زنان فضانورد: سفری برای ندیدن مرزها (۴)

تمرین آموزشی پرواز در گرانش صفر در شهر ستارگان روسیه

تمرین آموزشی پرواز در گرانش صفر در شهر ستارگان روسیه

نویسنده: شادی حامدی آزاد

بنابراین انوشه و حمید برای سروسامان دادن به کارها و کمی استراحت به آمریکا بازگشتند. دو هفته‌ی بعد انوشه به‌تنهایی راهی مسکو شد و سرانجام خبر قبولی خود را دریافت کرد. به این ترتیب کلاس‌های آموزشی و تمرین‌های سخت آغاز شد. کلاس‌ها شامل آشنایی با ایستگاه فضایی و فضاپیمای سایوز روسی و کار در آن‌ها به اضافه‌ی هشت ساعت زبان روسی در هفته بود. همچنین روزی ۲ ساعت تمرین فیزیکی شامل دو، شنا، و دوچرخه‌سواری انجام می‌شد. پس از مدتی انوشه را به خط تولید صندلی فضاپیمای سایوز بردند که مخصوص هر فضانورد یا مسافر فضا ساخته می‌شود تا درست قالب بدن او باشد. این به انوشه اطمینان خاطر می‌داد که او قرار است به‌زودی به فضا برود؛ نویدی که والنتینا ترشکوا،‌ نخستین زن فضانورد، و مارکوس پونتس، فضانورد برزیلی، هم پیش‌تر در ملاقات‌های غیررسمی به او داده بودند. مرحله‌ی بعدی آموزش به‌تن‌کردن لباس فضایی و قرارگرفتن داخل کپسول سایوز و سپس خارج‌شدن از آن بود. انوشه این تمرین‌ها را به همراه دایس‌که انوموتو، مسافر بعدی فضا، و فرمانده او، میخاییل تیورین (میشا)، انجام می‌داد و آرزو می‌کرد که میشا فرمانده او در سفر فضایی احتمالی‌اش می‌بود. پس از مدتی دایس‌که به همراه میشا و فضانورد آمریکایی مایکل لوپز-آلگریا وارد تمرین‌های رسمی ۱۴ Expeditionشد و انوشه به همراه گروه پشتیبان این سفر، پگی ویتسون و یوری مالنچِنکو، تمرین‌های خود را شروع کرد. این دو فضانورد اعضای رسمی مأموریت ۱۶ Expedition بودند و قرار بود فضانوردی از مالزی به آن‌ها بپیوندد. انوشه از وقتی که در آموزش‌ها همراه با پگی ویتسون سپری کرده بسیار راضی و خشنود است و مطالب بسیاری از او آموخته.

بعد از مدتی انوشه و دایس‌که را برای آموزش روش‌های بقا در صورت فرود فضاپیما در آب به پایگاه نیروی دریایی روسیه در کشور اوکراین ارسال کردند. پس از بازگشت به روسیه تمرین‌های گرانش صفر با یک هواپیمای جت، و نیز تمرین روش‌های بقا در جنگل انجام شدند. علی‌رغم این‌که سپری‌کردن این روزها برای انوشه بسیار هیجان‌انگیز و آموزنده بود، همواره در این فکر بود که چه بسا همه‌ی این آموزش‌ها را برای هیچ می‌بیند و شاید سال‌ها طول بکشد تا او را به سفر فضایی بفرستند.

اما سرانجام روزی فرارسید که همه‌چیز را تغییر داد.سرگئی از شرکت Space Adventures به او گفت که صلاحیت دایس‌که به دلایل پزشکی برای سفر رد شده و حالا او بالای فهرست قرار دارد. فقط اگر فضانوردان اصلی آن مأموریت می‌پذیرفتند، انوشه تا سه هفته‌ی بعد راهی سفر می‌شد!

اما سرانجام روزی فرارسید که همه‌چیز را تغییر داد؛ بعدازظهر روز ۲۱ اوت ۲۰۰۶ (۳۰ مرداد ۱۳۸۵) وقتی از آخرین کلاسش به مسکو می‌رفت تا شوهرش را ببیند، که از آمریکا آمده بود تا برای جمع‌کردن وسایل برای برگشت به خانه به او کمک کند، تلفنش زنگ زد و سرگئی از شرکت Space Adventuresاز او پرسید که آیا خبر را شنیده یا نه؟ و وقتی انوشه در پاسخ گفت خبری نشنیده و ماجرا را جویا شد، سرگئی گفت که صلاحیت دایس‌که به دلایل پزشکی برای سفر رد شده و حالا او بالای فهرست قرار دارد. فقط اگر فضانوردان اصلی آن مأموریت می‌پذیرفتند، انوشه تا سه هفته‌ی بعد راهی سفر می‌شد! انوشه می‌گوید در لحظه‌ی شنیدن این خبر هم از شدت خوشحالی در پوست خود نمی‌گنجیده و هم به‌شدت از این‌که جای دایس‌که را می‌گیرد متأسف و شرمنده بوده است. سه هفته‌ی بعدی به آشنایی کامل انوشه با هم‌سفرانش، میشا و مایکل لوپز آلگریا، و انجام تمرین‌های نهایی و شبیه‌سازی شرایط اقامت در ایستگاه فضایی گذشت.Anousheh_Ansari_space_patch

یکی از مسائلی که پیش از سفر برای انوشه دردسرآفرین شد، اصرار او برای داشتن پرچم ایران و آمریکا در کنار هم روی لباسش بود. مقامات روسی بر این باور بودند که چون ایران سهمی در ساختن ایستگاه فضایی ندارد، انوشه حق ندارد پرچم ایران را روی لباسش داشته باشد و درضمن به او یادآوری می‌کردند که نباید موضوع را سیاسی کند. درحالی‌که تنها چیزی که انوشه می‌خواست این بود که پرچم کشور محل تولدش را در کنار پرچم آمریکا، کشوری که به او فرصت رشد و موفقیت را داده بود، بر بازو داشته باشد و به‌نوعی باعث افتخار و خوشحالی هم‌وطنان ایرانی‌اش شود. سرانجام برای پرواز انوشه نشان و لباسی طراحی شد که پرچم هر دو کشور را بر خود داشتند.

در هفته‌ی آخر پیش از سفر، انوشه ای‌میل‌های بسیاری از طرف ایرانیان دریافت کرد که باعث خوشحالی او شد. او بسیار افتخار می‌کرد که میلیون‌ها ایرانی سفرش را دنبال می‌کنند و درواقع از این ارتباط دوباره با وطنش بسیار خشنود بود. هرچند از رواج‌یافتن عبارت «توریست فضایی» بسیار ناخشنود بود چراکه بر این باور بود (و هست) که سفری که برای آن شش ماه تمرین‌های سخت و آزمایش‌های دشوار انجام می‌گیرد به هیچ‌وجه شباهتی به سفری تفریحی (توریستی) ندارد بلکه چه بسا بتوان آن را مشابه سفرهای اکتشافی دانشمندان به نقاط خاص زمین دانست.

روزهای آخر به برخی کنترل‌های پزشکی و نیز دیدار با اعضای خانواده گذشت و روز پرتاب رسید…

از همین مجموعه:

زنان فضانورد: از کارخانه‌ی نخ‌ریسی تا پرواز به فضا

زنان فضانورد: سالی راید

زنان فضانورد: شَنون لوسید؛ فضانورد افسانه‌ای ناسا

زنان فضانورد: سوِتلانا ساویتسکایا؛ رویای پرواز او را به فضا رساند

زنان فضانورد: از سرزمین آفتاب به سوی فضا

زنان فضانورد: آیلین ماری کالینز

زنان فضانورد: کریستا مَک‌آلیف؛ آموزگار تاریخی که به تاریخ پیوست

زنان فضانورد: جودیت رِزنیک؛دومین زن کشته‌شده در سانحه‌ای فضایی

زنان فضانورد: لارل کلارک؛ زندگی، جادویی که همه‌جا جریان دارد

زنان فضانورد: پیشگامان سرمشقی ندارند

زنان فضانورد: مسافران چشم‌بادامی فضا

زنان فضانورد: فضانورد هندی- آمریکایی؛ صاحب دو رکورد در پرواز فضایی

زنان فضانورد: باربارا ردینگ مورگان؛ سرانجام آموزگاری به فضا رفت

زنان فضانورد: مِی جِمیسن؛ نخستین زن آفریقایی‌تبار در فضا

زنان فضانورد: مارگارت رِی سِدان؛ پزشک فضانورد

زنان فضانورد: بانی دانبار؛ علم‌آموزی، کلید حل مشکلات

زنان فضانورد: روبرتا باندر، نخستین زن فضانورد کانادایی

زنان فضانورد: هلن پاتریشیا شارمن

زنان فضانورد: پگی آنت ویتسون

زنان فضانورد: آنا لی فیشر؛ نخستین مادر در فضا

زنان فضانورد: کاترین سالیوان؛ زمین‌شناس فضانورد

زنان فضانورد: ساندرا هل مگنس؛ آخرین زنی که با شاتل به فضا سفر کرد

زنان فضانورد: کاترین تورنتون یکی از زنان رکورددار در راهپیمایی فضایی

زنان فضانورد: پَمِلا مِلروی؛ دومین فرمانده‌ِ زن در مأموریت‌های شاتل فضایی

زنان فضانورد: لیزا ماری نواک؛ نخستین فضانوردی که از ناسا اخراج شد!

زنان فضانورد: هایده‌ماری اشتفانیشین-پیپر؛ نخستین فضانورد اوکراینی‌تبار

زنان فضانورد: نَنسی جَن دیویس؛ نخستین پرواز زوجی فضانورد به فضا

زنان فضانورد: سوزان هِلمز؛ مشارکت در طولانی‌ترین راه‌پیمایی فضایی

زنان فضانورد: ننسی شرلوک کوری؛ حضور در مأموریت آغاز ساخت ایستگاه فضایی

زنان فضانورد: وندی لارنس؛ نخستین فارغ‌التحصیل زن نیروی دریایی که به فضا سفر کرد

زنان فضانورد: دیگر فضانوردان زن (۱)

زنان فضانورد: دیگر فضانوردان زن (۲)

زنان فضانورد:دیگر فضانوردان زن (۳)

زنان فضانورد: دیگر فضانوردان زن (۴)

زنان فضانورد: دیگر فضانوردان زن (۵)

زنان فضانورد: دیگر فضانوردان زن (۶)

زنان فضانورد: دیگر فضانوردان زن (۷)

زنان فضانورد: دیگر فضانوردان زن (۸)

زنان فضانورد: دیگر فضانوردان زن (۹)

زنان فضانورد: دیگر فضانوردان زن (۱۰)

زنان فضانورد: دیگر فضانوردان زن (۱۱)

زنان فضانورد: فضانوردان دیگر کشورها (۱)

زنان فضانورد: فضانوردان دیگر کشورها (۲)

زنان فضانورد: سفری برای ندیدن مرزها

زنان فضانورد: سفری برای ندیدن مرزها (۲)

زنان فضانورد: سفری برای ندیدن مرزها (۳)

 

درباره نویسنده

146مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای © 2017 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress