روی هفت فضانورد این پرواز انجام شد. دومین پرواز خانم هایر سوار بر شاتل اندیور و به مقصد ایستگاه فضایی از ۸ تا ۲۱ فوریه ۲۰۱۰ (۱۹ بهمن تا ۲ اسفند ۱۳۸۸) انجام شد. محموله‌ی اصلی این پرواز ماژول ترنکوئیلیتی برای نصب به ایستگاه و همچنین اتاقکی دارای هدایت ربوتیک و شامل هفت پنجره‌ی دورتادور بود که دید ۳۶۰ درجه به بیرون ایستگاه فراهم می‌کرد. حین اتصال شاتل به ایستگاه و نیز در جریان عملیات نصب ماژول و اتاقک جدید، خانم هایر به همراه برخی دیگر از فضانوردان مسئول کار با بازوی ربوتیک بود.

خانم هایر تاکنون مدال‌ها و نشان‌های افتخار مختلفی دریافت کرده است؛ ازجمله مدال خدمت ممتاز و مدال خدمت افتخارآمیز و مدال خدمت ملی از وزارت دفاع ایالات متحده، مدال تقدیر نیروهای مسلح، مدال پرواز فضایی ناسا. او بیش از ۲۹ روز را در فضا سپری کرده و هنوز فضانورد فعال ناسا است.

جانت کاوندی (Janet Kavendi)kavandi

دانشمند و فضانورد آمریکایی متولد ۱۷ ژوئیه‌ی ۱۹۵۹ (۲۵ تیر ۱۳۳۸) در کارتیج میزوری است. او در سال ۱۹۸۰ (۱۳۵۹) لیسانس شیمی را از دانشگاه ایالتی میزوری جنوبی و دو سال بعد فوق‌لیسانس همین رشته را از دانشگاه علم و فناوری میزوری گرفت. او در سال ۱۹۹۰ (۱۳۶۹) دکتری شیمی تحلیلی را از دانشگاه واشینگتن دریافت کرد. او صاحب دو اختراع ثبت‌شده است.

خانم کاوندی پیش از فضانوردشدن، در سمت مهندس شیمی در شرکت‌های گوناگون، ازجمله بویینگ، به کار مشغول بود. در پاییز سال ۱۹۹۴ (۱۳۷۳) از سوی ناسا برای فضانوردی انتخاب و شش ماه بعد به مرکز فضایی جانسون معرفی شد. پس از یک سال تمرین و آموزش مدتی را به کار در بخش‌های فنی اداره‌ی فضانوردان گذراند. نخستین سفر او سرانجام از ۲ تا ۱۲ ژوئن ۱۹۹۸ (۱۲ تا ۲۲ خرداد ۱۳۷۷) سوار بر شاتل دیسکاوری به مقصد ایستگاه میر روسی انجام شد که آخرین مأموریت اتصال شاتل به میر بود. او در دومین پرواز سوار بر شاتل اندیور از ۱۱ تا ۲۲ فوریه‌ی سال ۲۰۰۰ (۲۲ بهمن تا ۳ اسفند ۱۳۷۹) به فضا رفت. در این پرواز او با جنیس واس هم‌سفر بود. هدف اصلی این مأموریت پروژه‌ی توپوگرافی راداری شاتل بود که طی آن بیش از ۷۵ میلیون کیلومتر از سطح زمین نقشه‌برداری شد و داده‌هایی برای نقشه‌ی توپوگرافی سه‌بُعدی دقت‌بالا فراهم آمد.

او در فاصله‌ی میان پروازها هم در سمت CAPCOM کار می‌کرد و هم در شاخه‌ی ربوتیک برای کار با سامانه‌های ربوتیک شاتل و ایستگاه فضایی آموزش می‌دید. پرواز سوم خانم کاوندی دهمین مأموریت ساخت‌وساز ایستگاه بود که از ۱۲ تا ۲۴ ژوئیه‌ی سال ۲۰۰۱ (۲۱ تیر تا ۲ مرداد ۱۳۸۰) سوار بر شاتل آتلانتیس انجام شد. با این‌که او برای این مأموریت تمرین راهپیمایی فضایی کرده بود، در هیچ‌یک از سه راهپیمایی فضایی انجام‌شده حضور نداشت.

پس از آخرین پروازش، به مدیریت شاخه‌ی محموله‌ها و اسکان ایستگاه و بعد شاخه‌ی ایستگاه فضایی در اداره‌ی فضانوردان رسید. او مسئول آموزش، عملیات، ایمنی، و اسکان فضانوردان در ایستگاه بود. خانم کاوندی از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۸ (۱۳۸۴-۱۳۸۷) جانشین رئیس اداره‌ی فضانوردان بود و اکنون مدیر بخش عملیات خدمه‌ی پرواز در مرکز جانسون است. خانم کاوندی بیش از ۳۳ روز را در فضا سپری کرده و همچنان فضانورد فعال ناساست. او چند مدال از ناسا دریافت کرده است؛ ازجمله مدال‌های پرواز فضایی، مدال خدمت شایسته، و مدال هدایت خارق‌العاده.

از همین مجموعه:

زنان فضانورد: از کارخانه‌ی نخ‌ریسی تا پرواز به فضا

زنان فضانورد: سالی راید

زنان فضانورد: شَنون لوسید؛ فضانورد افسانه‌ای ناسا

زنان فضانورد: سوِتلانا ساویتسکایا؛ رویای پرواز او را به فضا رساند

زنان فضانورد: از سرزمین آفتاب به سوی فضا

زنان فضانورد: آیلین ماری کالینز

زنان فضانورد: کریستا مَک‌آلیف؛ آموزگار تاریخی که به تاریخ پیوست

زنان فضانورد: جودیت رِزنیک؛دومین زن کشته‌شده در سانحه‌ای فضایی

زنان فضانورد: لارل کلارک؛ زندگی، جادویی که همه‌جا جریان دارد

زنان فضانورد: پیشگامان سرمشقی ندارند

زنان فضانورد: مسافران چشم‌بادامی فضا

زنان فضانورد: فضانورد هندی- آمریکایی؛ صاحب دو رکورد در پرواز فضایی

زنان فضانورد: باربارا ردینگ مورگان؛ سرانجام آموزگاری به فضا رفت

زنان فضانورد: مِی جِمیسن؛ نخستین زن آفریقایی‌تبار در فضا

زنان فضانورد: مارگارت رِی سِدان؛ پزشک فضانورد

زنان فضانورد: بانی دانبار؛ علم‌آموزی، کلید حل مشکلات

زنان فضانورد: روبرتا باندر، نخستین زن فضانورد کانادایی

زنان فضانورد: هلن پاتریشیا شارمن

زنان فضانورد: پگی آنت ویتسون

زنان فضانورد: آنا لی فیشر؛ نخستین مادر در فضا

زنان فضانورد: کاترین سالیوان؛ زمین‌شناس فضانورد

زنان فضانورد: ساندرا هل مگنس؛ آخرین زنی که با شاتل به فضا سفر کرد

زنان فضانورد: کاترین تورنتون یکی از زنان رکورددار در راهپیمایی فضایی

زنان فضانورد: پَمِلا مِلروی؛ دومین فرمانده‌ِ زن در مأموریت‌های شاتل فضایی

زنان فضانورد: لیزا ماری نواک؛ نخستین فضانوردی که از ناسا اخراج شد!

زنان فضانورد: هایده‌ماری اشتفانیشین-پیپر؛ نخستین فضانورد اوکراینی‌تبار

زنان فضانورد: نَنسی جَن دیویس؛ نخستین پرواز زوجی فضانورد به فضا

زنان فضانورد: سوزان هِلمز؛ مشارکت در طولانی‌ترین راه‌پیمایی فضایی

زنان فضانورد: ننسی شرلوک کوری؛ حضور در مأموریت آغاز ساخت ایستگاه فضایی

زنان فضانورد: وندی لارنس؛ نخستین فارغ‌التحصیل زن نیروی دریایی که به فضا سفر کرد

زنان فضانورد: دیگر فضانوردان زن (۱)

زنان فضانورد: دیگر فضانوردان زن (۲)

زنان فضانورد:دیگر فضانوردان زن (۳)

زنان فضانورد: دیگر فضانوردان زن (۴)

زنان فضانورد: دیگر فضانوردان زن (۵)

 زنان فضانورد: دیگر فضانوردان زن (۶)

زنان فضانورد: دیگر فضانوردان زن (۷)

زنان فضانورد: دیگر فضانوردان زن (۸)

زنان فضانورد: دیگر فضانوردان زن (۹)

زنان فضانورد: دیگر فضانوردان زن (۱۰)

درباره نویسنده

146مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress